Jump to content

chip tuning e34


sicoeandrei15

Recommended Posts

am un 520i e34 din 1990 de 150 cai la care vreau sa ii pun chip tuning. problema e ca ecu e pe tranzistori si nu se poate face ca la masinile mai moderne. nu stie nimeni cine face chip tuning si la aceste modele?? vreau sa duc motoru la peste 200 cai fara turbo. nu de alta da masina are 1450 kg si mere si cu motoru asta de rupe. daca ii pun un motor mai mare numa o ingreunez si ii fac praf distributia pe axe
Link to comment
Share on other sites

Admisia sport nu-ti va da putere daca nu pui si injectoare mai mari.

Evacuarea sport nu-ti da putere, doar cuplu.

Te complici prea mult. Tu vorbesti de mii de euro...O evacuare completa e 1000 de euro...

Daca iti pui un motor de 2500 scapi de orice problema si este si mai simplu si mai ieftin.

 

Probabil si topicul ar trebui mutat la sectiunea "Tuning".

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
am un e34 520i din 1990 de 150 cai. problema e ca ecu pe tranzistori si nu gasesc cine face chip tuning. nu stie nimeni cine poate sa faca chip tuning si la ecu pe tranzistori??

299542[/snapback]

 

mai bine dai aia 300 de euro si schimbi filtrele, uleiurile, bujiile etc, pt 15 CP in plus nu cred ca are sens. Parerea mea.

 

Dar, Dimsport face masina ta. Vezi ca si pe forum aveau oferta pt membrii bmwclub, da un search.

Link to comment
Share on other sites

am un 520i e34 din 1990 de 150 cai la care vreau sa ii pun chip tuning. problema e ca ecu e pe tranzistori si nu se poate face ca la masinile mai moderne. nu stie nimeni cine face chip tuning si la aceste modele?? vreau sa duc motoru la peste 200 cai fara turbo. nu de alta da masina are 1450 kg si mere si cu motoru asta de rupe. daca ii pun un motor mai mare numa o ingreunez si ii fac praf distributia pe axe

299525[/snapback]

 

E un tip in Bucuresti, nu stiu la ce firma, care face ceea ce vrei tu cu 250 euro, dar nu are cum sa-ti dea motorului inca 50hp numai din modificarea ECU. Se pot scoate max. 25hp in conditiile in care motorul e in mintile lui.

Eu am vorbit la tel. cu persoana si mi-a spus ca trebuie sa trimit calculatorul masinii la Bucuresti pt. vreo saptamana. Daca aveam inca unul, sigur modificam, dar asa nu ma risc.

Incearca varianta unui turbo electric, daca gasesti sa cumperi.

Pe Ebay e undeva la 80$ + taxe si scrie ca da intre 7 - 35hp functie de puterea initiala a motorului.

Link to comment
Share on other sites

Or fi, nu te contrazic, dar am citit pe alt forum ca a pus cineva la un Cielo si se misca mai bine pana in 3000 ture, tocmai acolo unde E34 e puturos :)

 

Ideea e ca degeaba ai monta asa ceva, daca nu umbli la injectoare. Mai bine cum ai afirmat: Un motor de 2500 si rezolva pb. :blink:

Link to comment
Share on other sites

am un diferential de dat.

Daca se potriveste (si ar trebui - dar poate lamureste cineva problema) vei avea rapoartele mai scurte, deci acceleratie mai buna, dar v. max mai mica (acum depinde si ce raport are diferentialul tau). Asta are 3.91

toata treaba te costa 150 lei (atat vreau eu pe el) + ulei pt. dif (15-20-25 ron) + manopera + in cel mai rau caz sa schimbi piesa care prinde cardanul de diferential.

..o idee - poate mai eficienta

Link to comment
Share on other sites

am un e34 520i din 1990 de 150 cai. problema e ca ecu pe tranzistori si nu gasesc cine face chip tuning. nu stie nimeni cine poate sa faca chip tuning si la ecu pe tranzistori??

299542[/snapback]

Nu merita chip tuningul la un E34 520i. Chiar daca motorul ar fi in stare perfecta, nu ai obtine o crestere de putere semnificativa, care sa merite investitia. Cel mult 10-15 cp.

Motorul in ce stare este, merge perfect totul, cati km are ?

 

PS. Nu inteleg la ce te referi prin "ecu pe tranzistori". Toate ECU, si vechi si noi, au tranzistori, circuite integrate si procesoare.

La ECU model vechi nu se pot modifica parametrii decat prin schimbarea fizica a unei memorii -EPROM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.