Jump to content

RUN-ul


duxter

Recommended Posts

Cronometrat am scos 8,26 :blink: cel mai bine. Insa sa mai sus tineam si telefonul...si am pierdut un tempo la schimbat vitezele. :)

 

LE: Oricum trebuie destul de multe incercari ca sa scoti un timp bun...

Link to comment
Share on other sites

eu pe timer-ul masinii scot 7.1s la 0-100

:blink: stiam ca atat are un 328, nu un 528

 

Aici te pot contrazice, timpul oficial dat de ei este 6.8 in cazul cutiei manuale.

 

528i I6 24V 2793 84/84 1:10.2 Multiport fuel injection 142 kW (193 PS/190 bhp) @ 5500 280 N·m (210 ft·lbf) @ 3500 6.8 (man) / 8.8 (aut) 1995–2000

 

Aici ai si linkul sa-l studiezi, in josul paginii este un tabel cu toate modelele.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_E39

Link to comment
Share on other sites

E imposibil ca 528i ul sa scoara 6.8, 535i v8 @245cp teoretic ar trebui sa scoata 6.6s, si asta in conditii ideale.

 

Uite de ex: pe carfolio la 520i (1996)=9.7s 523i (1996)=8.0s 525i(2002)=8.1s 528i(1996)=7.4s nu au nicio logica :blink:

 

LE: Uite de ex e34 525i care are 192cp scoate timp mai prost ca 523i si pe hartie si in realitate (testat de mine).

Link to comment
Share on other sites

@Razvan_Gavan: Wikipedia nu este un site foarte de incredere in privinta datelor tehnice, si nici carfolio.

 

Eu am gasit pe un site timpi diferiti pentru E39 535i prefacelift si facelift, ceea ce este absolut logic pentru ca facelift-ul este mai greu cu vreo 200 kg.

Plus ca pe prefacelift exista doua versiuni ale M62-ului, de 231 respectiv 245 cp, exact cum am eu.

 

Un 535i manual face suta in 6.6, eu am scos 6.9 cu steptronic cu plecare de pe loc cu frana apasata si motorul turat pana la 2500 rpm.

Insa acesta nu este un timp 100% sigur, nu am testat cu accelerometru.

 

In orice caz, un 528i manual nu face suta in sub 7.5 - 7.8 secunde, are doar 193 cp si este la fel de greu ca un 535i.

 

Plus ca motorul este uzat, nu ai cum sa scoti asa timp bun.

 

Masina mea are 1574 kg, a ta cat are?

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva cat lichid de servo intra ? :blink:

 

Mi-am propus sa schimb cate ceva:

 

- lichid servo

- curea pompa servo, pompa apa, alternator etc (prob e una singura...don't know)

- garnitura intinzator lant distributie

- bujii

- filtru carburant.

Link to comment
Share on other sites

Am fost pana la service doar ca era cam tarziu si nu au avut unde sa caute, mi-au gasit doar garnitura capac tacheti pct 16 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15 aia mare 65lei si alea 2 mici cate 12lei, deci cam 89lei. Urmeaza sa ma duc maine sa vad si de restul :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.