Jump to content

Automobile Bavaria


DarKWavE

Recommended Posts

brownshark, noi vorbim de doua lucruri diferite. A vazut cineva coaja de portocala pe o masina vopsita de AB?

 

Discutia a ajuns la coaja de portocala exclusiv relativ la masini noi, vopsite de BMW AG, complet automatizat.

311759[/snapback]

 

daca au polishat o masina vopsita reparata la ei ...dark wave adica...

...pentru "sherlocii" ...poti sa folosesti internetul...citeodata foloseste... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 357
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Ce legatura are asta cu discutia noastra?

2. Chiar crezi ca trebuie sa repeti o ineptie, poate cineva o chiar crede?

311766[/snapback]

 

care e ineptia ? explica-mi ca nu ma supar...

tu ai zis ca masinile tale nu au avut pb dupa reparatiile la AB...in aceasta discutie...eu nu puteam sa vb despre masinile tale daca nu aveam date .

Link to comment
Share on other sites

daca au polishat o masina vopsita reparata la ei ...dark wave adica...

  ...pentru "sherlocii" ...poti sa folosesti internetul...citeodata foloseste... :blink:

311768[/snapback]

 

 

cam la toate vopsitoriile in care am fost eu ...mi-au fost polishate piesele de langa piesa lucrata pt uniformizarea luciului ..E normal ca o piesa proaspat vopsita sa fie mai lucioasa si sa creeze eventual o diferenta estetica ..Poate ca lui darkwave i-au polishat piesele invecinate ..nu neaparat piesele vopsite ..ceea ce e f normal !...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

care e ineptia ? explica-mi ca nu ma supar...

tu ai zis ca masinile tale nu au avut pb dupa reparatiile la AB...in aceasta discutie...eu nu puteam sa vb despre masinile tale daca nu aveam date .

311775[/snapback]

 

Cu incercarea de a sustine ca eu sunt tratat diferit, ca am interese la AB sau mai stie eu ce. Nu sunt tratat diferit. Ultima masina in service dusa de mine a fost un E46 320d.

 

Le iau apararea, cand sunt aduse acuzatii, gratuite, fara dovezi sau rauvoitoare. Asta pentru ca mica noastra comunitate, are nevoie de ajutorul lor si pentru ca mica noastra comunitate are ca scop, aducerea la cunostiinta lor, orice problema, cu conditia sa fie reala, expusa in termeni politicosi sau macar decenti.

 

Si tot explic lucrurile astea de ma mir ca nu m-am plictisit. Am platit masinile mele, n-am discout nici la cumparare nici la service, imi programez masinile acolo.

 

Si da, ii cunosc pe majoritatea, pentru ca am vorbit frumos cu ei intotdeauna si am oferit respectul care-l astept si eu. Si intotdeauna mi-a fost intors. Si majoritatea de acolo, m-au ajutat chiar si peste program cand a fost nevoie.

Link to comment
Share on other sites

cam  la toate vopsitoriile in care am fost eu ...mi-au fost polishate piesele de langa piesa lucrata pt uniformizarea luciului ..E normal ca o piesa proaspat vopsita sa fie mai lucioasa  si sa creeze eventual o diferenta estetica ..Poate ca lui darkwave i-au polishat  piesele  invecinate  ..nu neaparat piesele vopsite ..ceea ce e f normal !...

311781[/snapback]

 

Evident ca asta e necesitatea de a avea un polish bun. Pentru a uniformiza suprafetele vopsite fata de cele nevopsite... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cu incercarea de a sustine ca eu sunt tratat diferit, ca am interese la AB sau mai stie eu ce. Nu sunt tratat diferit. Ultima masina in service dusa de mine a fost un E46 320d.

 

Le iau apararea, cand sunt aduse acuzatii, gratuite, fara dovezi sau rauvoitoare. Asta pentru ca mica noastra comunitate, are nevoie de ajutorul lor si pentru ca mica noastra comunitate are ca scop, aducerea la cunostiinta lor, orice problema, cu conditia sa fie reala, expusa in termeni politicosi sau macar decenti.

 

Si tot explic lucrurile astea de ma mir ca nu m-am plictisit. Am platit masinile mele, n-am discout nici la cumparare nici la service, imi programez masinile acolo.

 

Si da, ii cunosc pe majoritatea, pentru ca am vorbit frumos cu ei intotdeauna si am oferit respectul care-l astept si eu. Si intotdeauna mi-a fost intors. Si majoritatea de acolo, m-au ajutat chiar si peste program cand a fost nevoie.

311782[/snapback]

 

nu sustin asta pt ca nu am fost de fata , dar sincer m-i se pare normal sa fii tratat cu ceva atentie in plus pt ca oricum asa se intimpla oriunde cu apropiatii firmei , nu-i nici o rusine sa fii apropiat / in relatii cu o firma , si oricum AB ar trebui sa aiba ceva respect pt oricine e clientul lor (tu se pare ca ai si masini de multi bani de la ei si implicit le dai o gramada de bani doar de la revizii / intretinere normala) si pe deasupra dai si bani si timp ca sa faci un forum care pt ei e un feed-back mai mult sau mai putin moka...

chestia cu ajutorul e reciproca...ia incearca sa faci totusi o evaluare a tuturor de pe acest forum care dau bani la AB...nu-i chiar de colo...

daca mergi acolo e normal ca in timp sa ajungi sa te cunosti cu lumea , daca te porti cu ei civilizat e normal sa le impui aceeasi atitudine...

si stii ceva...? tu chiar vrei sa ne pierdem noi doi timpul intr-o polemica mai mult sau mai putin inutila cauzata de greselile unui vopsitor sau ajutor / pregatitor...

Link to comment
Share on other sites

Evident ca asta e necesitatea de a avea un polish bun. Pentru a uniformiza suprafetele vopsite fata de cele nevopsite... :)

311786[/snapback]

 

...te-ai agatat repede de un pai...

 

 

voi chiar nu vreti sa invatati meserie ???...si moka...

vrei sa zici ca mai iei un strat din lacul vechi si oricum uzat de pe piesele vechi ca sa-l aduci la calitatea unui lac nou...cred ca glumezi...asta e trb de samsari nu de profesionisti...

se face un tratament la piesele noi dupa ce se matureaza suficient lacul nou... :blink:

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

...te-ai agatat repede de un pai...

voi chiar nu vreti sa invatati meserie ???...si moka...

vrei sa zici ca mai iei un strat din lacul vechi si oricum uzat de pe piesele vechi ca sa-l aduci la calitatea unui lac nou...cred ca glumezi...asta e trb de samsari nu de profesionisti...

  se face un tratament la piesele noi dupa ce se matureaza suficient lacul nou... :blink:

311805[/snapback]

 

 

 

ce tratament ?,,esti vopsitor ?

Link to comment
Share on other sites

cite lucruri / piese ti-ai vopsit tu singur ? daca... :blink:

311834[/snapback]

 

 

polishatul masinii nu are nici o legatura cu samsareala ...singura problema apare la polishatul excesiv ..un lac bun suporta cam 3 polishuri profesionale .. ......o piesa revopsita va avea un lac mai subtire fata de stratul original al masinii ....daca nu-i polishau restul pieselor Darkwave observa diferenta ...si probabil incepea scandalul ...mai ales ca acum se lucreaza cu vopsele pe baza de apa ....

 

eu nu consider ca AB a gresit cand i-a polishat masina ...i-a facut un mare bine chiar ..altfel pleca ..asa cum am plecat eu de la Top lac ..cu masina patata .., gazata ....si a trebuit sa ma duc eu sa fac polish la cineva din buzunarul meu ...

Link to comment
Share on other sites

...te-ai agatat repede de un pai...

voi chiar nu vreti sa invatati meserie ???...si moka...

vrei sa zici ca mai iei un strat din lacul vechi si oricum uzat de pe piesele vechi ca sa-l aduci la calitatea unui lac nou...cred ca glumezi...asta e trb de samsari nu de profesionisti...

  se face un tratament la piesele noi dupa ce se matureaza suficient lacul nou... :blink:

311805[/snapback]

 

pai se polisheaza piesele din jur (normal, toata masina), pt a egala luciul partilor proaspat vopsite. tot asa, si suprafata proaspat vopsita, la nevoie, se matuieste putin cu 2000, sau cu pasla abraziva, si se polisheaza ulterior, asta pt eliminarea "trendului" de "coaja de portocala" :)

Link to comment
Share on other sites

@Brownshark, un om informat, este de invidiat. Respecta blazonul si raspunde-i concret,  ironiile nu fac altceva decat sa umbreasca calitatea amintita.

311838[/snapback]

 

la care ironie te referi ? n-am avut nici o intentie sa fiu ironic , mai ales cu un coleg de forum , nu ne tine nimeni aici legati , ne gasim aici ca sa ne impartasim poinii , daca se poate sa invatam din experientele altora .

asta nu inseamna ca nu putem sa mai glumim intre noi...nu am vrut sa inteleaga ca as vrea sa-l jignesc...de ce sa o fac ? nici un avantaj daca ... asa ca de ce ?...

Link to comment
Share on other sites

polishatul masinii nu are nici o legatura cu samsareala ...singura problema apare la polishatul excesiv ..un lac bun suporta  cam 3 polishuri profesionale .. ......o piesa revopsita va avea un lac mai subtire fata de stratul original al masinii ....daca nu-i polishau  restul pieselor Darkwave observa diferenta ...si probabil incepea scandalul ...mai ales ca acum se lucreaza cu vopsele pe baza de apa ....

 

eu nu  consider  ca AB a gresit cand i-a polishat masina ...i-a facut un mare bine  chiar ..altfel pleca  ..asa cum am plecat eu de la Top lac ..cu masina patata .., gazata ....si a trebuit sa ma duc eu sa fac polish la cineva din buzunarul meu ...

311839[/snapback]

 

de ce sa aiba o piesa revopsita un lac mai subtire..? ca sa-i ramina ceva si "meseriasului" ?...sau pt ca se face economie la timpul de cabina...

ai luat in calcul diferenta de reflexie optica daca e lacul mai subtire ? :blink:

exista 'neste fise tehnologice care trebe' respectate...

tu la top lac nu ai avut factura / garantie ? de ce sa o polishezi in alta parte ?...sau ai vopsit-o in weekend cu "meseriasu' " de mai sus... :)

Link to comment
Share on other sites

de ce sa aiba o piesa revopsita un lac mai subtire..? ca sa-i ramina ceva si "meseriasului" ?...sau pt ca se face economie la timpul de cabina...

ai luat in calcul diferenta de reflexie optica daca e lacul mai subtire ? :blink:

  exista 'neste fise tehnologice  care trebe' respectate...

tu la top lac nu ai avut factura / garantie ? de ce sa o polishezi in alta parte ?...sau ai vopsit-o in weekend cu "meseriasu' " de mai sus... :)

311849[/snapback]

 

 

Ce rost are sa discuti cu cineva ....care are placerea contrazicerii ...

Eu vb din experienta tu din fise tehnologice si teorie ..Succes .. :)

 

Ps ...am avut si fact si garantie la Toplac ..dar pt ca au fost magari si nu au recunoscut ca mi-au si atins masina in service in alt loc ...am evitat contactul. ,,Desi mi-au oferit in plus si revopsirea/repararea piesei "suspecte " ......Nu am obiceiul sa fac afaceri cu meseriasi ..Platesc ..casco .. E mai simplu ..

Link to comment
Share on other sites

off-topic..@brownshark: "coaja de portocala" este un trend...te invit sa vizitezi toate show-room-urile din bucuresti, din romania, din europa...de la orice brand vrei tu...si o sa observi ceva f curios..la masinile noi, expuse..toate au "coaja de portocala"..si mai e un trend in vopsele cel de metal nefinisat..dar asta numai la modelele exclusiviste..eh,niste imperfectiuni care sunt o moda..nu un defect de vop

311485[/snapback]

Foarte tare .. eu aveam masina fara nici o coaja , poate nu oi fii eu la moda , dar decat cu trend asa cum o am in urma lucrarii de la AB de la noi , prefer sa fii fost asa cum era .... NETEDA !

Link to comment
Share on other sites

Ce rost are sa discuti cu cineva ....care are placerea contrazicerii ...

Eu vb din experienta tu din fise tehnologice si teorie ..Succes .. :blink:

 

Ps ...am avut si fact si garantie la Toplac ..dar pt ca au fost magari si nu au recunoscut ca mi-au si atins masina in service in alt loc ...am evitat contactul. ,,Desi mi-au oferit  in plus si revopsirea/repararea piesei  "suspecte " ......Nu am obiceiul sa fac afaceri cu  meseriasi ..Platesc  ..casco .. E mai simplu ..

311864[/snapback]

 

cred ca tu vb din experienta de client nu de om care a vopsit cu mina lui...

ce logica ar avea sa ma contrazic cu tine ?

Link to comment
Share on other sites

Am evitat sa mai postez pe acest topic dupa schimbul de replici cu un anumit user insa as vrea sa va fac cunoscut un aspect care dupa parerea mea este foarte benefic...de curand am fost "tinta" a doua sondaje de opinie initiate de catre Trado Motors Iasi , ocazie cu care am discutat despre problemele intampinate si modul de rezolvare al acestora de catre personalul din reprezentanta! Am ramas profund impresionat de aceasta initiativa si cred ca e un pas inainte pentru stabilirea unei bune relatii client-reprezentanta...Formularele au fost destul de complexe si au acoperit cam toate aspectele pe care doream sa le sesizez si mai mult decat atat...Bag de seama ca si lor le pasa totusi de parereile noastre!
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-au sunat cei de la Mercedes la 2 zile dupa ce imi aveau numarul de telefon pentru impresii despre service. Nu ca ma bucura in mod nespus sa raspund la intrebari de sondaj prin telefon, dar macar am vazut ca ii preocupa situatia...

 

Cei de la BMW inca nu m-au sunat, desi imi au numarul de vreo 3 ani... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de culoare. Pe argintiu nu am vazut niciodata spre exemplu. In alta ordine de idei, a vazut cineva o coaja vopsita de AB?

 

Sa iasa in fata, ca vad ca tot vorbim de un lucru pe care nimeni nu l-a vazut...

311909[/snapback]

Apropo , tu ai impresia ca eu mint? poti oricand sa vii sa itzi arat.Eu nu am vazut.Eu am simtit pe propria mea piele.Masina a fost facuta pe casco.Nu s-a pus problema de bani , tocmai de asta m,a zis ca o duc la AB.Prima data a curs vopseaua dupa care am mai stat 3 zile fara masina deoarece au revopsit-o.Ca apoi sa o iau din AB coaja de portocala.Asta sa nu ma cert cu ei pe acolo si pt ca aveam nevoie de masina.Ok , pe argintiu .. dar ce are aia mai special decat a mea care e albastra?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.