Jump to content

Ce baterie pot pune pe un 320d E90?


Miruna

Recommended Posts

Varta are in configurator f misto unde completezi datele masinii si iti arata ce baterii se potrivesc. Cauta pe google Varta Battery Finder.

Eu am pus in 2021 Silver Dynamic AGM 595 901 085 de 95Ah pe E91 LCI 320D. Recomand sa pui ceva care se potriveste si neaparat sa fie codata apoi, altfel alternatorul nu va incarca acumulatorul corespunzator. Nu merita sa te zgarcesti 😉

Edited by MihaiGSM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Miruna said:

Buna ziua, poate sa îmi spună cineva dacă bateria Varta Blue Dynamic G3 12V 95Ah,800A fără AGM se potrivește pe BMW E 90 ?  Eu pe mașină ma avut Exide Excell fără AGM.

 

Se potriveste in conditiile in care dimensiunile (fizice) bateriei sunt aceleasi cu a celei vechi SI DACA BORNELE (adica Plusul si Minusul) sunt exact ca la cea veche.

Adica Exide-ul are borna de Plus PE DREAPTA, cum te uiti la baterie.. / la fel sa fie si la cealalta.

Apoi, daca bateria Exide te-a tinut suficient 7-8, 10 ani de zile.. bateria noua trebuie DOAR INREGISTRATA, nu codata. Codarea implica altceva.

Practic algoritmul vechi de incarcare al celei vechi, adaptat celei vechi pe durata vietii sale TREBUIE ACUM STERS (anulat, daca vrei..) si reinceput un algoritm nou care e deja preinstalat.

Ideal ar fi sa fie veridicat si starea alternatorului daca de el inca nu s-a ocupat nimeni.. dar cine face asta cand schimba bateria cu alta noua. 😉

Viata bateriei depinde cel mai mult de alternator. Daca acesta se strica trebuie reparat de urgenta sau inlocuit.

 

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sfat,evita Varta albastra (daca vrei Varta,atunci ia Varta Silver... sunt mai bune si mai durabile)

Eu iti recomand cu caldura ceea ce e si potrivit,si suficient si calitativ pentru masina ta...un Exide Excell EB 800 de 80 Ah (CCA 640 A).

O gasesti la A...k...a acum cu 455 lei (nu vreau sa fac le publicitate si sa iau bataie 😉

Poti pune si  Exide Premium EA 900 de 90 Ah ( CCA 720 A),dar nu e necesara,e moft...

PS :teoretic, intra si acumulatori de 100 Ah dar nu o mai poti prinde la baza.battery_1836_printable_pdf.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.