Jump to content

318i sau 320d?


22TUN

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce vibrati???...mai terminati cu prostiile, mah copii..Adevaru e ca nu am mers(nici condus)o serie 3 p benzina, da cat de smooth poa' sa mearga aia? :)

Io cred ca e doar o chestie de gust. Intr-adevar,e mai zgomotos dieselu, dar nu incat sa zic ca nu mai poti sa stai inauntru ca te dor urechile.Stiti cand ajunge sa ma enerveze pe mine zgomotu?De la 200km/h in sus :)

La viteze mici si turatii mari...zic ca am toba custom :) Dar nu poti sa zici ca iti iei masina pe benzina DOAR CA NU VIBREAZA SI NU FACE ZGOMOT! :blink:

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca la un 318 mai poti sa faci si singur una alta,sunt mai usor de diagnosticat anumite probleme.La un 320d e mai greu,eu cel putin n-am urechea atat de fina sa imi dau seama ce imi zice motorul diesel,iar din cate zicea Chas,pana si schimbarea unui filtru de aer e o adevarata aventura.
Link to comment
Share on other sites

un prieten o sa isi cumpere un seria 3.e pt sotia lui si as vrea s astiu cine are sa mi spuna ce avantaje si dez ar fi.la benz fata de diesel.ce diferenta este la putere la consum la reparatii.mersi mult

29013[/snapback]

 

Acelasi lucru se discuta intr-un alt topic.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=20entry29014

Link to comment
Share on other sites

Ce vibrati?

28994[/snapback]

Acum depinde cat de mult esti dispus sa accepti sa vibreze o masina. Oricum, punand mana pe un schimbator de d si pe unul de i, poti sa decizi care e d si care e i. Vibratiile sunt atenuate si de consum (metaforic vorbind), dar totusi, este in cele din urma o lipsa de confort.

 

Apropo, mie mi se pare mai tare diferenta la 0kmh decat la 50kmh de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca la un 318 mai poti sa faci si singur una alta,sunt mai usor de diagnosticat anumite probleme.La un 320d e mai greu,eu cel putin n-am urechea atat de fina sa imi dau seama ce imi zice motorul diesel

29014[/snapback]

Da, dar majoritatea chestiilor pe care le intuiesti prin trasul cu urechea, probabil nu o sa te descurci sa le rezolvi singur. Iar chestii mai usoare, gen sa zicem un furtun care curge de exemplu, il vezi si la d si la i.

Link to comment
Share on other sites

Ce vibrati???...mai terminati cu prostiile, mah copii..Adevaru e ca nu am mers(nici condus)o serie 3 p benzina, da cat de smooth poa' sa mearga aia? :)

Io cred ca e doar o chestie de gust. Intr-adevar,e mai zgomotos dieselu, dar nu incat sa zic ca nu mai poti sa stai inauntru ca te dor urechile.Stiti cand ajunge sa ma enerveze pe mine zgomotu?De la 200km/h in sus :)

La viteze mici si turatii mari...zic ca am toba custom :) Dar nu poti sa zici ca iti iei masina pe benzina DOAR CA NU VIBREAZA SI NU FACE ZGOMOT!  :blink:

28994[/snapback]

 

am facut un drive test cu e90 de la reprezentanta, 320d. 2-3 km, masina noua-nouta, demaraj de nota 10, dar zgomotul m-a terminat de cand i-am dat cheie.

Link to comment
Share on other sites

am facut un drive test cu e90 de la reprezentanta, 320d. 2-3 km, masina noua-nouta, demaraj de nota 10, dar zgomotul m-a terminat de cand i-am dat cheie.

29030[/snapback]

 

Cu tot respectul...dar cred ca exagerezi!!! Sau poate ai plecat cu geamurile deschise...sau ai tu urechile ultrafine...da nu poti sa zici asa ceva despre o masina noua! Merg ff des cu un 330xd din 2004 si fata de a mea 320d din 2002 face mult mai putin zgomot! E si din cauza motorului de 3L, si din cauza faptului ca e din 2004 masina...asa ca nu poti sa-mi zici ca o masina noua, diesel, face atata zgomot incat sa te "termine"! Am auzit zgomot mai mult la unele pe benzina asa ca...

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

am eu problema cu zgomotul produs de motoarele diesel, nu-l suport si gata. iar ala de la reprezentanta nici nu stiam ce motor are cand am urcat in el. abia cand i-am dat cheie si am auzit "par-par-par" in primele secunde, mi-am dat seama ca-i diesel.
Link to comment
Share on other sites

poate sa-mi explice si mie cineva de ce E90 320i are 150CP si E90 320d are 163CP? avand aceasi cilindree...

opaa...se pare ca in curand bmw se va axa mai mult pe dieseluri....

deja presimt ca unii bmw-isti se vor supara...:blink:

Link to comment
Share on other sites

poate sa-mi explice si mie cineva de ce E90 320i are 150CP si E90 320d are 163CP? avand aceasi cilindree...

opaa...se pare ca in curand bmw se va axa mai mult pe dieseluri....

deja presimt ca unii bmw-isti se vor supara...:)

29154[/snapback]

 

stai linistit, nu zice nimeni ca nu e buna. are cuplu bun, merge cu a 3-a si sub 2.000 de ture foarte lejer. am eu o problema cu zgomotul de diesel, e o chestie pe creier... nu stiu sa explic... o asociere cu zgomotul produs de tractoare :blink: cine stie, poate din copilarie se trage :)

Link to comment
Share on other sites

poate sa-mi explice si mie cineva de ce E90 320i are 150CP si E90 320d are 163CP? avand aceasi cilindree...

opaa...se pare ca in curand bmw se va axa mai mult pe dieseluri....

deja presimt ca unii bmw-isti se vor supara...:)

29154[/snapback]

 

Parca se lamurise asta odata. Iar o luam de la capat? :blink:

La aceasi cilindree unul e atmosferic si celalalt e turbo...sau asta era asa sa vezi cum sar ofticati benzinarii? :)

Link to comment
Share on other sites

:)...hai ca de masini diesel gen VW Jetta sau MB-bot de cal :blink: am dat si io si ALEA fac, ca un tractor...astea noi, din interior,ce-i drept...nu se simt a fi diesel. De afara...asta e. Oricum, faza cu diesel sau benzina va fi intotdeauna un subiect discutat numai la modul subiectiv de fiecare! Si nimeni nu o sa poata aduce argumente obiective cum ca unul ar fi mai bun ca celalalt! In definitiv, fiecare isi cumpara ce vrea ce poate si ce-i place! Nu? Io mi-am cumparat-o nu ca imi plac mie fff mult dieselurile...din contra, pana sa o iau nu prea am fost de acord cu dieselu' lu tata(Focus) dar acum m-am obisnuit si imi place(probabil din cauza celor 150 de caluti)...cum spuneam, io am luat-o pt ca a fost "o oferta de neratat", dupa cum spunea cineva p-aici! Fii convis ca daca erau aceleasi imprejurari si era 320i tot o luam! Deci nu am nimic cu benzinele ci doar cer respectul cuvenit unui diesel :)

(aici am dat-o in SF...)

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Parca se lamurise asta odata. Iar o luam de la capat?  :)

La aceasi cilindree unul e atmosferic si celalalt e turbo...sau asta era asa sa vezi cum sar ofticati benzinarii?  :)

29158[/snapback]

 

:blink: Era pt cyborg...sper ca nu s-a suparat pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.