Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

Acei vânzãtori nu ºtiu pe ce lume trãiesc.

da cred ca ai dreptate, dar ajutama cu niste informatii; Cum si de unde imi pot da seama ca un bmw 520i e facelift ,e39 cu motor 2200cc tip m54???am vazut citeva din 2001, pe ceva siteuri si multi cind i-am intrebat datele astea nu prea stiau in special despre motor .Unde ar trebui sa fie ,? e trecut in acte? Vorbesc de cele neinmatriculate.Am gasit unul si arata destul de bine din poze.Mi-a zis omul ca a mers cu seria caroseriei la un mecanic si a cautat si ca intradevar e m54, dar nu are scris pe spate 520i cum a zis unul dintre membrii forumului bmw mai sus.E adevarat ca doar acelea au m54 sau ? lamureste-ma te rog ca nu as vrea sa ma pacalesc. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Maşina e facelift, iar motorul e M54.

Aş căuta una un pic mai dotată.

 

Are alarmă şi volan cu comenzi, ĂŽnsă ca minusuri nu are xenon de fabrică, piele, are obc mic, iar schimbătorul este schimbat, probabil pentru a ascunde uzura.

Caută una mai dotată şi ĂŽntr-o stare un pic mai bună.

 

 

da cred ca ai dreptate, dar ajutama cu niste informatii; Cum si de unde imi pot da seama ca un bmw 520i e facelift ,e39 cu motor 2200cc tip m54???am vazut citeva din 2001, pe ceva siteuri si multi cind i-am intrebat datele astea nu prea stiau in special despre motor .Unde ar trebui sa fie ,? e trecut in acte? Vorbesc de cele neinmatriculate.Am gasit unul si arata destul de bine din poze.Mi-a zis omul ca a mers cu seria caroseriei la un mecanic si a cautat si ca intradevar e m54, dar nu are scris pe spate 520i cum a zis unul dintre membrii forumului bmw mai sus.E adevarat ca doar acelea au m54 sau ? lamureste-ma te rog ca nu as vrea sa ma pacalesc. :twoup:

 

Cele de facelift au faruri clare cu lupă, stopuri cu fibră optică, bandouri vopsite ĂŽn culoarea caroseriei, bară faţă cu proiectoare rotunde.

Sunt fabricate ĂŽncepând cu sfârşitul anului 2000.

Ăn 2001 este clar facelift.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa citesc topicul acesta din scoarta in scoarta,integral . Felicitari pentru initiativa! :)

 

Intr-adevar, este pacat sa alteram unitatea acestuia prin intrebari, comparatii, afirmatii sau presupuneri ce nu au legatura cu modelul E39 .

 

Personal, din ce am testat pe propria piele pana in momentul de fata, pot sa confirm ca BMW nu este o masina prea fiabila si nici ieftina de intretinut...

 

Totusi, modelul permite anumite compromisuri benefice.

 

Cel mai bun compromis in cazul meu a reprezentat motorizarea de 2.2. l pe benzina.

 

Il recomand in detrimentul diesel-ului ( comparatia o fac cu 525 d ) pentru fiablitatea mai mare a motorului si costul mai mic per revizie.

 

Am probat si un 525 d , singurul plus ramane mirajul cuplului la turatii joase.

 

In rest, consumul de carburant ( testat in Brasov) pe mine nu ma face adeptul motorinei : cu 525 d am obtinut o valoarea de aproximativ 10 l/100 km , iar cu 520 i undeva aproape de 12 l/ 100 km.

 

Pretul dat pe consumabile si intretinerea unui common-rail cred ca depaseste cei 2 litrii de carburant pe care ii alimentezi in cazul benzinarului.

 

Daca am suparat vreun " diesel" -ar , imi cer scuze :twoup: Este doar parerea mea.

 

In rest, E 39 ramane o masina cu o tinuta extraordinara, indiferent ce motor ai sub capota!

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma motoarele M52 (520i) au fost fabricate pana in luna 03-1998 si M54 (520i) incepand cu luna a 4-1998 .

As vrea sa cumpar un 520i din 04-1998 si sunt inca indecis !

 

 

p.s : Trecerea va fi de la e39 520d la e39 520i Deci e39 = :twoup: cel putin pentru mine ...

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

O sa caut si unul de an mai bun , momentan asta l-am gasit la pret rezonabil si cat de cat intretinut + ca vreau sa imi mai ramana bani si pentru eventualele probleme !

 

Oare cat sa fie taxa de prima inmatriculare la 520i euro 3 :twoup: ?

 

Rectific ...

 

Pana la urma motoarele M52 (520i) au fost fabricate pana in luna 03-1998 si M54 (520i) incepand cu luna a 4-1998 ?

As vrea sa cumpar un 520i din 04-1998 si sunt inca indecis !

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

O sa caut si unul de an mai bun , momentan asta l-am gasit la pret rezonabil si cat de cat intretinut + ca vreau sa imi mai ramana bani si pentru eventualele probleme !

 

Oare cat sa fie taxa de prima inmatriculare la 520i euro 3 :twoup: ?

 

Rectific ...

 

Pana la urma motoarele M52 (520i) au fost fabricate pana in luna 03-1998 si M54 (520i) incepand cu luna a 4-1998 ?

As vrea sa cumpar un 520i din 04-1998 si sunt inca indecis !

in jur de 2000 de euro e la un 520i euro 3

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma motoarele M52 (520i) au fost fabricate pana in luna 03-1998 si M54 (520i) incepand cu luna a 4-1998 .

As vrea sa cumpar un 520i din 04-1998 si sunt inca indecis !

 

 

p.s : Trecerea va fi de la e39 520d la e39 520i Deci e39 = :twoup: cel putin pentru mine ...

 

Pe e39 incepand cu 06.2000 s-au pus motoarele M54.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.autoscan.ro/Tester_compresie.htm

 

Eu n-aÂş cumpĂŁra o astfel de maÂşinĂŁ, sunt deja prea vechi Âşi uzate, slabe Âşanse sĂŁ gĂŁseÂşti unul ĂŽntreĂžinut.

 

DacĂŁ vrei un E39, uitĂŁ-te la o maÂşinĂŁ care se vinde cu un preĂž ĂŽncepând cu 7500 € ĂŽn sus, nicidecum unul de 5-6000 €.

AdicĂŁ mai bine cauĂži un E39 facelift.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.