Jump to content

RUN-ul


duxter

Recommended Posts

Am 1000 de nervi :blink: Am fost azi in service sa schimb afurisitul ala de cablu de capota si cand sa imi deschida capota, cu patentul tragand de ce a mai ramas din cablu, nu se mai deschidea :) . Cred ca am stat acolo vreo 3 sau 4 ore. Mi-a dat unu jos grila cu f mare grija sa nu o rupa si dupaia cam dupa 2 ore de nervi au deschis-o. Era stricata iala de pe dreapta. Pana la urma trebuie sa iau tot mecanismul :) 2 iale si 2 cabluri.

Faza tare, cat se chinuiau sa imi deschida mie capota mai era un 525d in service si se duc 2 la ala sa deschida capota sa vada pe unde trec cablurile si cand sa o deschida ghici ce ? S-a frecat si la ala :) Deci in concluzie....cablurile de e39 sunt un JEG MARE !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Un 535i manual face suta in 6.6, eu am scos 6.9 cu steptronic cu plecare de pe loc cu frana apasata si motorul turat pana la 2500 rpm.

da .. ai scos 3,4 ca si reventon... :blink:

unde face al tau suta in 6.9 ca aici scrie ca e de fapt 7.4

535i V8 32V 3498 84/78.9 1:10.0 Multiport fuel injection 180 kW (245 PS/241 bhp) @ 5800 345 N·m (254 ft·lbf) @ 3800 7.4 (aut) 1996–2003

cum ai masurat? cu telefonu pe stopwach si uitandu-te la vitezomentru? :)

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

:blink:

Din pacate nu cunosti cateva aspecte.

 

Motorul de 180 kw exista si pe facelift si pe prefacelift.

Diferenta este ca al meu fiind prefacelift, cantareste 1574 kg, iar un facelift cantareste 1760 daca nu ma insel.

 

Diferenta de greutate in minus la prefacelift da un timp mai bun la demaraj.

 

Cand ai obc mare la E39 ai si functie de cronometru.

 

N-am inca un accelerometru insa o sa-mi cumpar dupa ce-mi fac chiptuning.

 

Datele pe care le-ai gasit sunt destul de inexacte...

Motorul de 180 kw exista pe E39 535i din 1998 nu din 1996.

Intre 1996 si 1998 luna a 9-a, M62B35 avea 175 kw.

Link to comment
Share on other sites

vrei sa iti scanez talonul la a mea sa vezi ca,,,,, cantareste tot 1560 de kg? si e facelift. .. si daca nu ma insel motoarele diesel sunt mai grele decat benzinarele.

 

Ce legatura are masina ta cu discutia actuala?

 

Eu ti-am spus diferentele intre un 535i prefacelift si un 535i facelift.

 

Stiu ca 525d are cam aceeasi greutate insa este irelevant.

Link to comment
Share on other sites

vrei sa iti scanez talonul la a mea sa vezi ca,,,,, cantareste tot 1560 de kg? si e facelift. .. si daca nu ma insel motoarele diesel sunt mai grele decat benzinarele.

 

Ce legatura are masina ta cu discutia actuala?

 

Eu ti-am spus diferentele intre un 535i prefacelift si un 535i facelift.

 

Stiu ca 525d are cam aceeasi greutate insa este irelevant.

 

pai a mea e 525 facelift. de ce ar cantari un 535i facelift cu 200 de kg mai mult? asta avand in vedere ca motoarele diesel sunt mai grele decat motoarele benzinare .. deci diferenta de 1000 de cmc se cam anuleaza.

Link to comment
Share on other sites

pai a mea e 525 facelift. de ce ar cantari un 535i facelift cu 200 de kg mai mult? asta avand in vedere ca motoarele diesel sunt mai grele decat motoarele benzinare .. deci diferenta de 1000 de cmc se cam anuleaza.

 

Pai nu stiu de ce ar cantari mai mult insa cantareste.

Daca eu am vazut talon de 535i facelift si scria 1700 si ceva iar eu pot sa pun poza cu talonul meu unde scrie clar 1574, cred ca totul este clar.

 

In orice caz, datele de pe carfolio sau wikipedia sau alte site-uri de acest fel nu sunt de incredere.

Link to comment
Share on other sites

astea-s presupuneri ce faci tu acum. nu zic ca ar fi carfolio sfant sau wikipedia, dar tind sa am mai multa incredere in ele decat in cronometrul tau de pe OBC si masuratorile tale.

 

oricum vedem cand iti iei accelerometru. deci iti spun din start ca daca scoti sub 8 secunde ai o bere de la mine.

Link to comment
Share on other sites

Imposibil sa nu scot sub 8 secunde.

 

Nu sunt presupuneri pentru ca ti-am dat argumente, ti-am explicat de ce este mai rapid un 535i prefacelift decat un 535i facelift...

 

Pana si pe wikipedia daca te uiti vei vedea ca la 540i steptronic, prefaceliftul este mai rapid decat faceliftul.

 

Si eu cand am vazut ma intrebam de ce...

Link to comment
Share on other sites

pana nu pui poza cu accelerometrul unde sa arate 6.9 s sau sa dai linkuri de pe siteuri recunoscute unde sa scrie asa ceva raman doar presupuneri.

auzi... dar in cartea masini cat scrie...?

 

LE de fapt lasa ca ma duc sa o iau pe a mea... ca sicre despre toate modelele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.