Jump to content

F01 Zgomot caseta


WIN60

Recommended Posts

Salutare!

 

Nasul meu caută să cumpere un F01, povestea pe scurt, pare în regula mașina, proprietarul spune ca trebuie să schimbe un senzor de pe caseta de direcție pentru ca uneori apare un tremurat în volan și un zgomot până în 50 km/h.

 

Proprietarul a trimis acest video ca face identic

 

Voiam să vă întreb dacă știți despre ce este vorba, dacă este vrăjeala sau dacă chiar poate un senzor de pe casetă să producă aceste vibrații, cică e un senzor care costă 200 euro aprox. 
 

 

Acesta este linkul ul trimis de proprietar, inclusiv pozele cu reparația Puma privind această problemă, trimisă tot de el. 
 

I am zis doar să nu fie o problemă greu de constatat și mai scump de reparat, grup, cardan, cutie, suporți. 
 

IMG_1045.jpeg

IMG_1044.jpeg

IMG_1043.jpeg

Edited by Romulus
corectie link embed
Link to comment
Share on other sites

E ft posibil sa fie asta, e o problema destul de stiuta. Insa, eu in schimb i-as zice sa schimbe acel senzor si sa unga acolo si daca nu mai face, sa o luati...

Better safe than sorry. 

Plus ca te pune si pe ganduri de ce nu ar fi facut asta inainte sa vanda masina, decat sa dea toate cele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Are motive, stă în Germania, vine în România o dată la câteva luni, reparațiile le face doar în România ca a zis ca este mult mai scump în Germania.. mai are și alta mașină și cu asta zice ca merge doar la drumuri lungi.

 

Omul pare să zică adevărul, acum nu se știe dacă așa este sau nu.. 

 

Deci este o problemă cunoscută la ele pentru treaba asta, deci poate să tremure volanul din motivul ăsta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am cautat acum mai in detaliu. Vad ca multi se plang de acel sunet si il rezolva asa, dar nu vad sa zica vreunul de tremurat al volanului.

" I was shocked to feel those ticks and knocks at low speeds and stops through the steering" poate prin asta se refera la o vibratie a volanului?

Edited by minu94
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, așa a i a zis și Nasu, însă atunci au apărut “textele” ca nu o face în Germania, ca e scump, bla bla.

Încă ceva, i a zis ca înainte să o cumpere și el acum 2 ani, rostul proprietar i schimbase pompele de servodirecție față/spate, nu știu dacă are legătură. 
 

El i a trimis poze cu toate piesele schimbate, cu facturi, dar știm toți ca atunci când e o problemă neclară la BMW, poți să schimbi 10 piese până să vezi care era de fapt problema, am zis și eu, mă în cel mai rău caz schimbi caseta și aia e, dar nici de aia nu ești sigur ca de acolo face. 

Link to comment
Share on other sites

Deci oarecum el stia de problema de acum 2 ani. Ma indoiesc ca in 2 ani sa nu fi incercat nimic sa remedieze si acum sa o vanda ca nu reuseste sa gaseasca o rezolvare.

Eu as fi destul de reticent la tot ce a zis, dar eu am avut o patanie nasoluta cu o masina luata SH si de atunci suflu si in iaurt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da, a picat varianta pentru ca i a zis ca dupa ce o repara sa l anunțe. Bineînțeles ca nu s a mai întâmplat și nu se mai întâmplă pentru ca sigur e mai costisitoare problema și eventual vrea sa o vândă cu “ e un senzor, e ceva ieftin, ai reparat o și merge” și de fapt sa coste vreo 10.000 lei cine știe ce artificiu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.