Jump to content

Bluetooth bmw X3 E83 - nu se aude


Recommended Posts

Salutare tuturor,

Tocmai ce am devenit posesor de un BMW X3 e83 (2009) si intampin o problema la conexiunea prin bluetooth.

Pe scurt, masina nu are buton de bluetooth pe bord, cum am vazut ca au altele, dar are navigatie mica. E navigatia aceea ciudata, portabila, practic poti lua ercanul in buzunar daca vrei. Tin sa mentionez ca e navigtie originala nu a fost pusa de mine. Masina a fost a unei rude de noua, si o stiu de la inceput.

Pe aceasta navigatie, este si functia de bluetooth si m-am conectat la ea foarte usor cu telefonul. Din ce am observat conexiunea intre navigatie si boxele masinii se face pe o frecventa radio, adica pe radio caut frecventa pe care mi-o indica pe navi. Am facut asta si am reusit sa aud in boxele masinii atunci cand initiez un apel telefonic, dar nu am reusit nicicum sa aud muzica de pe youtube, spotify etc.

Intrebarea mea ar fi: stiti cumva daca fac eu ceva gresit, omit vreun pas, sau chair nu merge parte asta de audio, exceptand apelurile telefonice?

multumesc mult,

Razvan

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Razvan1007 said:

masina nu are buton de bluetooth pe bord

Buton de bluetooth pe bord??!? E prima oara cand aud de asa ceva.

Din ce inteleg, ai ceva dispozitiv aftermarket care nu are nimic cu BMW, nu stiu cum te astepti sa stim cum functioneaza acel dispozitiv sau de cine este produs.

Link to comment
Share on other sites

Salut! In cazul tau este un retrofit facut ulterior in fabrica (unele facute de Garmin, Pioneer, Navteq, etc). Am vazut cateva cazuri pe E46. Modulul BT este posibil sa fie original (in portbagaj in partea stanga). Ai suportul pentru telefon in cotiera? O serie de sasiu ar ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Nu a avut modul BT original din fabrica. Nu cred ca poti asculta muzica de pe telefon pe radioul masinii folosind navigatia respectiva! Probabil este doar pentru apeluri telefonice. Posibil are o versiune mai veche BT (2.0, 3.0) fara A2DP.

Informativ, nici cu modulul BT original nu puteai sa asculti muzica de pe telefon insa puteai sa folosesti butoanele de pe volan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Butonul de pe volan este ca să răspunzi la apeluri ai un modul în portbagaj dar ai nevoie de un parot ca să poti sa il folosesti! Dacă vrei poti sa iti cumperi un modul cu alimentare pe 12 V și cu mufa care vine în locul axuiliarului dacă casetofonul are aux dacă nu are atunci trebe schimbat casetofonul cu unu care vine din fabrica cu aux pt ca nu se pot coda am încercat și după ce ai casetofon cu aux legi modulul în spate la casetofon și când dai pe aux o o intre Bluetooth ul și o să se audă Siberia bine muzica.! Dacă mai vrei poti pune și niște tweetere pe fata și o să fie o diferență bunicica de claritate! Eu asa am facut pe x3 e83 2005😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.