Jump to content

BMW X6 F16 313CP Zgomot la viteza intre 40km/h-80km/h


Mircea1991

Recommended Posts

Just now, Mircea1991 said:

Sa stii ca ma-m gandit si eu la cauciucuri, sunt Marca Tracmax X Sport F110 nu stiu cat sunt de bune, poate sa fie zgomotu si de la diferential fata? 

Mersi

Poate fi de la multe, dar ca proces eu as elimina de pe lista in ordinea prioritatii astea doua: roti, rulmenti.

Dar cum rulmentii sunt deja eliminati, inspecteaza la sange cu un tehnician bun de roti la un service de roti, toate anvelopele. Daca nu apare nimic evident, mai te gandesti la altele. Eu asa as face.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, branevl said:

Ai niste anvelope low budget, chinezarii , nu stiu ce pretentii poti avea legat de ele.

Nu are, a spus omul ca le schimba.

Eu tocmai am comandat un set de WESTLAKE Z 401 AllSeason Elite 235/45R17 97W/XL pentru o masina fara pretentii care circula mai mult in oras. Stres mai putin. Chinezariile sunt utile. O sa revin cand le primesc si da zapada cu impresii. 🤣

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, branevl said:

Treaba isi fac si chinezariile pe orice masina. Si tigar si riken sunt foarte utilizate, sailun... Etc.

Eu votez pentru daca nu ai pretentii si esti constient ce ai in picioare. Nu te trezesti pe autobahn in germania cu sailun cu 220 km/h.

Nu am avut niciodata pe masini all-seasons, dar acum ca vad ca e clar pe ea M+S, pentru o masina de oras care face cum 20 km max pe zi, nu imi pasa, nu merita sa tot schimb roti si anvelope. Voi incalta si masina fiicei mele tot cu chinezarii all-season.

Link to comment
Share on other sites

Revenind la topic, daca zici că face grrrrr doar până la o anumită viteza, eu personal nu cred că este diferențialul față. Am avut rulmenții sparți in diferențial fata la fostul X1, acum câțiva ani și zgomotul era continuu și doar in sarcina (accelerație). 

In schimb, poate fi și un etrier care agata (se blochează) in intervalul asta de viteza (tot la X am avut problema asta și cam așa făcea).

Și tot la X, când am cumparat-o, făcea că toți dracii și erau anvelopele care deși erau Pirelli cu steluță și bla bla, erau uzate neuniform.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, BMS921 said:

Revenind la topic, daca zici că face grrrrr doar până la o anumită viteza, eu personal nu cred că este diferențialul față. Am avut rulmenții sparți in diferențial fata la fostul X1, acum câțiva ani și zgomotul era continuu și doar in sarcina (accelerație). 

In schimb, poate fi și un etrier care agata (se blochează) in intervalul asta de viteza (tot la X am avut problema asta și cam așa făcea).

Și tot la X, când am cumparat-o, făcea că toți dracii și erau anvelopele care deși erau Pirelli cu steluță și bla bla, erau uzate neuniform.

Deci la mine nu trebuie sa fie in sarcina masina cand merg in oras cu aprox 50km/h face asa urat de parca am cauciucuri C-uri pe masina, eu ma gandesc ca cauciucurile sa fie de proasta calitate dar chiar asa de zgomotoase ca imi vibreaza parca si volanul, cum ies din oras sau ajung la 80km/h gata parca este alta masina. Dar schimb ca oricum sunt de vara si trebuie sa schimb cu iarna.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Nu are, a spus omul ca le schimba.

Eu tocmai am comandat un set de WESTLAKE Z 401 AllSeason Elite 235/45R17 97W/XL pentru o masina fara pretentii care circula mai mult in oras. Stres mai putin. Chinezariile sunt utile. O sa revin cand le primesc si da zapada cu impresii. 🤣

Sincer nu înțeleg logica ta, adică și în oraș trebuie sa frânezi , orice mașină prinde 60km/h mai mult aș zice ca în oraș sau în București măcar ai mai multe pericole vs extraurban. Sunt curios sa revii cu impresii.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex230ro said:

Sincer nu înțeleg logica ta, adică și în oraș trebuie sa frânezi , orice mașină prinde 60km/h mai mult aș zice ca în oraș sau în București măcar ai mai multe pericole vs extraurban. Sunt curios sa revii cu impresii.

Mergi tu cu nefasta mea si vezi daca are nevoie de frane in oras, ok? Ea vrea doar sa poata urca peste maldarele de zapada in parcare.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.