Jump to content

Automobile Bavaria


DarKWavE

Recommended Posts

Pe argintiu e si mai grav. Argintiul face un fel de reflexie de oglinda cu stratul de lac de deasupra. Daca te uiti atent in vopsea, vezi praful si mizeria dinauntru, in caz ca nu s-a curatat bine inainte de vopsire. Iar portocala se vede indiferent de culoare, e vorba de textura, nu de nuanta.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 357
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Apropo , tu ai impresia ca eu mint? poti oricand sa vii sa itzi arat.Eu nu am vazut.Eu am simtit pe propria mea piele.Masina a fost facuta pe casco.Nu s-a pus problema de bani , tocmai de asta m,a zis ca o duc la AB.Prima data a curs vopseaua dupa care am mai stat 3 zile fara masina deoarece au revopsit-o.Ca apoi sa o iau din AB coaja de portocala.Asta sa nu ma cert cu ei pe acolo si pt ca aveam nevoie de masina.Ok , pe argintiu .. dar ce are aia mai special decat a mea care e albastra?

312242[/snapback]

 

La ce service ai fost si cand? Masina mai arata inca asa?

Link to comment
Share on other sites

Am vizitat astazi nou sediu Autotransilvania din Cluj si am discutat acolo cu Aftersales Manager Romania de la Automobile Bavaria.

 

Noul sediu este in Floresti este mare, incapator, cu vopsitorie (pana acum la Cluj nu era).

 

Am intrebat ce vopsele folosesc. Raspunsul a fost: BMW ColoSystem de la BMW AG. Nimic altceva. La fel ca si in Bucuresti.

 

Asa ca mi-ar place sa nu mai aud de alte marci de vopsele...

Link to comment
Share on other sites

la Banat Car, pt ca e din TM.  :blink:

312409[/snapback]

 

Nu cunosc acel service si nu stiu ce vopsitorie au acolo, dar ma voi interesa si va voi tine la curent. Daca problema e inca persistenta, cred ca masina trebuie dusa inapoi si facuta corect.

 

Vopsitoria de la Automobile Bavaria Baneasa si Autotransilvania Cluj, precum si noua vopsitorie de la service-ul din Militari beneficiaza de dotari de ultima ora precum si de personal specializat.

 

In Cluj pana acum se lucra cu o firma partenera daca nu ma insel. In Timisoara nu stiu. Si cabina de vopsire de la AB Otopeni era relativ veche, dar inclin sa cred ca asta se va schimba relativ repede.

 

In perioada urmatoare, BMW AG, va audita toate serviceurile BMW din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Asa ca mi-ar place sa nu mai aud de alte marci de vopsele...

312410[/snapback]

 

ma gandesc ca si vopseaua asta, e facuta de un producator gen standox sau glasurit, de fapt aceeasi vopsea, vanduta sub sigla BMW colosystem, exact cum sistemele audio sunt blaupunkt, philips sau alpine, dar au sigla BMW pe ele. Repet, nu stiu sigur, dar ma gandesc ca asa e.

Link to comment
Share on other sites

se sifoneaza cumva cei de la AB ???Ori chiar nu mai exista ceva mai bun decat cel ce folosesc ei ??Nu mai pot exista alte opini ???

312728[/snapback]

 

 

de cit sa se sifoneze mai bine s-ar lua de trb...

nu e normal , e chiar o aberatie , ca unii clienti ai lor , persoane normale care nu au nimic contra AB (ca altfel nu si-ar mai fi dus masinile acolo) sa poata gasi deficiente in lucrarile unor "profesionisti"...

Link to comment
Share on other sites

Romulus...iti recomand sa iti dai un ban de cateva zile. Iti spun tie asta (si nu si restul)pentru ca pana in momentul asta ai tot impartit warn-uri pentru off-topic aici. Nu a zis nimeni nimic de nici o coaja de portocala la masina mea asa ca nu inteleg discutia din ultimele 2-3 pagini.

Masina a fost vopsita bine...nu perfect, are mici "impuritati" la lufturi (din cate am vazut pana acum) insa per total este ok. NU ESTE NICI O COAJA DE BANANA, portocala, manadarina etc. Insa pot sa bag mana in foc ca a fost polishata (bine sau nu...inca nu am inteles din ce v-ati certat voi aici).

Nu repet restul chestiilor pozitive sau negative...insa sunteti way off.

Si cu ocazia asta o sa va rog sa inchideti topicul. Din punctul meu de vedere...problema a fost expusa fiecare poate trage concluziile personale si daca e nevoie va fac si copiile necesare dupa comanda gresita si ce mai aveti nevoie caci inca vad ca se bat apropouri ca se aduc acuzatii nefondate (probabil ca nu despre mine e vorba...insa daca e nevoie se rezolva).

 

Concluzia e simpla... intre " Automobile Bavaria Baneasa " si Dacia (din anii `95) ... NU este nici o diferenta. Ba chiar, ca si "tratament" aplicat clientului .. sunt ceva sub multe alte reprezentate la care am fost (eu personal la fel ca si Romulus care imi sare in cap si vine cu sfaturi "binevoitoare" la orice spun).

La povestea asta care am spus-o si aici... au ras de astia de la AB si consilieri de la Porsche, de la Ford si de la Subaru..toti aveau impresia ca la ei stau lucrurile cel mai rau...insa se pare ca AB i-a depasit pe toti...cel putin in cazul de fata (adica asta cu comanda gresita si 2 usi si 1 aripa reparate in 4 saptamani).

Tin sa precizez ca nu am masini personale din toate marcile precizate mai sus...asta ca sa nu se inteleaga gresit...masinile personale au fost intotdeauna bmw (pana acum), si nu am nici un interes (ascuns sau nu) sa fac reclama proasta...insa dezamagirea a fost la fel de mare ca si asteptarile.

Edited by DarKWavE
Link to comment
Share on other sites

Romulus...iti recomand sa iti dai un ban de cateva zile. Iti spun tie asta (si nu si restul)pentru ca pana in momentul asta ai tot impartit warn-uri pentru off-topic aici. [...]

312793[/snapback]

 

Vad ca-ti faci un obicei din a vorbi fara acoperire. Am dat eu vreun warn? Mi-am retras atributiunea de a sanctiona pe forum de multisor mai putin in cazuri exceptionale si inca n-am intalnit nici un caz exceptional.

 

N-ai nici un argument. N-ai nici Dacia si faci comparatii. Spui ca masina a iesit ok, dar esti nemultumit. Spui ca nu ti-au notat tot felul de tampenii cand ai lasat-o si eu iti spun ca e normal oriunde in Europa la BMW. Ca urmare ti-ai pierdut credibilitatea rau.

 

Imi pare rau ca 22WTF e din Timisoara, dar promit ceva. Oricand o masina vopsita la AB Baneasa are vreo problema de vopsitorie intermediez eu rezolvarea spre satisfactia "victimei" asa cum pot. Daca nu, platesc eu toata reparatia. Asa de mult cred ca am dreptate. Nu vin sa ma laud, nu vin sa scriu posturi patetice ca unele de mai sus.

 

PS Topicul nu se inchide cand vrei tu. Si sfaturile de moderare, da-le prin PM.

Link to comment
Share on other sites

Si oricum, asa cum am spus, titlul topicului este rauvoitor si crede-ma, merita o suspendare de cand l-ai postat. Am tolerat ineptia, dar vad ca nu te potolesti...

 

"Automobile Bavaria, Mai rau ca la Dacia-Renault??"

 

Asa vrei tu sa incepi un dialog? Asa vrei tu sa-ti rezolvi problemele fara sa ai niciun alt argument?

 

Nu degeaba tara asta e cum e...

Link to comment
Share on other sites

Brownshark, ai avut probleme cu Bavaria sau doar dormi greu noaptea? Pe langa ca nu inteleg ce vrei sa spui, te sfatuiesc sa vorbesti din propria experienta cu Automobile Bavaria, nu din auzite.

312840[/snapback]

 

de cit timp ai tu de-a face cu AB ? asta ca sa stim de unde incepem discutia .

daca-ti faci timp poate raspunzi si la intrebarea cu vopseaua...

sau la aia nu se aude scrisu'...

gluma , gluma dar e util sa intelegem ce vopsea e aia ...nu ?

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

de cit timp ai tu de-a face cu AB ? asta ca sa stim de unde incepem discutia .

daca-ti faci timp poate raspunzi si la intrebarea cu vopseaua...

sau la aia nu se aude scrisu'...

  gluma , gluma dar e util sa intelegem ce vopsea e aia ...nu ?

312841[/snapback]

 

Am de-a face cu Automobile Bavaria si in general cu orice dealer BMW de cand am devenit client BMW.

 

Daca pui intrebari cu logica am sa si raspund. Eu nu stiu cine face vopselele BMW ColorSystem, dar presupun ca nici tu nu stii. Nu stim nici daca le produce altcineva sau doar sunt rezultatul departamentului de cercetare BMW. Si pana nu vii cu date concrete, eu cred ca asa va ramane.

 

Dar am senzatia ca tot n-ai raspuns la intrebare si daca nu o faci in urmatorul post voi presupune ca raspunsul este "nu". Deci o repet, "Ai fost client Automobile Bavaria? Ai avut vreo problema cu ei sau vorbesti din auzite?"

Link to comment
Share on other sites

de calitatea vopsitorie de la Banata Car sunt foarte multumit. lucrararile de vopsire care mi le-au facut la masina sunt de nota 10.

problema mea a fost timpul de astepatare care s-a triplat (cel putin) de fiecare data si de pretul care a fost de cel putin 5 ori mai mare decat daca as fi lucrat cu oricare alt service, dar deh... era pe asigurare.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a inteles ceva gresit.

 

In primul rand nu ma asteptam sa imi rezolve cineva de aici vreo problema. Am pus titlul care l-am pus pentru ca asa m-am simtit la fata locului. Aveam impresia ca sunt pe un simplu forum... nu mi-am imaginat ca incep un dialog si ca se duce careva la AB sa ii spuna retardului ala de consultant ca se poarta in ultmul hal in prezenta clientilor sau ca e normal sa noteze ceva sau ca daca nu stie clar cat tine o reparatie, atunci mai bine sa spuna o luna (cand clientul va fi sunat dupa 2-3 saptamani ca e gata masina....o sa fie extrem de fericit).

In al doi-lea rand notarea gresita a "tampeniilor " alea a facut ca masina sa stea cu 4-5 zile (pe langa cele 3 saptamani la reparatie) mai mult doar ca sa primeasca acceptul de la asigurare. Daca stia ca a notat gresit...putea macar cererea de plata sa o trimita corect.

In al trei-lea rand, am avut Dacie pana prin 2000. Asta nu inseamna ca sunt un expert in ale daciilor si pana la urma nu trebuie sa detii un anumit tip de masina ca sa calci intr-o reprezentanta sau service.

Cat despre warn-uri, nu am verificat ca dai warn-uri (nici nu stiu ce pateste cineva care ia warn-uri, daca e un fel de ban sau whatever) insa felul in care ai reactionat la ceea ce au spus unii, am presupus ca s-a lasat si cu sanctiuni.

 

"Ineptiile"mele...sunt ale unui om care a calcat prima data la AB Baneasa si a fost dezamagit de aproape tot ceea ce s-a intamplat (e adevarat ca cel mai important, masina a iesit destul de ok). Din punctul meu de vedere, felul in care te trateaza pe tine, care ai lasat de inteles ca detii mai mult de 2-3 (sau ai avut de-a lungul timpului), este unul normal. Nici la Subaru nu au fost toate roz de la inceput, insa dupa aproape doi ani de cand au inceput sa ma cunoasca oamenii de acolo, comportamentul lor s-a schimbat semnificativ. INSA acolo nu am avut niciodata probleme de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Am de-a face cu Automobile Bavaria si in general cu orice dealer BMW de cand am devenit client BMW.

 

Daca pui intrebari cu logica am sa si raspund. Eu nu stiu cine face vopselele BMW ColorSystem, dar presupun ca nici tu nu stii. Nu stim nici daca le produce altcineva sau doar sunt rezultatul departamentului de cercetare BMW. Si pana nu vii cu date concrete, eu cred ca asa va ramane.

 

Dar am senzatia ca tot n-ai raspuns la intrebare si daca nu o faci in urmatorul post voi presupune ca raspunsul este "nu". Deci o repet, "Ai fost client Automobile Bavaria? Ai avut vreo problema cu ei sau vorbesti din auzite?"

312851[/snapback]

 

tu nu poti sa raspunzi concret , direct , nu dupa cires ?...

eu ti-am raspuns clar . tu , normal , esti liber sa intelegi ce / cit vrei .

la vopseluri tu te-ai bagat in seama si apoi ai lasat-o in coada de peste...

poate noi 2 privim aceleasi lucruri din pcte diff de vedere . pot sa te intreb in ce domeniu lucrezi ? poate ai alt bagaj de cunostinte fata de mine si atunci e normal sa evaluezi lucrurile altfel.

nu cred ca are rost sa oferi tu garantie pt AB...daca gasesti pe vreunul care sa te incerce...? daca 20% din comentariile de aici ar fi reale tot nu-i bine...cum sa gaseasca clientii hibe la lucrari profesionale...?

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Vad ca-ti faci un obicei din a vorbi fara acoperire. Am dat eu vreun warn? Mi-am retras atributiunea de a sanctiona pe forum de multisor mai putin in cazuri exceptionale si inca n-am intalnit nici un caz exceptional.

 

N-ai nici un argument. N-ai nici Dacia si faci comparatii. Spui ca masina a iesit ok, dar esti nemultumit. Spui ca nu ti-au notat tot felul de tampenii cand ai lasat-o si eu iti spun ca e normal oriunde in Europa la BMW. Ca urmare ti-ai pierdut credibilitatea rau.

 

Imi pare rau ca 22WTF e din Timisoara, dar promit ceva. Oricand o masina vopsita la AB Baneasa are vreo problema de vopsitorie intermediez eu rezolvarea spre satisfactia "victimei" asa cum pot. Daca nu, platesc eu toata reparatia. Asa de mult cred ca am dreptate. Nu vin sa ma laud, nu vin sa scriu posturi patetice ca unele de mai sus.

 

PS Topicul nu se inchide cand vrei tu. Si sfaturile de moderare, da-le prin PM.

312836[/snapback]

 

 

Crede-ma ca si mie imi pare rau....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.