Jump to content

cedez nervos din cauza de trepidatii


Recommended Posts

bmw 320d /2003 la viteze mai mari de 130 incepe trepideze tare de tot! tin volanul bine de tot ca altfel cred ca zboara ! pe autostrada soarelui prajit am zis ca se rupe.am fortat-o pana pe la 180 si s-a linistit! pana atunci facea "poltergeist" .ce poate sa fie??? cauciucurile sunt aproape noi (luate de 4-5 luni),jantele le-am indreptat inainte sa plec la drum, geometria am facut-o, basca echilibrarea!!
Link to comment
Share on other sites

bmw 320d /2003  la viteze mai mari de 130 incepe trepideze tare de tot!  tin volanul bine de tot ca altfel cred ca zboara ! pe autostrada soarelui prajit am zis ca se rupe.am fortat-o pana pe la 180 si s-a linistit! pana atunci facea "poltergeist" .ce poate sa fie??? cauciucurile sunt aproape noi (luate de 4-5 luni),jantele le-am indreptat inainte sa plec la drum, geometria am facut-o, basca echilibrarea!!

279391[/snapback]

 

verifica cauciucurile sa nu aiba ceva probleme, vezi ca pot sa fie si pe interior , rotile trebuie sa fie f bine echilibrate , pe cat sunt ? dar cauciucurile ?

 

la franare simti ceva ? jentile sunt rotunde, nu ai dat prin gropi cu ele si sa fie ovalizate ?

 

 

good luck !

Link to comment
Share on other sites

echilibreaza rotile intr-un loc profesionist...de obicei la vulcanizarile astea ieftine le verifica sa nu bata stanga-dreapta ,dar nu si sus-jos

din pivoti nu are cum sa vibreze...am avut eu pivot distrus care avea joc axial de vre-un cm ,cand plecam de pe loc simteam sa se rupe masina,ca se desprinde puntea fata iar la viteza nu vibra absolut deloc

Link to comment
Share on other sites

Romulus "vibratie de la rotire" despre roti vorbesti ? deci presupui ca are ceva probleme la roti ? ca si eu simt ceva trepidatii usoare intre 90-100 km/h.. astazi am mers la o vulcanizare si am pus rotile pe fata la 2 (au trebuit desumflate de la 2,35) atmosfere si pe spate la 2,3 (conforma indicatiilor de pe usa).. erau ceva diferente mici la presiunea la roti.. s-ar putea oare sa fie de acolo vibratul acela intre 90-100 km/h ?
Link to comment
Share on other sites

Daca ai schimbat jantele originale si ai montat altele cu diametru mai mare a butucului este normal sa ai batai in volan si sa simti ca masina decoleaza. Daca ai cumparat-o cu jantele respective, masoara butucul masinii si locasul unde intra janta in butucul masinii. Orice diferenta, la viteze de peste 110, da joc in volan.

Prezoanele nu pot sustine janta perfect centrata la viteza aia.

Link to comment
Share on other sites

Dau raspunsuri acolo unde ma pricep sau m-am lovit de problema. N-am auzit sa vibreze de la presiunea mare. In schimb poate ai o umflatura care e mai mare odata cu presiunea mai mare. Nu stiu, n-am intalnit...

 

Dar daca vibreaza in functie de viteza, e de la ceva care se invarte... De exemplu, roti.

Link to comment
Share on other sites

nu legat de ce am facut... toate rotile erau umflate undeva pe la 2,3 atmosfere.. si le-am facut dupa indicatiile de pe usa 2 atm pe fata si 2,3 pe spate... ? e ok sau sa le umflu mai tare si pe fata tot la 2,3 ? roti standard de 15" e39.

 

Nu sa vibreze de la presiune mare ci de la presiune inegala ? oricum la mine e de la 90-100 km/h dupa care nu mai vibreaza..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e de la presiune, fie ea si inegala.

 

Imi umflu intotdeauna rotile conform cu indicatiile de pe stalp. Niciodata altfel. E de fapt un interval, pentru masina goala si drum normal si masina plina si autostrada. Din acel interval aleg presiunea intotdeauna, conform cu drumul care urmeaza sa-l fac.

 

La toate BMW-urile cu tractiune spate care le-am vazut, presiunea spate e mai mare decat cea fata.

Link to comment
Share on other sites

-Acum vre o saptamana a venit un E46 cu o probleme asemanataoare cu a ta ......vibra f rau si nu statea pe strada dupa 110.....noi am schimbat caseta directie si bucsile bascule fata....sta masina lipita la 210.....posibil sa fie doar o asemanare si la tine sa fie doar din roti /inele centrare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.