Jump to content

Configuratie anvelope + jante F30 2017


Lauren

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am achizitionat recent un F30 318D 2017 (150cp/110kw) cu 150.000km importat din Belgia (prim proprietar Romania) si tot cercetez de ceva timp in speranta gasirii unei configuratii potrivite de anvelope de vara. Mentionez ca in prezent am jante originale de 16" si intentionez sa le las pe anvelopele de iarna, iar pentru cele de vara, sa le pun jante de 18".

Mai jos e poza cu configuratiile acceptate (din Belgia, poza 1) care ulterior au fost si omologate la RAR (poza 2).
image.thumb.png.b7f9596516cd706fea1e6616079f8ddc.png

image.png.834bdbf3dfbbf1babd087ae003187ceb.png

Pentru iarna am cumparat luna trecuta x4 Continental 225/55 R16 95H TS870P si sunt foarte ok, n-am nimic de comentat.
Pentru vara ma gandeam la Michelin Pilot Sport 4S, dar pentru R18 nu am vazut sa existe run flat (ZP), ci doar pentru cele mai mari sau egale cu R19.
Intrebarea ar fi ce anvelope de vara ati recomanda pentru jante de 18" (daca sa fie staggered sau square, ce dimensiuni fata si spate si de preferat sa fie run flat).

Totodata, din moment ce in cartea masinii sunt specificate doar optiunile R16/17, presupun ca pentru R18 va fi nevoie de o noua omologare. Sper ca setup-urile pe care mi le recomandati sa permita omologarea.

Va multumesc frumos!

image.png

Edited by Lauren
duplicate image
Link to comment
Share on other sites

Dacă de fabrică nu a ieșit și cu omologare pe 18 versiunea ta.. nu cred sa poți.. 

Doar anumite echipări au 18 din ce știu eu. 
 

 

Trebuie să vezi ce omologare de 18 există pe F30 ca să încerci eventual și omologarea asta la RAR.

Link to comment
Share on other sites

Am sa spun ce spun de fiecare dată când vine vorba de roți la BMW: pune aici poza cu eticheta de pe stâlpul șoferului și după aia mai discutăm ce și cum.

 

Poza cu cartea de identitate sau talonul (chiar emise de faimoasele autorități belgiene) arunca-le la coșul de gunoi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, sa nu mai deschid alt topic. De 3 zile sunt posesor de F31 Efficient Dynamics 163 cp. Azi i-am scos power reduction si parca e un pic mai agila. Masina a venit cu 2 randuri de jante si anvelope. Cele de iarna au 205/55/16, insa nu figureaza pe stalp. Cele de iarna sunt 225/50/17.  Oare se strica ceva la masina avand aceste dimensiuni neconforme? Masina nu e xdrive deci nu da suturi cutia de transfer. Atasat aveti abtibild cu dimensiunile agreate de producator. 

IMG_3969.jpg

IMG_3967.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu as schimba cauciucurile de iarnă. Aia e dimensiune potrivită pt e90. Nu știu dacă se defectează ceva,cert e că 205/55/16 are un diametru prea mic pt f31, deci viteza nu e afișată corect,iar sistemele de siguranță pot funcționa nu tocmai cum ar trebui.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, six in line said:

Salutare, sa nu mai deschid alt topic. De 3 zile sunt posesor de F31 Efficient Dynamics 163 cp. Azi i-am scos power reduction si parca e un pic mai agila. Masina a venit cu 2 randuri de jante si anvelope. Cele de iarna au 205/55/16, insa nu figureaza pe stalp. Cele de iarna sunt 225/50/17.  Oare se strica ceva la masina avand aceste dimensiuni neconforme? Masina nu e xdrive deci nu da suturi cutia de transfer. Atasat aveti abtibild cu dimensiunile agreate de producator. 

IMG_3969.jpg

IMG_3967.jpg

Nu se strica absolut nimic, poti merge linistit cu ea asa. 
Fostul proprietar nu a avut bani de anv conforme 205/60r16 sau 225/55r16 si a pus 205/55r16 pentru ca erau mai ieftine. 
Daca anvelopele de iarna sunt bune(marca, profil, dot, adancime) tine-le pana se duc, dupa aia pune anv conforme.

 

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beam We said:

Eu as schimba cauciucurile de iarnă. Aia e dimensiune potrivită pt e90. Nu știu dacă se defectează ceva,cert e că 205/55/16 are un diametru prea mic pt f31, deci viteza nu e afișată corect,iar sistemele de siguranță pot funcționa nu tocmai cum ar trebui.

nu e dimensiunea omologata si nici diferenta nu e mare
image.png.c7d1a0d7c86e67a2ebc397627f6360e0.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Romulus said:

Am sa spun ce spun de fiecare dată când vine vorba de roți la BMW: pune aici poza cu eticheta de pe stâlpul șoferului și după aia mai discutăm ce și cum.

 

Poza cu cartea de identitate sau talonul (chiar emise de faimoasele autorități belgiene) arunca-le la coșul de gunoi.

Mulțumesc frumos de reply. Atașez poză cu specificațiile de pe stâlp. Să înțeleg că dacă valorile apar acolo, însă nu și în CIV, aș fi eligibil pentru omologare dacă aș alege dimensiunile respective?

Screenshot_20240307_013143_Gallery-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.