Jump to content

Schimbare discuri de frana


bmb192002

Recommended Posts

Am fost nevoit sa dau roata jos de curand si am observat ca discurie s-au subtiat foarte mult.Faptul ca pedala de frana tine de ceva vreme un pic mai jos nu face decat sa imi intareasca parerea ca e timpul sa le schimb.si-a aruncat si mecanicul un ochi peste ele si mi-a zis ca daca merg cu ele asa risc sa le crap si nu e bine.

Problema este ca nu stiu ce discuri sa iau.Ii povesteam mecanicului de Brembo si zicea sa stau linistit ca se ovalizeaza ca nu sunt bune.

Asa ca sfatuiti-ma!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am Brembo pe masina de 1 luna si nu au patit nimic, masina o conduce fratemiu si a spus ca este multumit de ele, singura combinatie este cu placutele de frata care sant spaniole si cam scartaie. Poti incerca si Lucas sau Ferodo, solutii recomandata de multi producatori sau mai poti incerca Ate , la fel de bune. Incearca sa mergi si pe mana mecanicului daca este unul de incredere. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Pentru dimensiune exista programe pe calculator, orice magazin serios care vinde piese are asa ceva. Nu e treaba ta sa stii dimensiunea.

Brembo sunt foarte bune, dar nu stiu daca fac discuri de frana pentru bmw.

Eu tocmai mi-am schimbat discurile pe spate, am pus Ferodo Premier si placute de frana ATE (la recomandarea sefului de service). Am schimbat si sabotii pentru frana de mana

Pe fata o sa-mi pun la urmatorul schimb de placute discuri Ate PowerDisc si placute de frana ATE. Seful de service unde am schimbat discurile pe spate imi spune ca Zimmerman (cu gauri, asa-numitele dublu ventilate) ar fi foarte bune, dar eu inclin sa cred ca ATE PowerDisc sunt mai bune.

 

Sa nu cumva sa te zgarcesti la placutele de frana. Sa pui unele de calitate.

Link to comment
Share on other sites

tocmai ca nu vreau sa ma zgarcesc...e vb de franare si implicit de siguranta mea si a celorlalti.o sa merg la magazin sa vad ce imi pot aduce doar ca intotdeauna ma indoiesc de autenticitatea pieselor.Voi merge cred pe brembo sau ferodo am dat un search mic si lumea pare multumita totusi vroiam sa aud si parerea voastra :blink:

thx baieti pt sfaturi

Edited by bmb192002
Link to comment
Share on other sites

tocmai ca nu vreau sa ma zgarcesc...e vb de franare si implicit de siguranta mea si a celorlalti.o sa merg la magazin sa vad ce imi pot aduce doar ca intotdeauna ma indoiesc de autenticitatea pieselor.Voi merge cred pe brembo sau ferodo am dat un search mic si lumea pare multumita totusi vroiam sa aud si parerea voastra :blink:

thx baieti pt sfaturi

288008[/snapback]

Eu am Zimmerman si sunt f multumit de ele!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.