Jump to content

BMW G02 X4 2019 - Emergency call system not available


MoroXp

Recommended Posts

Buna seara,

A aparut mesajul respectiv in bord si ma enerveaza ca nu pot sa folosesc BC-ul.

Am fost astazi la tehnician si mi-a spus ca de vina este modulul (probabil a ajus apa acolo). Pret modul: 3600 lei ;  Eu ma asteptam ca doar schimba bateria si scap usor dar in acelasi timp ma gandeam ca nu are cum sa se descarce atat de repede. 

A mai intampinat cineva aceasta problema? masina este in garantie pana in Octombrie 2024, oare chestia asta este acoperita?

Multumesc.

callsystembmw.jpg.126e3e938ba3930da14acf29edb29216.jpg

Edited by MoroXp
Link to comment
Share on other sites

Dacă nu ai intervenit asupra etanseitatii antenei de pe plafon (ca urmare a unei colantari, de exemplu) sau alte intervenții asupra sistemului, acest defect este acoperit de garanție, desigur.

Link to comment
Share on other sites

Nu s-a intervenit cu absolut nimic; am sunat astazi la reprezentanta si mi-au facut programare tocmai pe 9 Mai.

Nu au stiut sa imi spuna daca problema este sau nu acoperita de garantie; cica mai intai trebuie verificata situatia. Asa m-am saturat de serviciile lor, oare la alti producatori este tot la fel? 

Mai am un F31 pentru care am primit notificare de rechemare in service (schimb EGR + racitor). Am fost la ei in fabruarie sa verifice situatie si nici pana acum nu au rezolvat, cica asteapta sa vina piesele.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, MoroXp said:

Mai am un F31 pentru care am primit notificare de rechemare in service (schimb EGR + racitor). Am fost la ei in fabruarie sa verifice situatie si nici pana acum nu au rezolvat, cica asteapta sa vina piesele.

Daca nu ai pierderi de antigel persistente astepti multi si bine.

Prioritate au masinile cu probleme, si sincer, mi se pare absolut normal.

Link to comment
Share on other sites

Cumva s-a infiltrat apa in modul exact cum a spus "mase". Se pare ca etanseitatea antenei de pe plafon nu este tocmai buna. Piesa nu este acoperita de garantie asa ca am comandat-o noua. 

 

modulP_20240429_151458.thumb.jpg.bfa5872e6d5877fe039a7f54b21f364e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Doar ca info, exista și varianta sa codezi cu Bimmercode sa nu mai apară notificarea aceea. 

To code out:
(G-Series Only) KOMBI - CC_MELDUNG_0299 - Change 'Aktiv' to 'Nicht_aktiv'
(G-Series with old iLevel or F-Series) KOMBI - CC_AKTIVIERUNG_5 - Change 'FF,FF,FF,FF,FF,FF,FF,FF' to 'XX,XX,XX,XX,XX,F7,XX,XX'

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru info.

Pe mine ma supara pentru ca atunci cand conectam telefonul prin bluetooth se conecta si puteam sa ascult muzica dar nu si sa vorbesc; in timpul apelurilor persoana care ma apela nu ma auzea si nici aplicatia ConnectedDrive nu functiona.

Acum ramane de vazut cum o sa fie dupa inlocuirea acestul modul, probabil o sa fie livrat dupa sarbatori.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut asta am pățit și eu :am

fost la BMW și au spus ca posibil să fie bateria terminată am cumpărat baterie și am desfăcut să o pun când am găsit asta(poză mai jos) am fost iar la reprezentanta și ei au sunat la garanție au spus ca ei nu plătesc înlocuirea modului.Pana la urma am fost la un băiat și mi-a dezactivat SOS’ul acum nu-mi mai apare nimic în bord .O prostie cu garanția asta ,am mai și plătit pe 3 ani cică ,,garanție la toată mașina “de parcă am făcut eu ceva să se ardă modulul acela …

IMG_5685.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nimic nu se compara cu garantia de fabrica, unde chiar ti se repara orice. garantia premium/extinsa, cum vor ei sa o denumeasca, e un mare rahat si rareori folosibila. Iar ca regula generala, acopera motor/cutie, dar nimic ce se intampla pe partea de inerior/accesorii. Am folosit-o o singura data la masina unui prieten pentru o reparatie de 13.000 de ron, unde au decontat 90% in 30 de zile. S-a topic racitorul de gaze si aparent pe masina lui nu era campanie.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa aud ca se intampla lucruri de genul asta; Nu este corect sa platim pentru acest modul care aparent se strica fara sa fie bruscat, abuzat, lovit, etc...Si eu am pe masina asta garantie extinsa pentru care am platit in plus.

Si mie mi-au spus ca se poate dezactiva dar nu o sa mearga SOS-ul sau aveam optiunea sa pun un modul mai ieftin care costa 300 euro si totul functiona normal dara fara Connected Drive.

Modulul original pe care l-am comandat a costat 4500 lei si vine direct de la BMW cu eSIM inregistrat in baza lor de date si toate cele astfel incat sa fie totul ca si cand nimic nu s-a intamplat. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.