Jump to content

Informatii jante


MaQ

Recommended Posts

Ce jante sunt astea si pe la ce preturi se gasesc ? E vorba de modelul pe 17", cauciucul de 235 si pe fata si pe spate. A propos: care e latimea maxima a cauciucului pentru jante de 17"ce poate fi pus (fata/spate) in cazul sedanului e46 ?

Am vorbit cu cineva care are un set de vanzare, numai ca inca nu stiu daca se potrivesc pe E46. Proprietarul zice ca le-a luat de pe un E90, desi in momentul de fata jantele sunt pe un E34. Am vreo sansa sa se potriveasca si pe E46-le meu ?

Sper ca nu v-am ametit cu atatea e-uri.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu merg jantele de pe serie 5 pe serie 3. Iti vor iesi prea in afara.

 

La fel, daca pui jante de serie 3 pe 5 iti vor atinge de amortizoare.

 

Singurul caz in care ce iti povesteste omul sa fie adevarat este ca, intradevar, jantele sa provina de pe un serie 3, sa le fi pus pe serie 5 folosind flanse (ca sa indeparteze janta de amortizor, sa o scoata mai in exeterior).

 

Caz in care iti vor merge pe E46, renuntand la flanse.

 

Inreaba-l daca are flanse. Sau, cel mai simplu, sa iti zica ce ET au jantele. ET mic (15-20) inseamna ca sunt de serie 5, ET mare (35-40) inseamna ca sunt jante de serie 3.

Link to comment
Share on other sites

hai sa incepem cu inceputu. deci curentu asta a inceput in germania. e vorba de jante non oem pt bmw. de obicei sunt pe 19" .. slabe sanse sa gasesti ceva mai mic. hai sa-ti dau niste exemple care se gasesc doar in germania. mentionez ca firmele care le fac sunt f respectate iar un set costa undeva la 2000 euro si chiar mai mult

 

ce ai tu in poza aia sunt 100% pe 19"

 

 

vezi aici

 

www.asa-wheels.de

www.rh-alurad.de

www.bt-felgen.de

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

Nu merg jantele de pe serie 5 pe serie 3. Iti vor iesi prea in afara.

 

La fel, daca pui jante de serie 3 pe 5 iti vor atinge de amortizoare.

 

Singurul caz in care ce iti povesteste omul sa fie adevarat este ca, intradevar, jantele sa provina de pe un serie 3, sa le fi pus pe serie 5 folosind flanse (ca sa indeparteze janta de amortizor, sa o scoata mai in exeterior).

 

Caz in care iti vor merge pe E46, renuntand la flanse.

 

Inreaba-l daca are flanse. Sau, cel mai simplu, sa iti zica ce ET au jantele. ET mic (15-20) inseamna ca sunt de serie 5, ET mare (35-40) inseamna ca sunt jante de serie 3.

 

O sa il intreb de ET. Sa inteleg ca in general jantele de E90 merg fara probleme pe E46 ?

 

hai sa incepem cu inceputu. deci curentu asta a inceput in germania. e vorba de jante non oem pt bmw. de obicei sunt pe 19" .. slabe sanse sa gasesti ceva mai mic. hai sa-ti dau niste exemple care se gasesc doar in germania. mentionez ca firmele care le fac sunt f respectate iar un set costa undeva la 2000 euro si chiar mai mult

 

ce ai tu in poza aia sunt 100% pe 19"

vezi aici

 

www.asa-wheels.de

www.rh-alurad.de

www.bt-felgen.de

286509[/snapback]

 

Jantele despre care vorbesc sunt exact ca cele din poza atasata de mine si in mod sigur sunt pe 17". Cred ca se numesc "Breyton-Look" sau ceva de genul asta.

 

E vreo problema daca o sa am pe fata cauciucul de 235? ma refer ca nu cumva sa imi atinga in anumite conditii (nu ma refer de tramlining)

Link to comment
Share on other sites

Jantele despre care vorbesc sunt exact ca cele din poza atasata de mine si in mod sigur sunt pe 17". Cred ca se numesc "Breyton-Look" sau ceva de genul asta.

 

286611[/snapback]

 

Breyton e firma buna de jante. Daca se cheama Breyton-Look, poate ca sunt replici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.