Jump to content

Sint intr-o mare dilema...ma puteti ajuta?


Recommended Posts

Sint intr-o mare dilema si sint total pierdut ,nu inteleg nimic.

Am luat  pana la urma acel CiC.Vanzatorul mi-a spus ca navigatia merge fara probleme,a avut-o pe un e60 montata si ca daca ceva nu merge imi da banii inapoi.

Eu i-am explicat ca sper din tot sufletul sa nu se ajunga acolo,pt ca eu am luat-o ca sa o montez pe masina.Ce nu inteleg eu,aceasta unitate este Cic profesional,MASK sau NBT? Nu mai inteleg nimic oameni buni,ca scrie pe ea CIC HIGH 14,si pe internet CIC HIGH 14 spune ca ar fi echivalentul  NBT,iar NBT nu ai cum sa montezi pe e60 in vecii vecilor amin.Maximul de retrofit este Cic pt e60.NBT-ul de la F-uri in sus se poate monta corect?

Apoi pe unitate am cautat dupa acel cod si nu-mi gaseste nici un fel de date nimic,ca sicum ar fi fantoma. I-driveul are mufa mare ca la CCC obisnuit.Iarasi sint in ceata,pt ca din ce stiu CiC-ul normal are mufa mica la I-Drive

Aceasta navigatie este facuta din mai multe bucati,este cic profesional,nbt sau MASK?

Nu inteleg nimic 🙄

I-am explicat omului ca daca constat ca nu este cic profesional de care am eu nevoie,sau navigatia nu merge pe e60-ul meu,sau alte chestii ascunse fara suparare i-o dau inapoi.Omul mi-a garantat ca nu este nici o problema

multumesc anticipat,

l.e. nu ar trebuie sa fie si un ventilator mare pt racire pe spatele unitatii centrale ca la CCC ?

nav1.jpg

nav2.jpg

nav3.jpg

nav4.jpg

nav5.jpg

nav6.jpg

nav7.jpg

nav8.jpg

nav9.jpg

Edited by ghost89
  • Sad 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • ghost89 changed the title to Sint intr-o mare dilema...ma puteti ajuta?

dupa coduri am reusit sa identific joistickul sicu ecranul.Joystickul este de f10 cu 10 pin conectors,ecranul este intr-adevar de cic e60,dar unitatea ramane un mare mister,dupa acel cod 6512917949201 nu-mi gaseste absolut nici o informatie nimic,de ca si cand nu exsista.

Cred ca am sa i-o dau inapoi maine.Unitatea nu o pot identifica deloc,fix ce este cel mai important

ghost.jpg

ghost_unit.jpg

Edited by ghost89
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

normal ca am sa ma duc la cineva care mi-o si codeaza pe masina,dar vreau si eu sa inteleg si sa identific acea unitate,si dupa cod nu o pot identifica deloc.Adica orice cod de la BMW care incepe cu 65 il gasesti foarte usor pe internet.Unitatea asta dupa acel cod este de negasit,efectiv nu exsista in baza de date bmw.De mai bine de 1 ora ma agit sa identific unitatea si nu pot.

Ramane sa vad daca o pot instala pe e60-ul meu si asta e.Va tin la curent

Edited by ghost89
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

toate mi se intampla numai mie.....karma.Mi-a zis mai demult o tipa misto asta,si a avut dreptate 😕

Am introdus si acel cod VIN: CU45721 si intr-adevar imi spune ca a fost montat pe un 535d dar nu ma ajuta cu nimic aceasta informatie atata timp cat nu pot identifica piesa in sine.Asta e cel mai important sa aflu.Am trimis un mail si la Mura Car poate ma ajuta baietii de acolo cu identificarea acestei navigatii,poate aflu de la ei.La ei mai imi este ultima speranta,ca prin mana lor trec mii de navigatii...

Eu tot cred ca e NBT,si daca e NBT cum dracu a instalat el asa ceva pe e60 ca nu inteleg?E ceva ce da cu virgula,nu are cum asa ceva.....

Sau eticheta aia cu acel cod nu este a navigatiei...

535d.jpg

Edited by ghost89
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vanzatorul te-a pacalit...

ti-a vandut un sistem din bucati. unitatea este de pe un e60 cu un update, ecranul este de pe alt e60, contolerul este de pe f10.

sincer, din pozele tale am impresia ca a adunat ce a gasit prin magazie si ti-a facut un pachet.

de obicei spatele aparatelor arata foarte bine nu sunt zgariate, murdare si ruginite... 

sfatul meu este, RETUR si BANII INAPOI ! 

imposibil sa nu gasesti un sistem bun si complet pe care sa-l dai jos de pe masina dezmembrata si sa-l montezi la tine fara batai de cap.

bafta !

Edited by petreop
Link to comment
Share on other sites

am vorbit adineauri cu vanzatorul si i-am explicat ca nu este in regula ce  mi-a vandut si mi-a zis ca-mi da banii inapoi .Omu a inteles de vorba buna.I-am explicat ca m-am dat de ceasu mortii cu identificarea pieselor pe realoem,i-am explicat ca si pe forum bmw la fel mi s-a confirmat....

Nu, e clar ca navigatia este din bucati facuta.interesul meu a fost sa trec si eu la cic,dar nu vreau sa am probleme cu codarea pe al meu e60 520d....

Chiar imi pare rau ca trebuie sa i-o returnez,ca chiar mi-am dorit si eu sa am navigatie cic,mai ales ca o gasisem si la pret bun 1500 lei.Urma ca maine sa mai cumpar doar calbu video si acea mufa albastra din spatele ecranului cid si mai ma costa 300 lei instalarea +inca 500 lei activarea hartilor pe navigatie sa mi-o poata coda pe seria de sasiu...

Dar  nu sint sigur de absolut nimic.Ce fac dau inca 900 de lei si daca ma  trezesc cu nu stiu ce surprize...intru in 1000 de incurcaturi😪

8 minutes ago, zeronoo said:

Posibil. Poate de asta cei care stiu ce si cum nu iti mai raspund. Rezolvi tu pana la urma...succes!

si de ce ai simtit nevoia sa postezi aici ,daca nu ajuti cu nimic??Ti-am cerut eu asta frate??Aveti o rautate si o invidie pe voi de nu va inteleg.Daca tot ma urasti,nu mai posta.Eu nu te urasc ma rog la Dumnezeu sa-ti dea sanatate si minte in cap.

Du-te  si lasa-ma in durerea mea.Nu-ti place postul ,la ce postezi?Te- rugat cineva,ti-a pus cineva pistolu la tampla sa postezi aici?

7 minutes ago, petreop said:

apropo' cat ai platit pentru ea ?

 

nu are nici o importanta acest aspect......

Edited by ghost89
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, zeronoo said:

Posibil. Poate de asta cei care stiu ce si cum nu iti mai raspund. Rezolvi tu pana la urma...succes!

te rog frumos de acum incolo sa nu mai postezi in nici un topic de al meu.Mi se pare ca te-am mai rugat asta odata.Chiar nu vreau sa te mai vad pe nici un post de al meu de acum incolo,ca n-am nevoie de parerile tale nici daca sint sau nu competente....

Du-te si posteaza unde vrei,ca e mare forumul asta !!Pe mine nu ma vezi ca vin sa postez pe posturile tale sa fac hate.Te rog sa-mi respecti aceasta dorinta.

 

zeronoo added to BLACK LIST and IGNORELIST !!!

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Sper ca ii vezi Romulus cum se comporta unii dintre ei da?Si dupa aia vi si tot pe mine ma atentionezi.Ei vin si baga batul prin gard fara sa le zic nimic.

 

Vine timisoreanu' asta de la capatul  lumii ,de ca si cand crede ca valoreaza ceva,si-mi tine el mie lectii de moralitate de ca si cand i-as fi gresit cu ceva lui sau altcuiva.....

 

Sti cat ma abtin sa nu-l injur crede-ma ,dar ma abtin !!! Crede-ma,dar nu stiu cat mai pot.Tot timpu trebuie sa dau de persoane frustrate,m-am saturat

Edited by ghost89
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Dar nu am jignit frate pe nimeni niciodata,mereu am fost la locul meu,nu am facut niciodata hate pe nici un post la nimeni.nu am obligat pe nimeni sa posteze aici.De ce trebuie tot timpul sa mi se faca hate fara sa le zic nimic????Mereu am fost politicos si la locul meu...

Sint cate unii care au o rautate din nastere ma,zici ca nu au avut jucarii  cat au fost mici.Copii omisi de parinti si fara cei 7 ani de acasa sint unii,asta e concluzia mea

Edited by ghost89
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ghost89 said:

Dar nu am jignit frate pe nimeni niciodata,mereu am fost la locul meu,nu am facut niciodata hate pe nici un post la nimeni.nu am obligat pe nimeni sa posteze aici.De ce trebuie tot timpul sa mi se faca hate fara sa le zic nimic????Mereu am fost politicos si la locul meu...

Eu vorbeam de ceilalti. Sunt cuvinte spuse care pot sa nu pice la toti bine. Dai ignore daca asa simti si suntem fericiti toti.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca eu sunt impotriva modificarilor eu in locul tau puneam o unitate d aia android care banuiesc ca sunt plug and play si aveai toate hartile din lume cu update, muzica de pe ce aplicatie vroiai, etc. Nu inteleg de ce iti bati capul cu ceva care e outdated sau cel putin asa vad eu navigatiile astea de pe e60.

Lumea ti a zis clar, ti au repetat chiar ca nu prea se poate in bugetul ala, acum ai aflat si tu pe pielea ta ca nu se poate si tot tu te superi. Sper ca nu te am facut sa te simti in vreun fel, nu asta este intentia mea.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Itarachiu said:

Cu toate ca eu sunt impotriva modificarilor eu in locul tau puneam o unitate d aia android care banuiesc ca sunt plug and play si aveai toate hartile din lume cu update, muzica de pe ce aplicatie vroiai, etc. Nu inteleg de ce iti bati capul cu ceva care e outdated sau cel putin asa vad eu navigatiile astea de pe e60.

Lumea ti a zis clar, ti au repetat chiar ca nu prea se poate in bugetul ala, acum ai aflat si tu pe pielea ta ca nu se poate si tot tu te superi. Sper ca nu te am facut sa te simti in vreun fel, nu asta este intentia mea.

si daca totusi se poate pune in bugetul ala,cumva va ofticati ca poate e norocul meu?De unde sti tu 100% sigur ca nu se poate in bugetul ala,avand in vedere ca peste 90% de aici nu puteti sa identificati exact ca si mine ace unitate?Si cine a spus ca in bugetul ala pun navigatia cand doar ea a costat 1500 lei?Voi vedeti ca nu aveti nici o logica in ce afirmati?Pt curiozitatea ta desi am mai spus ca sa o montez pe masina ma costa 100 euro codatul pe sasiul meu si activarea hartilor FSC+300 lei+inca 100 lei calbu video+mufa albastra din spatele cid-ului+cablu usb,dar astea sint amanunte

Si nu m-am suparat ca mi-ati fi spus ca nu se poate in bugetul ala,de alte chestii ma tot supar,ca majoritatea de pe aici e frustrata rau frate,nu au avut jucarii,nu stiu ce e cu ei.Da tot timpul simt nevoi a sa faca hate,din asta se hranesc.

ZI-mi si mie chiar era necesarsa puna paie pe foc ala cu comentariu lui?I-a cerut cineva asta,l-a obligat cineva?ma vedeti pe mine ca vin sa va fac hate,sa trolez pe topicele voastre?

in afara de offtopic,cu ce a venit el constructiv la acest topic imi zici si mie?pai alt moderator pe alt forum il sanctiona de nu se vedea,dar probabil e favorizat.Nu ma deranjeaza nici asta.Ce ma deranjeaza cel mai mult e ca se crede undeva prea sus si nu este.Habar nu are,e vai de el !

Daca citeai cap coada acest topic ai fi vazut ca singur am cautat si am identificat ca joisticu e de f10,ecranu de e60.......deci cu ce am fost ajutat,in afara de hate?

Asta ma scoate din sarite ........bagarea asta in seama total aiurea si fara rost si fara sa i se ceara acest lucru.Nu m-am rugat de cineva express sa ma ajute, DOAR CINE DORESTE sa o faca.Si tot timpul astia ca el frustrati simt nevoia sa o faca.

NU am venit sa spun :Sint intr-o mare dilema,Zeronoo,te rog ajuta-ma !!!

Stii e ca si cum vin eu si dau o stire ca dau gratis 1000 masini de spalat,si din toata multimea de oameni se gaseste zeronoo si spune: Da mie nu-mi trebuie ca eu am deja masina de spalat. Da cine pm te-a intrebat pe tine,cui ii pasa de tine de tot simti nevoia sa fi bagat in seama?

Acum intelegi supararea mea?Nu ma supar de alte recomandari ce-mi faceti voi ca nu-s labil si chiar le apreciez pe cele de bun simt cum este al tau sau al userului petreop,alte chestii ma scot din sarite !!

Plus de asta cred ca am specificat ca am niste module oem la care tin f. mult,si alea nu functioneaza cu android.Vreau sa merg pe linia originala.Stiu ca androidul au 1001 functii peste astea ,dar nu ma atrag.

Edited by ghost89
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca si de mine s au luat de cateva ori cand nu aveam dreptate sau ca am vorbit eu mult prost si fara rost 😂 poate imi zic de bine si sunt eu prost... Cateodata mai trebuie sa accept ca nu le stiu chiar pe toate.

Nu exista ieftin sau noroc, mai ales in domeniul auto. Masini, neveste, copii de crescut, jocuri de noroc, etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pentru @ghost89

sfatul meu pentru tine este: ia-ti banii inapoi de la vanzator si cauta (mai ales ca vrei sa mentii masina originala) la dezmembrari sistemul cic mare complet.

si eu sunt adeptul masinii cat mai originala cu piese si accesorii oem.

cumperi doar cu proba si doar daca este complet... cu rabdare si perseverenta sunt sigur ca o sa gasesti ce-ti doresti, sunt multe e60 la dezmembrat.

poate nu la bani putini dar macar stii ca functioneaza... si nu face concesii cu piesele adunate din mai multe surse.

bafta ! 👍

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.