Jump to content

Caut un 635 CSI negru


Andreie_46

Recommended Posts

Salut, caut o fosta masina a lui tata, un 635 CSI negru cu numere de bucuresti care stiu ca a fost vanduta acum cativa ani buni si nu pot sa o gasesc pe niciunde. Stiu ca a fost cumparat de un baiat care are multe bmw-uri, mai ales astea vechi si vreau sa dau de ea, daca stiti pe unde ar putea fi masina sau proprietarul ar fi de ajutor. Am lasat o poza mai jos cu ea de acum vreo 10 ani.

post-119-0-79481700-1386186821.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu il cunosc pe Interceptor face2face si m-am uitat printre pozele pe farcebuku lui si nu l-am recunoscut. Il cunosti cum arata?

Oricum, daca cineva stie ceva de un 635 CSI cred ca sansele sunt mari ca el sa stie ceva.

 

Mai este Alexandru Seremet de la BMW Group Romania care e mare pasionat si a cumparat si restaurat unul.

Facebook

 

Link to comment
Share on other sites

O idee (poate proasta) ar fi sa transmiti VIN-ul catre cineva (ex: @Romulus) care ar putea apela la reteaua BMW pentru a verifica daca, in ultimii ani, masina a ajuns acolo pentru orice operatiune service / mentenanta - debunde s-ar putea afla proprietarul. Probabilitate destul de redusa, intrucat asemenea masini sunt, de regula, intretinute in afara retelei.

O alta idee este sa gasesti documentele intocmite cand tatal tau a vandut masina, apoi eventual sa mergi pe firul de proprietari (daca a fost revanduta ulterior). Cum probabil nu mai ai documentele, atunci cred ca le-ai putea solicita de la taxe si impozite locale.

Link to comment
Share on other sites

@Andreie_46 Ce coincidente ciudate apar uneori in viata - si cat de mica este lumea.

Abia acum am reusit sa ma uit in detaliu (pe un monitor de PC si cu ochelarii pe nas) la poza din post-ul tau de mai sus. Prima masina din stanga (din planul cel mai indepartat) este un E28 negru. Numarul de inmatriculare abia se distinge, dar pare a se termina in NYR. Ei bine, sunt cvasi-sigur ca acela este fostul meu E28 535i (de unde si nickname-ul meu de pe acest forum), o masina excelenta pe care am avut-o in perioada 2000 - 2010. Evident, cand a fost facuta poza, E28-ul era deja in posesia celui caruia i-am vandut-o.

Iti multumesc mult pentru poza, mi-a trezit amintiri foarte placute. 👍

  • Like 2
  • Love BMW 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Andreie_46 said:

Inseamna ca s ar putea sa il stii pe tata, daca suna cunoscut Stroe.

Din pacate, nu imi aduc aminte sa fi avut ocazia sa il cunosc. In opinia mea, seria 6 E24 este cel mai reusit design de la BMW. Mereu mi-am dorit un E24, cu mult timp in urma am fost de doua ori la distanta milimetrica sa cumpar unul - dar nu a fost sa fie. Daca in orice context m-as fi intalnit cu tatal tau in calitate de posesor de E24, sigur as fi stat de vorba cu el despre masina, iar acum mi-as fi adus aminte de acest lucru.

Multumesc pentru cea de-a doua poza; fiecare piesa din acel compartiment motor a trecut candva prin mana mea. Si ma bucur sa vad ca, la momentul pozei, BMW-ul inca era bine ingrijit. La fel ca si tine cu E24, nici eu nu mai stiu nimic de destinul actual al E28-ului. Ultimul zvon, vechi de vreo 4 ani, era ca ar fi ajuns la cineva de prin Brasov.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca cica baiatul care l a cumparat are multe bmwuri vechi, da sunt adunate toate intr un cort, am cautat si nr de inmatriculare, nu e valabil, deci nu e radiata dar nu pot sa o gasesc pe niciunde, acte vechi nu mai avem, masina era ori 85 ori 87.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Andreie_46 said:

am cautat si nr de inmatriculare, nu e valabil, deci nu e radiata dar nu pot sa o gasesc pe niciunde

Am cautat si eu dupa numarul de inmatriculare, daca a fost emisa vreo polita RCA pentru acel E24. Am luat in mod aleatoriu cateva zile de vara (sezon cand ar trebui sa fie folosit), pentru fiecare an din 2019 pana in prezent. Eu unul nu am gasit nicio polita RCA. Ceea ce sugereaza ca in ultimii 5 ani nu a circulat pe drumuri publice (in ipoteza ca proprietarul este responsabil si circula numai cu masina asigurata).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FiveThreeFive said:

Am cautat si eu dupa numarul de inmatriculare, daca a fost emisa vreo polita RCA pentru acel E24. Am luat in mod aleatoriu cateva zile de vara (sezon cand ar trebui sa fie folosit), pentru fiecare an din 2019 pana in prezent. Eu unul nu am gasit nicio polita RCA. Ceea ce sugereaza ca in ultimii 5 ani nu a circulat pe drumuri publice (in ipoteza ca proprietarul este responsabil si circula numai cu masina asigurata).

Masina sta de cand a fost cumparata. Vreau anul asta sa strang niste bani si sa incerc sa o cumpar ca sa termin masina.

Link to comment
Share on other sites

@Andreie_46 Iti inteleg bine, chiar mult prea bine, conexiunea sentimentala cu acel E24. Sper sa ii dai de urma.

Daca E24 care a fost al tatalui tau sta nefolosit de mai bine de cinci ani - plus, eventual, depozitat in conditii nu chiar bune - trebuie sa fii pregatit sa accepti un adevar destul de probabil: masina ar putea fi intr-o stare tehnica atat de precara, incat readucerea ei in conditie de utilizare pe drumuri publice sa nu faca sens dpdv financiar. Asa cum poate ai dedus de mai sus, timp de ~10 ani am avut un E28, care mecanic vorbind este identic cu un E24. Iti spun deci in cunostinta de cauza. 

Spre deosebire de E28, un E24 vine cu doua dezavantaje importante: 1. este mai vulnerabil la rugina si 2. elementele specifice de caroserie (din tabla, dar si cauciuc sau plastic) sunt foarte greu de gasit si, daca le gasesti, sunt scumpe.

Insist, m-as bucura sa ii dai de urma si sa fie intr-o stare cat mai buna. Dar, daca nu vei avea acest noroc, atunci ai putea lua in considerare sa cumperi un alt E24.

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu, masina a fost revopsita si tratata pe sub caroserie, de piese de plastic si cauciuc nu imi fac griji pentru ca am unele piese de e24 noi in garaj. Stiu ca acm sunt costuri astronomice, un stop de M1 e mai ieftin decat unul de e24 si sunt exact acelasi lucru. cea mai mare problema o sa fie cu piesele rare care au fost discontinuate de bmw. Dar mersi totusi de sfat si o sa il iau in considerare;)

Link to comment
Share on other sites

@Andreie_46 Mestecand cele de mai sus, faptul ca masina pare a avea in continuare atasat numarul B635CSI duce la urmatoarele variante posibile:

  1. masina poarta un impozit anual de cca. 1200 €/an;
  2. masina a fost inscrisa candva ca automobil istoric si nu mai este impozitata;
  3. masina a fost radiata candva, dar exista o necoerenta intre baza de date a fiscului si cea a poiltiei (nu este ceva neobisnuit).

In scenariul (1), inseamna ca posesorul a cheltuit doar in ultimii 5 ani cca. 6.000€ ca un 635CSi sa se odihneasca in stare de nefunctionare la el in cort. Intrucat spui ca mai colectioneaza si alte masini clasice in acelasi cort, probabil ca sunt si altele cu impozit greu digerabil (motoare > 2 litri). Nu este imposibil, dar este improbabil - chiar si pentru cineva care o duce bine din punct de vedere financiar.

Scenariul (2) implica faptul ca masina a fost, la un moment dat, intr-o stare tehnica excelenta, astfel incat sa treaca "examenul" de automobil istoric. Nu prea se coreleaza cu faptul ca sta nemiscata de multi ani. Poate ar fi o idee sa te adresezi catre Retromobil; scrie-le un email si vezi ce poti sa afli.

Scenariul (3) este cel mai dificil, in ceea ce priveste intentia ta de viitor.

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2024 at 9:28 AM, FiveThreeFive said:

@Tzitzicat Foarte interesant link-ul. Se pare ca este un fel de "Tiriac Collection", la scara micro. In acel articol este un filmulet; iata mai jos un snapshot din el. Pare a fi un bot de E24, undeva in spatele cortului. Foarte greu de spus daca este exact E24-ul pe care il cauta @Andreie_46.

 

E24_x.jpg

are multe, nu e singurul si ala e gri, acolo nu sunt toate, cred ca mai are pe la alte garaje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.