Jump to content

Societati de asigurare cu care lucreaza Bavaria


Iulika0069

Recommended Posts

Masina pe care am achizitionat-o de curand - 325i '92 - are (avea) asigurare CASCO.

Vekiul proprietar, avand masina din '96 (da, e unic proprietar :blink:), a putut continua asigurarea, desi masina era mai veke de 10 ani

 

Din cate am vb cu cei dela InterAmerican, si io pot continua asigurarea, dar nu prea imi convine: 280E/an pt o valoare asigurata de 3500E, cu 10% fransiza

 

Intrebari:

 

1. Care sunt societatile de asigurare cu care lucreaza Bavaria?

2. Ce sanse am sa imi pot face asigurare la o masina de 13 ani si

3. Cu o valoare mai mare de 3500 (eventual 6000, cat e valoarea de piata a ei)?

Link to comment
Share on other sites

Din cate am vb cu cei dela InterAmerican, si io pot continua asigurarea, dar nu prea imi convine: 280E/an pt o valoare asigurata de 3500E, cu 10% fransiza

 

Pai e enorma prima de asigurare!280 euro la o valoare de 3500 inseamna 8% ceea ce e foarte mult.Sa fie din cauza vechimii masinii?De regula,prima e in jurul a 6% din valoarea asigurata(am auzit si de prime de 4,5%!).Ce stiu sigur este ca eu am masina asigurata la Asirom si unul din criteriile dupa care am ales a fost sa agreeze Automobile Bavaria.Platesc o prima de 5,3% din valoarea asigurata,fara fransiza (anul trecut am platit 6%),am obtinut un discount pentru ca am avut un an fara daune.

Trebuie sa fie pe aici cineva care stie mai multe despre asigurari!

O varianta mai ieftina este casco fara furt.

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna ca asiguratorul sa agreeze AB.

Daca te referi la decontare directa intre AB si asigurator,nu exista nici o astfel de colaborare.

29921[/snapback]

De ce spui ca nu exista?Pe mine m-au asigurat ca exista!Sa ma duc sa-mi strang de gat brokerul??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina ,am vrut sa fac casco la Allianz.Nu aveau decontare directa cu AB.

Apoi am intrebat la AB:aveti agreement de decontare directa cu vreo firma de asigurari ?

Raspuns:nu :blink:

In curand imi expira casco,asa ca sunt si eu interesat :)

Link to comment
Share on other sites

Pai da :blink: :)

Vorbim de 2 lucruri diferite.

Una este sa agreeze asiguratorul un anumit service(functie de tarife de manopera,etc.) si alta ca acel asigurator sa aiba un acord de decontare directa cu service-ul,care sa nu te mai implice pe tine in plati si alergatura pentru recuperarea banilor)

Link to comment
Share on other sites

Broker-ul lucreaza la o societate care intermediaza asigurarea la Allianz,sau direct la ei ?

29931[/snapback]

Brokerul lucreaza cu mai multe firme de asigurari.E o firma de brokeraj in asigurari.

Dar daca nici allianz nu are decontare directa...slabe sperante sa aiba asirom.In orice caz,ma bucur ca macar asirom "agreeaza",ca unii fug cand aud AB!Exista oare clienti "speciali"???

Link to comment
Share on other sites

In unele cazuri aceste firme platesc direct catre service si isi recupereaza banii ulterior de la asigurare.

Asigura-te maine ca este asa cum spune el(cere o dovada scrisa sau paragraful din contract unde se specifica lucrul asta)

Sunt tare curios :)

Chiar astazi am avut o discutie cu un broker de la o astfel de firma de intermedieri.Suna interesant ce spunea el acolo :)

 

Later edit :anul asta am avut la Asirom->sunt ok dar recuperezi greu banii de la ei :blink:

Link to comment
Share on other sites

...

Chiar astazi am avut o  discutie cu un broker de la o astfel de firma de intermedieri.Suna interesant ce spunea el acolo :blink:

29935[/snapback]

Multumesc pentru informatii,o sa cer lamuriri.Avand in vedere ca mi-a fost recomandat,am mers pe incredere.Uneori e bine sa mai ai si ceva in plus...verba volant,scripta manent :)

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
Ce inseamna ca asiguratorul sa agreeze AB.

Daca te referi la decontare directa intre AB si asigurator,nu exista nici o astfel de colaborare.

29921[/snapback]

Te contrazic! Se poate! eu lucrez la ALLIANZ si lucram cu o gramada de service-uri! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky

Chiar acum mi-am intrebat seful si a spus ca este cu decontare directa la AB!!! :)

Si nu lucrez la broker sau firma agenta, lucrez in sediul central asa ca nu va aburesc... :blink: :) :)

Edited by butcky
Link to comment
Share on other sites

Iata si vesti bune!Deci se poate si cu decontare directa!

Cat despre brokerul meu,mi-a spus ca singura mea grija este sa il sun pe el in caz de ceva!Ca de-aia e broker si nu agent de asigurari,sa se ocupe de tot!Sper sa nu fie cazul sa si verific afirmatiile lui :blink:

Link to comment
Share on other sites

faceti-va asigurari la allianz, sau unde vretzi voi. un lucru va rog: NU FACETZI ASIGURARI LA ASTRA SAU LA ARDAF, SUB NICI O FORMA ! SUNT CEI MAI MARI TEPARI SI RAUPLATNICI. figureaza si in lista neagra la comisia de supraveghere a societatilor de asigurari.
Link to comment
Share on other sites

fratilor am si eu o problema...poate ma ajuta careva..pls.recent o babutza a binevoit sa-mi facaun facelift la bara din spate si spoiler...acum tipii de la asigurare m-au trimis la un service unde sunt tratat cam indiferent...stie careva un service bun care lucreaza cu omniasig-ul??? :blink:
Link to comment
Share on other sites

So, cei dela Allianz sunt agreati de AB si au decontare directa, asta e bine de retinut

Din ce am mai vb cu colegi/amici si cei dela Asirom au inceput sa fie de treaba :blink:, de cand si-au dat seama ca cota de piata se castiga, nu se dobandeste :)

 

O sa trec zilele astea pela cele 2 societati, sa vad ce oferta imi fac.. :)

 

P.S. In cazul in care apelezi la un broker, mai iti ia si el vreun comision ceva? Sau ii da firma procent?

Link to comment
Share on other sites

P.S. In cazul in care apelezi la un broker, mai iti ia si el vreun comision ceva? Sau ii da firma procent?

30342[/snapback]

 

Brockerul sau agentul de asigurari are comision din partea firmei nu influenteaza pretul asigurarii, decat daca nu vrea el sa castige nimic :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am Casco la Generali Asigurari acum.

Ieri mi-am spart parbrizu cand am vrut sa schimb stergatorul :blink:

Or lucra si ei cu AB? :)

30496[/snapback]

 

teoretic, da. practic, este bine sa discuti cu cel care iti intocmeste dosarul de dauna, ca sa fii sigur, si sa nu ai surprize.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.