Jump to content

Vreau o motocicleta!ce trebuie sa stiu?


nik_romania

Recommended Posts

Da ca si-a luat un prieten si mi-a luat mintile.As prefera una sport si mai ieftina ca sa ma invat.

 

Am permis de A1(scutere)Pot sa fac ceva ca sa nu mai dau examen sa il transform in A simplu?

 

direct pe una sport te inveti?

 

iti trebuie A.. nu ai cum sa scapi fara sa faci scoala si sa dai examen..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
recomand Yamaha MT...ca si moto. de incepatori vb.

270002[/snapback]

 

Very late reply:

 

E a mia oara cand dovedesti ca nu stii deloc, dar absolut deloc, ce vorbesti! Nu mai bine te abtii???...

Cum crezi ca o motocicleta ca MT01 grea de 280 Kg si cu un motor de aproape 1700 cmc poate fi de incepator??? Te-ai suit vreodata pe un MT? Poate ai observat ca daca nu ai picioarele destul de lungi...corespunzatoare unei inaltimi de minim 1.75 nici nu atingi pamantul cu varfurile???

BTW e una la Yamaha in Otopeni si te poti convinge. Si e si un MT03, daca cumva la ala ai vrut sa te referi...

Link to comment
Share on other sites

man ....eu sunt motociclist de 12 ani.. pt inceput fa neaparat scoala,ia permisul si pe urma cumperi o motocicleta...iar ca prima motocicleta,treb sa alegi o motocicleta mai slaba si mai ieftina pt ca oricum prima moto. o faci varza...si inca ceva ,nu uita de echipament chiar daca e scump... viata ta este si mai scumpa!! :blink: daca vrei sa aflii sau daca mai ai intrebari intreaba si te ajut cu cea mai mare placere!
Link to comment
Share on other sites

MT 03 e o moto buna de incepator dar nu neaparat o sa fie mai sigura decat un model super sport...Ai o pozitie ce te va tenta de free stile. Orice moto iti iei la inceput plimbate singur si nu te inhaita. Organizeazati la inceput zile de dat cu motorul.

Cu timpul, daca fenomenul moto ti se va potrivi oricum vei forta motorul pe care il ai. Decat sa faci asta pe strada, in functie de ce gen de individ esti este de preferat sa o faci intr-un mod organizat (viteza, enduro, cross...).

Ca si motor mai ieftin ce isi pastreaza valoarea este HONDA 600 CBR F4. Mie imi place bicicleta ei dar nu mergi altundeva decat pe sosea cu ea. E un model sport dar cum am spus, candva vei ajunge sa fortezi motorul si daca va fi de 200PS.

Si afirmatia ca primul motor il faci varza... :blink:

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Si afirmatia ca primul motor il faci varza... :blink:

285387[/snapback]

 

Nu pot sa cred ca tu nu ai scapat-o niciodata pe jos. Chiar deloc...

Cu CBRf4 iti dau mare dreptate. Eu pe una d'aia am inceput, era un model 1998 tunat cu multa pasiune de cel care l-a avut. L-am luat cu 1800 si l-am vandut tot cu atat, dupa ce ii mai julisem si eu putin carenele si ii schimbasem manetele, postraumatic evident. Dupa CBR am avut un Monsteras de 620, senzationala de oras, o pastrez si acum in familie nu ma pot desparti de ea, am cochetat cu un MT01 si am sfarsit la un 749 din 2004...E complementar cu Monsterul si ma pot bucura de amandoua! :)

Edited by Laur
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu te avanta...da de carnet si gandeste-te bine atunci cand iti iei unul...indiferent de marca...ideea este sa nu urci direct pe un R6 :blink:

 

Eu am condus 2 ani un Dominator / categoria Enduro...si am luat ceva cazaturi...insa pe pamant...nu asfalt!!!

 

Nu stiu cata experienta ai, insa daca simti ca te mananca dreapta...nu-ti lua ceva puternic din prima!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.