Jump to content

Haraie treapta 1.2.3


Recommended Posts

2 hours ago, cornel271003 said:

Buna ziua, imi haraie treptele R-1-2-3 cand le schimb, dar si in mers.Din treptele 4-5-6 nu mai are absolut nici o problema.Precizez ca pe loc are un fel de bataie de volanta.Am schimbat cutia cu una sh, am schimbat volanta cu ambreiaj.De la ce ar putea fi ?

Masina este un E87? Din ce an?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, cornel271003 said:

Buna ziua, imi haraie treptele R-1-2-3 cand le schimb, dar si in mers.Din treptele 4-5-6 nu mai are absolut nici o problema.Precizez ca pe loc are un fel de bataie de volanta.Am schimbat cutia cu una sh, am schimbat volanta cu ambreiaj.De la ce ar putea fi ?

@cornel271003 Intrucat nu putem testa masina, trebuie sa intelegem exact cum se manifesta problema. Retine ca acest lucru s-ar putea sa nu fie posibil de la distanta; putem doar sa incercam. Te rog sa ne furnizezi urmatoarele informatii:

  1. Cu piesele vechi (cutie + volanta + ambreiaj) se auzea exact aceeasi "haraiala", in aceleasi conditii, sau s-a schimbat ceva dupa ce le-ai inlocuit? Daca s-a schimbat, explica diferentele intre inainte si dupa.
  2. Volanta si ambreiajul montate acum pe masina au fost si ele tot second hand, ca si cutia de viteze? Cam ce rulaj aveau?
  3. Raspunde la intrebarea de mai sus a lui @ADRIAN HD - daca ai schimbat rulmentul de presiune, plus daca a fost nou sau nu.
  4. Uleiul din cutia de viteze este nou? Nivelul uleiului a fost verificat si confirmat sa fie la limita maxima?
  5. Difera zgomotul ("haraiala") intre momentul in care schimbi intr-o viteza anume si zgomotul in mers in aceeasi viteza?
  6. Zgomotul din momentul in care schimbi viteza seamana cu zgomotul produs la orice masina, atunci cand se schimba viteza fara a apasa complet ambreiajul?
  7. Daca apesi ambreiajul (in timp ce conduci masina pe drum) se modifica zgomotul? Cum? Dar daca o scoti la punctul mort si apoi lasi ambreiajul cuplat?
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.