Jump to content

Ineos Grenadier - Apocalipsa poate sa vina liniștită


Romulus

Recommended Posts

  • Romulus changed the title to Ineos Grenadier - Apocalipsa poate sa vina liniștită

Nu are nici o legatura cu BMW, Ineos e marca de sine statatoare , BMW a furnizat motoarele,  nu e nici macar ca si in cazul Toyota unde Supra = Z4 

AB e importator pentru Romania, ma tot chinui sa ajung la un drive test sa vad ce si cum dar nu am reusit pana acum 

Edited by alex230ro
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

zEWTUThBasaK4VJaL08M1OjpvseXs8XyRto8LH8m

Dailmler cred ca avea in trecut o asa masina. Si e important ca Grenadier are si versiune pick-up.

1 minute ago, alex230ro said:

Nu are nici o legatura cu BMW, Ineos e marca de sine statatoare , BMW a furnizat motoarele,  nu e nici macar ca si in cazul Toyota unde Supra = Z4 

Eu spun doar ce mi-a spus cineva din interior, daca vorbesc prostii imi cer scuze, dar mi-a spus ca e cumparata marca.

Link to comment
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Ineos_Grenadier  

Nu am vazut nici o stire in care sa apara ca e cumparata. Masina in sine e un "amalgam" de tehnologii este oarecum o "replica" Defender

"Ineos Automotive Ltd was founded by Sir Jim Ratcliffe, billionaire and chairman of the multinational chemicals company Ineos.[4] Ratcliffe came up with the idea of building a replacement for his Land Rover Defender and approached Jaguar Land Rover to buy the tooling to continue production after the original model ceased at Solihull after 67 years in January 2016, but the firm declined.[4] Ratcliffe later decided to initiate a project to design and build a similar vehicle under the codename Projekt Grenadier.[5]

Link to comment
Share on other sites

Pai cum ziceam - BMW ofera motoarele a mai fost un caz de genul acesta in sectorul  4x4 prin anii 90 Daihatsu Bertone Freeclimber unde BMW a dat M20, M40 si M21 ba chiar pe masini scria powerd by BMW daca nu ma insel .Ca si fun fact Ineos e ansamblat intr-o fosta fabrica Daimler 

https://en.wikipedia.org/wiki/Smartville,_Hambach,_France

Nu cred ca BMW va prelua INEOS sau cel putin nu acum ce, mai probabil mai asteapta cativa ani sa vada cum merg vanzarile .

edit : ia sa sun azi sa vedem poate prind "loc" la drive test :)) 

dublu edit: https://4x4adventure.ro/suv-uri-de-mult-uitate-bertone-freeclimber/

freeclimber am vrut acum cativa ani sa iau unul :))

triplu edit: motoarele de BMW si anume M57/M42 se mai regasesc "neoficial " si pe :

-Patrol - M57  biturbo in general

-Pajero - mai rar  M57

-Wrangler - extrem de rar M57

-Samurai/Vitara - mai rar M42

Pe masinille "de competitie" mai apar V8uri

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Eu indraznesc sa spun ca lucrurile sunt putin diferite, propritarii Ineos au facut foarte multi bani in ultimii ani (crestere foarte mare a cererii de plastic pe plan mondial, pretul mic al petrolului din pandemie, etc) incat in loc sa cumpere o marca falimentara (cum a fost TVR din UK), a decis sa isi faca propria jucarie(poate unt fani 4x4 adevarat), pe care , din motive de el stiute, a decis sa o motorizeze cu BMW; cred ca oricui ii convine sa detina o marca despre care sa mai existe si zvonuri ca ar fi detinuta de BMW.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Am mers azi cu el, relativ ok masina ,de mentionat ca m-am focusat pe condus nu m-au interesat butoane si alte nebunii, si am mers un pic pe camp si DN  comparatia o fac cu fostul Patrol cu care am bagat ceva km . Overall e o masina interesanta cu ceva mici "probleme" la masina de drive test care banuiesc ca a fost "omorata" in diverse moduri aka bagata in namol pana la geamuri : 

-motorul la rece suna "dubios"  as adica se auzea un fasait undeva acolo ca si cum un ventilator atingea de ceva as zice namol intrat pe acolo

-usa stanga spate butonul ramnea blocat in deblocam a da Dacia dat mai tare si sarea butonul ala de inchizi/deschizi cel mai probabil again namol pe acolo .

Cutia e relativ scurta sau asa mi-a parut, se conduce mai mult sau mai putin ca un Patrol , ca si manevrabilitate Patrolul e un pic peste cred, ca si comfort la rulat as zica ca Grenadier e un pic peste, la motor clar Grenadier .Oarecum tricky de mutatat in 4x4 low masina scoate niste sunete enervante cand nu ai place "ceva" ideea e ca , cumva trebuie sa ghicesti nu prea apare vreun martor pe acolo sau eu nu am observat .

Ar fi fost misto sa pot prinde unde weekendul asta cand avem ceva iesire in teren dar clar nu se poate 🙂  si nici nu am intrebat .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.