Jump to content

Schimb anvelope iarnă/vară BMW xdrive


Catalin Smt

Recommended Posts

Salutare,

Sper să nu deranjez cu acest topic dar nu am găsit nimic referitor la o așa numita adaptare cutie transfer la schimbul de anvelope vară/iarnă sau invers.Aveti idee despre ce este vorba sau cum se face? La service-ul unde am făcut schimbul nu aveau habar despre așa ceva cu toate ca e un service dedicat anvelope.

Apoi ar mai fi presiunea din anvelope :am sa atașez poză cu recomandările BMW de pe stâlpul mașini mai jos,eu am dimensiunile 245/45/18 față,275/40/18 spate și am băgat 2,4 față ,2,6 spate e ok așa ?Multumesc 

IMG_1125.jpeg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, srb_alex said:

Unde iti arata si presiunea la roti trebuie sa ai si optiunea de adaptare a cutiei. 

Unde ai vazut tu asa ceva?  Hai sa nu zicem lucruri pe care nu le stim, adaptare se poate face cu ista,  nu trebuie sa faca nimic la schimbarea rotilor, lasa masina in pace daca nu face urat si merge bine.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu reiteram ce zic unii pe net iti zic eu cum e. Nu exista in navigatie termenul  de " adaptare cutie de transfer",  exista in schimb asta: 

Dupa schimb anvelope, selectezi roti vara sau roti iarna si incii, asta poate sa ii zica cutiei de transfer ca ai facut o schimbare.

Pt initiator unde iti arata presiune in roti dupa schimbarea rotilor modifica ca ai trecut la cele de iarna si la primavara invers.  Eu ma gandeam ca sti asta ca iti zice imediat cum schimbi rotile sa dai reset la presiune si sa selectezi care roti sunt de iarna sau vara. La asta se refera lumea prin adaptare.

Alta adaptare nu exista decat cu ista si nu ai nevoie de asa ceva.

Edited by branevl
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, branevl said:

Salut, e ok 2.4 cu 2.6 la rece. Adaptare isi face singura cutia de transfer, nu trebuie sa faci nimic, doar sa ai anvelopele cu aceesi uzura si sa fie acelas model si dimensiunea care trebuie.

Salutare,anvelopele sunt noi pe dimensiunile cerute de producător.La presiune îmi prinsesem urechile😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, srb_alex said:

Eu am inteles la ce se refera si i-am raspuns cu cuvintele lui! Banuiesc ca nu are masina de mult timp.

Te salut.Am masina de ceva timp ,nu stiu de ce bănuiești tu ca nu ar fi așa din simplul fapt ca am pus o întrebare subestimată de mulți posesori de xd.Din mai multe surse aceste cutii de transfer sunt foarte sensibile și e necesară o adaptare după fiecare modificare,ca să înțelegi ,pot apărea probleme și de la o roată cu presiune mai mică decât în celelalte.Acum,și eu îl urmăresc pe SAMO,am și discutat cu el despre asta ,dar din nou ,voiam să confirm!

Aceasta adaptate pe care o putem face singuri ar fi:după schimbul roților trebuie să virezi maxim stanga,apoi dreapta apoi faci presiunea din navigație și conduci încet în față..

Vis a vis de treaba asta sperăm să am răspunsuri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Important este ca ai primit raspunsul pe care ti-l doreai. Cum a spus @branevl mai sus, nu este nevoie de adaptare a cutiei. Trebuie doar sa schimbi cauciucurile din vara/iarna din meniul navigatiei( daca ai posibilitatea asta) si sa initializezi presiunea in anvelope( exact asta a fost primul meu raspuns).

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, srb_alex said:

Important este ca ai primit raspunsul pe care ti-l doreai. Cum a spus @branevl mai sus, nu este nevoie de adaptare a cutiei. Trebuie doar sa schimbi cauciucurile din vara/iarna din meniul navigatiei( daca ai posibilitatea asta) si sa initializezi presiunea in anvelope( exact asta a fost primul meu raspuns).

Ai la îndemână vreun tutorial sau poți să îmi zici cum se face treaba asta din navi?

Just now, Catalin Smt said:

Ai la îndemână vreun tutorial sau poți să îmi zici cum se face treaba asta din navi?

Dacă e în funcție de an/model am un f10 530xd/2012

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.