Jump to content

Cum cumpar / activez "Drive recorder"?


Recommended Posts

Stie cineva cum pot sa fac sa am Drive Recorder activ pe masina (G11)? Pe site-ul BMW apare o descriere, insa nu vad nici o modalitate de a-l achizitiona, am intrebat la Bavaria si mi-au spus ca trebuie sa vorbesc la BMW, dar nu stiu ce inseamna asta pentru ca la sectiunea "contact" de pe ste-ul bmw.ro ajungi sa contactezi tot un dealer.

Are cineva informatii care m-ar putea ajuta?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

eu asa stiu ca mai trebuie sa ai ceva optiuni din fabrica pentru a achizitiona “drive recorder” , parca tech pack dar nu sunt sigur. daca nu ai opțiunea sa cumperi online, de-obicei asta inseamna ca masina nu are hardware-ul necesar pentru a activa optiunea.

Link to comment
Share on other sites

Pe magazinul din DE iti apare 100% daca poate fi cumparat pt masina ta. Pe cel din RO, 100% nu apare, inca.

Stiu ca si mie imi aparea, l-am testat 1 luna gratuit si e mai mult decat decent. Marele plus ori functia care mi se pare cea mai utila, este ca poate inregistra singura in caz de accident, 20 secunde inainte de impact si 20 dupa impact.

Link to comment
Share on other sites

Am primit reusit sa obtin, in sfarsit, un numar de telefon de la BMW Romania, unde mi s-a spus ca functia nu esta disponibila in Romania, aparent din cauza legislatiei (ca si multe alte functii, cum ar fi Remote Start, ajustarea automata a vitezei pe pilot automat, monitorizare semafoare, etc). Nu pareau prea siguri, dar mi-au spus ca nici daca mi-o activez pe Germania, nu va merge in Romania (ca si camera 360º). Daca poate cineva sa-mi confirme sau infirme acest fapt - as aprecia, ca sa nu-l cumpar degeaba de pe .de.

E frustrant sa-ti iei o masina cu functii high-tech si sa o poti folosi doar low-tech doar pentru ca esti intr-o tara ca a noastra. Ma intreb daca si chinezii dezactiveaza la fel functii, sau ei se folosesc de toate avantajele posibile in incercarea de a vinde.

Link to comment
Share on other sites

Merge 100%. Masina mea este cumparata din Romania (de noua) si avea activ Drive Recorder by default sau poate s-a activat cand am adaugat masina in contul meu de connected drive DE. Eu am facut mai multe filmulete, unele in R Moldova, deci nu este restrictie de tara. Intradevar, nu pot sa vad de pe telefon in timp real camerele - asta intradevar este o restrictie de tara.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru info!

Voi lua in considerare sa-mi trec masina pe .de si sa-l cumpar de acolo. Mai exista si alte avantaje s-o trec pe .de? Dar dezavantaje?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goangaus said:

Și dacă șoferul vinovat spune ca nu e el în filmare ce faci? Sunt o grămadă de lepre care mint cu nerușinare.

Pai nu e si masina lui, lovita langa a ta?

Link to comment
Share on other sites

Politia, din ce am auzit la stiri, nu mai ia in considerare filmarile cu dispozitive personale, pentru ca sunt usor de falsificat. Am auzit la radio, deci nu stiu daca este adevarat.

Oricum ar fi, o inregistrare in care nu este clar numarul este mai buna decat nimic.

Link to comment
Share on other sites

Mai buna decât nimic, corect, dar pretul drive recorder este asemănător cu un dashcam, care știi ca functioneaza. La drive recorder, pe lângă calitatea imaginii mai slaba poți avea și surpriza ca nu a activat înregistrarea, cel puțin asa am înțeles. 

Am găsit acest review, calitatea nu este asa bună. Acolo spune ca ar costa 100$, eu am găsit pe net 240€, nu stiu exact cat costa ca pentru masina mea nu apare, în store-ul de Romania.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/7/2024 at 7:20 PM, mkdan2004 said:

Merge 100%. Masina mea este cumparata din Romania (de noua) si avea activ Drive Recorder by default sau poate s-a activat cand am adaugat masina in contul meu de connected drive DE. Eu am facut mai multe filmulete, unele in R Moldova, deci nu este restrictie de tara. Intradevar, nu pot sa vad de pe telefon in timp real camerele - asta intradevar este o restrictie de tara.

Salut! Poti sa-mi spui cum activez/trec myBMW/masina pe .de? Multumesc! 

Link to comment
Share on other sites

Salut

In primul rand iti faci un cont pe www.bmw.de. Eu aveam cont de mult timp, de la masina anterioara, cand adresa era bmw-connecteddrive.de dar au fost migrate toate conturile pe bmw.de. Nu stiu daca o sa te lase sa faci cont cu aceasi adresa de email cu care ai pe .ro (banuiesc ca asta ai).

Dupa ce ai creat cont ai optiunea sa adaugi o masina. Aici nu stiu sa te ajut deoarece procedura s-a schimbat de 1000 de ori. Cred ca este mult mai simplu acum, eu a trebuit sa trimit scan cu actele masinii si sa utilizez o adresa din Germania ca sa pot crea contul.

La final te loghezi in MyBMW cu noua adresa de email.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am si eu aceeasi problema, vreau sa activez Drive Recorder, insa nu aparea pe Romania.

@scoopy Am reusit sa trec contul de Romania pe Germania, trebuie sa stergi toate masinile din contul tau MyBMW, apoi mergi la Settings -> View all -> Localization -> Edit -> alegi DE - English. Adaugi masina la loc, apoi ar trebui sa vezi shop-ul din Germania, unde apar mai multe chestii de cumparat / activat.

Dupa pasul acesta, eu vad mult mai multe optiuni in Store, inclusiv Drive Recorder (dar trebuie sa ai pachetul Parking Assistant Plus pentru a putea avea Drive Recorder).

O sa activez zilele acestea free trial si o sa incerc daca merge cu contul pe DE si daca va mai functiona daca mut contul inapoi pe RO.

Stiti pe cineva care a cumparat optiunea mai tarziu si functioneaza in Romania? S-ar putea sa difere daca a venit cu ea din fabrica.

Edited by hec23
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2024 at 4:15 PM, mkdan2004 said:

De ce, ce probleme ai avut? Eu am si m-am uitat la cateva filmari, par foarte utile dar nu am avut inca nevoie de una.

Pai nu-ti salveaza filmarea decat in cazul unui accident sau a unui soc puternic (presupun). Am avut 2-3 situatii la limita cat am avut optiunea, cu franare de urgenta si toate cele, dar recorderul n-a salvat absolut nimic.

Eu am contul pe .de si am activat de acolo luna de proba, nicio problema.

Edited by LYM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, poti sa apesi butonul in orice moment (poate sa-l tii apasat vre-o 2 secunde) ca sa salveze oricand vrei tu o inregistrare (cate 30 de secunde inainte si dupa). In caz de accident o face automat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.