Jump to content

Recommended Posts

Buna seara,

Detin un Bmw f30 2013 (210.000km) si am un zgomot roata fața stanga (posibil si dreapta) la denivelari si drum cu mici gropi/denivelari.am schimbat flansa amortizor, la testare amortizoarele sunt foarte bune, o cunostinta avand problema comuna a schimbat amotizoarele si caseta si tot are sunetul , nu as vrea sa schimb amortizoarele pentru ca sunt f scumpe + nu e 100% ca de la aia este + ca cunostinta respectiva nu a scapat de ea.

Mentionez ca la drum bun fara denivelari nu se aude nimic, iar sunetul este mai accentuat cand motorul este rece, daca rulez cu ea sunetul este mai mic,dar nu dispare definitiv.

Am schimbat + rulmentul de suprasarciana.

Tot nu reusesc sa scap de sunet, daca ma poate ajuta cineva?

Link to comment
Share on other sites

Am avut o situație extrem de asemănătoare cu a ta. Daca te uiți prin topicurile mele, o sa găsești ce am scris. 

Eu am schimbat amortizoare plus flanșe și le-am studiat pe toate părțile după ce le-am dat jos pe cele vechi. Păreau a fi un stare foarte buna (cu excepția faptului că tija telescoapelor culisa mai cu întârziere). Ce cloncănea și de la ce, nu am nici cea mai mica idee dar am rezolvat problema schimbând toate astea.

Edited by BMS921
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Nedelcu Iulian said:

Buna seara,

Detin un Bmw f30 2013 (210.000km) si am un zgomot roata fața stanga (posibil si dreapta) la denivelari si drum cu mici gropi/denivelari.am schimbat flansa amortizor, la testare amortizoarele sunt foarte bune, o cunostinta avand problema comuna a schimbat amotizoarele si caseta si tot are sunetul , nu as vrea sa schimb amortizoarele pentru ca sunt f scumpe + nu e 100% ca de la aia este + ca cunostinta respectiva nu a scapat de ea.

Mentionez ca la drum bun fara denivelari nu se aude nimic, iar sunetul este mai accentuat cand motorul este rece, daca rulez cu ea sunetul este mai mic,dar nu dispare definitiv.

Am schimbat + rulmentul de suprasarciana.

Tot nu reusesc sa scap de sunet, daca ma poate ajuta cineva?

la F30 amortizoarele sunt in jur de 3-500 buc fata si 2-400 spate, deci n-as considera ca sunt prea scumpe.

Referitor la zgomot cauzat de miscari pe verticala ai de luat in calcul: amortizior/flanse/brate/bielete
 

testele de amortizoare sunt redundante pentru a determina calitatea unei suspensii si as presupune ca masina nu are sub 100k km ca sa excluzi ceva...
cat despre inlocuitul cand pica, daca schimbi o componenta care a cedat se va deteriora mult mai repede fiind intr-un angrenaj cu celelalte care au o uzura considerabila...

Link to comment
Share on other sites

Amortizoarele sunt f scumpe ca am Xdrive si sunt electromagnetice... bratele la verificare sunt bune , bieletele si flansele le am schimbat...totul ok, dar.. poate nu sunt ceea ce trebuie cam astea ar fi cauzele, dar rezolvarea....... repet cineva a schimbat amortizoarele si tot are sunet.. 

As schimba si amortizoarele dar... e o loterie pentru ca sunt scumpe si daca nu e 100% de acolo..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.