Jump to content

Bec pe oglinda ..ce face?


panainte_b

Recommended Posts

Salut,

Am si eu o nelamurire. Am cautat prin manual, dar nu am gasit.

In oglinda retrovizoare, pe partea din spate dreapta am un bec mic alb.

Ca sa fiu mai explicit . Cand te uiti din afara masinii inauntru, prin parbriz ( acum e in partea stanga mijloc ), am un mic bec care habar n-am ce face.

M-am gandit ca poate e un senzor de lumina, dar xenon nu am, senzor de ploaie????

In carte spune ca pt senzorul de ploaie trebuie sa am si un buton pe ....maneta de stergator.

 

 

Sper ca m-am facut cat de cat inteles.

 

Deci ce e ?????.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

  Am si eu o nelamurire. Am cautat prin manual, dar nu am gasit.

  In oglinda retrovizoare, pe partea din spate dreapta am un bec mic alb.

  Ca sa fiu mai explicit . Cand te uiti din afara masinii inauntru, prin parbriz ( acum e in partea stanga mijloc ), am un mic bec care habar n-am ce face.

  M-am gandit ca poate e un senzor de lumina, dar xenon nu am, senzor de ploaie????

  In carte spune ca pt senzorul de ploaie trebuie sa am si un buton pe ....maneta de stergator.

 

 

  Sper ca m-am facut cat de cat inteles.

 

  Deci ce e ?????.

282222[/snapback]

E senzorul de lumina pentru oglinda heliomata.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca inteleg. Senzorul de lumina pt oglina heliomata e pe fata in centrul, un pic mai sus, lipit pe oglinda.

 

becula asta e in spate....

282225[/snapback]

Pai da in spate, asta vede daca este lumina afara sau noapte. Daca nu era asta statea verde toata ziua oglinda.

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la senzorul din imagine, intr-adevar, e jumatatea exterioara a celui mentionat de Vrabiuta. Sau ca sa fim corecti, exista doi senzori: unul decupat chiar in geamul oglinzii interioare (care masoara lumina provenita din spatele masinii - deci de la farurile masinilor care merg in spatele tau) si unul pe spatele oglinzii (cel din imagine), care masoara intensitatea luminii din fata masinii - prin parbriz. Intre masuratorile celor doi senzori se realizeaza o corelatie, rezultatul fiind ajustarea reflexiei oglinzii.

 

 

Ta da ! :blink:

post-1921-1189497795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la senzorul din imagine, intr-adevar, e jumatatea exterioara a celui mentionat de Vrabiuta. Sau ca sa fim corecti, exista doi senzori: unul decupat chiar in geamul oglinzii interioare (care masoara lumina provenita din spatele masinii - deci de la farurile masinilor care merg in spatele tau) si unul pe spatele oglinzii (cel din imagine), care masoara intensitatea luminii din fata masinii - prin parbriz. Intre masuratorile celor doi senzori se realizeaza o corelatie, rezultatul fiind ajustarea reflexiei oglinzii.

Ta da !  :)

282231[/snapback]

 

 

Rigt :blink: :)

 

Multam...si eu care aveam o mica speranta ca am senzori de ploaie.... :)

Link to comment
Share on other sites

Explicatia tehnica din manual:

 

Interior rearview mirror with automatic dimming feature

 

The interior rearview mirror with automatic dimming feature reduces blinding from following traffic by adapting the intensity of the reflected images to correspond to levels of light registered by the unit's sensors. The mirror reverts to its undimmed setting as soon as the light source disappears. One lamp sensor is mounted on the front of the mirror housing. This sensor, which is directed forward, measures light intensity in the area ahead of the vehicle. The second sensor is integrated within the mirror's glass. The electronic control system compares the light intensity from front and rear. The difference provides the basic parameter used to modulate an electrical current and induce chemical changes in a semisolid layer incorporated in the lens.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la senzorul din imagine, intr-adevar, e jumatatea exterioara a celui mentionat de Vrabiuta. Sau ca sa fim corecti, exista doi senzori: unul decupat chiar in geamul oglinzii interioare (care masoara lumina provenita din spatele masinii - deci de la farurile masinilor care merg in spatele tau) si unul pe spatele oglinzii (cel din imagine), care masoara intensitatea luminii din fata masinii - prin parbriz. Intre masuratorile celor doi senzori se realizeaza o corelatie, rezultatul fiind ajustarea reflexiei oglinzii.

Ta da !  :blink:

282231[/snapback]

 

 

O mica completare: parbrizele clima-comfort au in dreptul oglinzii decupata folia, tocmai pentru ca senzorul sa citeasca informatii corecte despre lumina exterioara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.