Jump to content

Noutati seria 5


fanatic1er

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Excelente noutati de la BMW!!!!!!!!!!!!!!! :)

asta era punctul la care BMW pierdea piata in Romania, tractiunea integrala pe seria 5. De acum o sa cam piarda AUDI la seria 6, cu un asa adversar redutabil, va dati seama ca majoritatea clientilor care nu indrazneau sa cumpere seria 5 din cauza tractiunii spate si se indreptau spre AUDI A6 se vor reorienta catre BMW 5 XDRIVE.

 

Astea-s noutatile care ne plac!!!!!!!!!!!!!!! :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Excelente noutati de la BMW!!!!!!!!!!!!!!! :)

asta era punctul la care BMW pierdea piata in Romania, tractiunea integrala pe seria 5. De acum o sa cam piarda AUDI la seria 6, cu un asa adversar redutabil, va dati seama ca majoritatea clientilor care nu indrazneau sa cumpere seria 5 din cauza tractiunii spate si se indreptau spre AUDI A6 se vor reorienta catre BMW 5 XDRIVE.

 

Astea-s noutatile care ne plac!!!!!!!!!!!!!!! :blink:  :)  :)

29282[/snapback]

Oricum AUDI o sa piarda anul viitor ....va aparea un 545d cu acelasi motor ca 745d dar cu vreo 40CP in plus.

Sper sa nu faca rabat de la calitatea materialelor.

Link to comment
Share on other sites

Oricum AUDI o sa piarda anul viitor ....va aparea un 545d cu acelasi motor ca 745d dar cu vreo 40CP in plus.

Sper sa nu faca rabat de la calitatea materialelor.

29662[/snapback]

 

Oaaau ! 545d cu 340 CP !

asta insa cred ca va fi doar cu tractiune spate. Din cite mi-a explicat mie un tip de la Auto Bavaria care m-a sunat ca urmare a intrebarii mele trimise pe site-ul global BMW despre seria 5 cu tractiune integrala diesel, nu vor pune integrala pe modele mai puternice gen 545i si 535d pentru ca se considera ca ele sunt modele sportive la care integrala ar face sa diminueze performantele, or pentru aceste modele performantele sunt esentiale.

E bine si asa, in ce priveste integrala, trebuie sa ne multumim cu 530xi si 530xd...

Edited by Frank SF
Link to comment
Share on other sites

Oaaau ! 545d cu 340 CP !

asta insa cred ca va fi doar cu tractiune spate. Din cite mi-a explicat mie un tip de la Auto Bavaria care m-a sunat ca urmare a intrebarii mele trimise pe site-ul global BMW despre seria 5 cu tractiune integrala diesel, nu vor pune integrala pe modele mai puternice gen 545i si 535d pentru ca se considera ca ele sunt modele sportive la care integrala ar face sa diminueze performantele.

29908[/snapback]

Se pare ca pe serie 3 vor exista si 335xd si 335xi dar cine stie poate pt serie 5 au o alta strategie.

Link to comment
Share on other sites

as fi luat oricand un 530d cu tractiune spate in loc de a6 quattro 3.0tdi. nu-mi place cum suna, cum se misca (automat), nimic. interiorul pare modern si cu luminite dar privite mai atent plasticele nu sunt ce trebuie.

5 e o masina f buna ca handling si tot eu personal am ceva cu design-ul atat int cat si ext, mai ales spatele. mi-as fi dorit 530xd dar nu am mai avut rabdare sa astept.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

as fi luat oricand un 530d cu tractiune spate in loc de a6 quattro 3.0tdi. nu-mi place cum suna, cum se misca (automat), nimic. interiorul pare modern si cu luminite dar privite mai atent plasticele nu sunt ce trebuie.

5 e o masina f buna ca handling si tot eu personal am ceva cu design-ul atat int cat si ext, mai ales spatele. mi-as fi dorit 530xd dar nu am mai avut rabdare sa astept.

29960[/snapback]

e bun si 7-le .....oricum ai facut o alegere buna cu 730d. Cat despre 530xd ai tot timpul sa-l cumperi.

Link to comment
Share on other sites

da e ok 730d. poate nu crezi dar la felul cum pleaca de pe loc si la viteze de deplasare rezonabile nu e mare deosebire fata de 760. parca chiar pleaca mai scurt de pe loc. nu vad motiv sa dai bani pe motoare v8 v12 aici in ro. imi place suspensia, e f buna asta hidraulica, nu se lasa de loc pe viraj, e mai buna decat airmatic-ul de pe merc s.

 

e bun si 7-le .....oricum ai facut o alegere buna cu 730d. Cat despre 530xd ai tot timpul sa-l cumperi.

29962[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Seria 5 -blindata

"--E 60 Security--

 

 

 

Beginning early next year, we will start the sales of the new BMW Security

vehicle, in the armouring level B4: E60 Security. The start of production

is end of this year .

 

 

 

E60 Security 550i - Price about 110.000 Euro ex Works,

 

E60 Security 530i - Price about 95.000 Euro ex Works, "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare allz! Tocmai mi-am facut cont pe forumul asta, si mi se pare super... am citit cateva lucruri interesante pe care nu le stiam despre bmw-uri....

 

Si eu vreau sa imi iau 530xd, dar din cate am aflat din mai multe surse, o sa fie exact un 535d numai ca are tractiune integrala. Exact ce imi doream... Acum sunt putin in ceata.. :blink:

 

Adica masina o sa fie tot un diesel de 3 litri, dar bi-turbo ! NU???

 

Chiar vreau sa stiu daca nu are bi-turbo, sau ce diferente vor exista.

 

Din cate stiu o sa faca 0-100km/h in 6.6 fata de 6.5 ale lui 535d ! True??

 

 

Dati un reply pls.

Link to comment
Share on other sites

Parca nu exista 535d 4x4.. :blink: decat 530xd, care nu e bi-turbo..

42496[/snapback]

 

 

Pai asta zic si eu !

 

Ca pina acum pe toate site-urile din Nemtzia, se bateau cu pumnii in piept ca o sa fie bi-turbo pina in maduva evacuarii....

 

Le-am dat azi un mail celor de la Bavaria, va zic maine ce imi trimit inapoi.

 

Oricum dezamagit... suna bine 270cp fata de 230 :)

Link to comment
Share on other sites

Pai asta zic si eu !

 

Ca pina acum pe toate site-urile din Nemtzia, se bateau cu pumnii in piept ca o sa fie bi-turbo pina in maduva evacuarii....

 

Le-am dat azi un mail celor de la Bavaria, va zic maine ce imi trimit inapoi.

 

Oricum dezamagit... suna bine 270cp fata de 230 :blink:

42555[/snapback]

Masina are doar 1600 kg.........cu 231 Cp nu o sai probleme (0-100km/h 6,6 s).

Link to comment
Share on other sites

Nu are doar 1,6t ci 1735g aia manuala si 1750kg cea automata, si oricum vreau automata, pt ca vara asta m-am saturat efectiv de manuala... am fost in mamaia de cateva ori in weekenduri si mi-am distrus cutia si ambreajul... plus ce este in Bucuresti dimineata...

 

Acum sa nu intelegeti gresit, sunt constient ca 230cp inseamna mai mult decat suficient, doar ca imi facusem sperante la varianta de 270, cu un cuplu de 560NM :)

 

Azi astept raspuns de la Bavaria in legatura cu optiuni standard, pret de plecare, sa vad ce e cu pachetul ala wintersport, etc si promit sa postez aici ce imi zic.

 

Reclama pe care am vazut-o in ziar, spunea ceva de 48.800 E pret cip, pret pe care il consider un pic exagerat avand in vedere ca 530xi este 39.900 cip. Acum nu stiu, ramane sa vad ce si cum, dupa care sa merg sa imi fac exact o versiune la ei si eventual un testdrive :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu are doar 1,6t ci  1735g aia manuala si 1750kg cea automata, si oricum vreau automata, pt ca vara asta m-am saturat efectiv de manuala... am fost in mamaia de cateva ori in weekenduri si mi-am distrus cutia si ambreajul... plus ce este in Bucuresti dimineata...

 

Acum sa nu intelegeti gresit, sunt constient ca 230cp inseamna mai mult decat suficient, doar ca imi facusem sperante la varianta de 270, cu un cuplu de 560NM  :)

 

Azi astept raspuns de la Bavaria in legatura cu optiuni standard, pret de plecare, sa vad ce e cu pachetul ala wintersport, etc si promit sa postez aici ce imi zic.

 

Reclama pe care am vazut-o in ziar, spunea ceva de 48.800 E pret cip, pret pe care il consider un pic exagerat avand in vedere ca 530xi este 39.900 cip. Acum nu stiu, ramane sa vad ce si cum, dupa care sa merg sa imi fac exact o versiune la ei si eventual un testdrive  :blink:

42717[/snapback]

no ofence ...are 1675 kg.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Am auzit ca anu' asta apare 555i. E adevarat?

63735[/snapback]

 

Nu am auzit. Dar ma intreb de ce oare 550i si nu 560i. Doar motor pentru 60i au deja, pentru 55i nu stiu sa fie.

 

Am mai auzit ca anu' asta se face un mic facelift la E60. Adevarat?

63785[/snapback]

 

Nu cred. Cred ca la anul inspre toamna, dupa cum ne-a obisnuit BMW.

 

Unde tot auzi tu astea?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.