Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor , sunt in UK si nu stiu daca ati auzit dar aici sa gasesti un mecanic bun este foarte greu. Cam de vreo luna intampin o problema foarte enervanta la bmw-ul meu seria 7 long din 2013 (F02) . Îmi trage intr-o parte la viteza de 80km h sau peste . Am dus masina in service pentru o verificare la sistemul de suspensie , si nimic nu a gost schimbat pana acum , toate piesele sunt cele de fabrica , si totul pare ok adica nu exista joc, masina are 100.000 mile (160.000km). Tin sa precizez ca am facut geometria de 2 ori , si am schimbat cauciucurile , si masina nu are accidente iar problema tot persista , are cineva idee de la ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

Mai poti suspecta un etrier care nu se retrage complet (care "freaca"), pe partea respectiva, sau chiar o problema la mecanismul de frana de mana, care la fel nu revine complet. Ar ti bine sa faci o inspectie la frane.

Este insa ciudat faptul ca se manifesta doar la viteze de peste 80 km/h.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Inteleg ca problema pe care o reclami nu s-a manifestat de la bun inceput, ci de putin timp (cca. 1 luna). Aceasta ma face sa cred ca ceva s-a schimbat / s-a deteriorat la masina, relativ recent. Exista cumva vreun eveniment cu care poti asocia problema (ex: o lovitura intr-o groapa sau o bordura, inlocuirea unor componente la suspensie / directie, etc.)?
  • Daca ar fi de la frane, asa cum a punctat @Romulus, o roata ar trebui sa fie mai calda decat celelalte. De asemenea, daca de vina ar fi franele, masina ar trebui sa traga la orice viteza, nu doar peste 80 Km/h. Inteleg ca ai curatat etrierii. In ce a constat curatarea? Au fost scoase pistonasele si inlocuite garniturile, sar pur si simplu curatat etrierul pe exterior? Cand a fost schimbat ultima oara lichidul de frana.
  • Fa si urmatorul test: cauta un drum liber (fara trafic) si mergi macar cateva sute de metri constant cu viteza buclucasa (> 80 Km/h) mai intai pe contrasens, apoi fix pe axul drumului. Se schimba ceva in modul in care masina trage intr-o parte?
  • Din ce am citit, inteleg ca numeroase de BMW-uri serie 5 F10 fabricate in anul 2010 au avut din fabrica o problema similara, in sensul ca trageau dreapta. Cauta pe forumuri care a fost rezolvarea tehnica in cazul lor. De asemenea, cauta daca fenomenul a fost relativ comun seriilor 7 din anul de fabricatie al masinii tale. Probabil ca nu, dar merita sa verifici.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Oancea123 sa nu te superi pe mine dar eu as fi curios sa vad rapoartele de geometrie. Am auzit in ultima vreme doar horror stories despre geometrie si cum multi nu reusesc sa o faca ca lumea, incluzand dealeri.

Avem un M5 competition nou care are o problema similara.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua , dupa multe incercari , nervi si multi bani cheltuiti , am schimbat bucsele , fara rezultat problema persista , s-a sesizat ca nu puteam realiza geometria din cauza bieletelor si capetelor de bara care erau oxidate corodate si asa mai departe . Astazi le-am schimbat , chiar acum fac si geometria , sper sa fie totul bine ! 

Aveti grija unde faceti geometria , multe garaje va iau banii dar nu rezolva nimic !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.