Jump to content

zgomot...


alex530d

Recommended Posts

cand invart de volan stanga,dreapta,se aude un zgomot continuu in partea dreapta,la motor(din pozitia soferului). + ca volanul se invarte cam greu...ce poate fi?

291292[/snapback]

pot fi urmatoarele cauze :

- nivel lichid redus la servo

- daca zgomotul e un fel de uruit (un fel de fluierat dar gros) este pompa de servo

- daca e insotit si de trepidatii poate sa fie caseta de directie sau daca exista d.p.d.v. constructiv la masina ta rulmentii de flansa de prindere.

Daca ti-ai schimbat anvelopele cu unele mai late atunci mai mult ca sigur ca e caseta de directie sau pompa.

Link to comment
Share on other sites

scze pt off topic: cum se verifia caseta de directie ? cum iti dai seama ca ai probleme la ea sau nu ? mersi !

291538[/snapback]

cu motorul oprit invarte de volan. in caseta de directie se afla niste pinioane, daca e vreunul dus o sa auzi un zgomot, daca nu e buna. pot aparea probleme la ea din cauza pierderii uleiului, montarii unor anvelope exagerat de late :blink: sau a virarii maxime si violente a volanului

Link to comment
Share on other sites

cu motorul oprit invarte de volan. in caseta de directie se afla niste pinioane, daca e vreunul dus o sa auzi un zgomot, daca nu e buna. pot aparea probleme la ea din cauza pierderii uleiului, montarii unor anvelope exagerat de late  :blink:  sau a virarii maxime si violente a volanului

291800[/snapback]

 

Citi urmatorul topic: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=21296

 

Cu motorul oprit este normal sa se auda zgomot din caseta de directie - lucru confirmat de dl. Hanes, inginer-sef la service BMW Cluj.

Nu inseamna ca are probleme cu caseta daca aude un zgomot la invartirea volanului cu motorul oprit! 100%!

Link to comment
Share on other sites

Citi urmatorul topic: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=21296

 

Cu motorul oprit este normal sa se auda zgomot din caseta de directie - lucru confirmat de dl. Hanes, inginer-sef la service BMW Cluj.

Nu inseamna ca are probleme cu caseta daca aude un zgomot la invartirea volanului cu motorul oprit! 100%!

291806[/snapback]

cand am zis zgomot cu motorul oprit nu m-am referit la un clinchet incet ce s-ar putea auzi datorita jocurilor existente intre compunente sau a altor factori, ci la zgomotul specific care se aude in momentul in care caseta de directie, respectiv pinioanele din caseta sunt uzate sau chiar distruse.

Link to comment
Share on other sites

cand am zis zgomot cu motorul oprit nu m-am referit la un clinchet incet ce s-ar putea auzi datorita jocurilor existente intre compunente sau a altor factori, ci la zgomotul specific care se aude in momentul in care caseta de directie, respectiv pinioanele din caseta sunt uzate sau chiar distruse.

291838[/snapback]

 

Stiu la ce te-ai referit Traiane. Insa am dat acel link pentru a putea citi omul si a nu-si face griji aiurea. Poate auzea acel zgomot care e normal si se gandea ca ii este dusa caseta de directie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.