Jump to content

Vand BMW 520D Touring Fab.2002


costinlogin

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
se mai poate recupera tva-ul?

 

 

de ce sa nu se poata ? Masina e pe firma mea ....eu sunt platitor de tva. Daca o cumperi tot pe firma iti deduci TVA-ul.

 

 

@d0ru Masina n-am incercat niciodata s-o vand urgent in sensul ca n-a fost in nici un targ si n-a fost postata decat 1-2 ori pe autovit la diferente mari de timp. Mai tot timpul mi-am ales prost momentele s-o vand ...adica ba s-a pus taxa, ba s-a scos, ba s-a triplat , ba a venit criza etc <_< M-am gandit la un moment dat sa inchid topicul dar mi-am zis ca poate apare totusi un cumparator care stie cate ceva despre BMW, are nevoie de o masina sigura, spatioasa si nu foarte greu de intretinut.Poate un familist ca si mine cu multi copii :). Daca ma duc cu ea in targ se va speria lumea de km si de multe alte folclorisme gen: consuma mult, tractiune spate, piese scumpe etc. Probabil intr-un final acolo va ajunge sau ii va scade pretul odata cu vremea. Intr-un fel sunt atasat foarte mult de masina asta ...deh primul BMW ... il mai astept pe tata sa mai stranga banii ca ii cam place :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

costin, un mare om (cam mic ce-i drept) a dat o ordonanta in care tva-ul nu mai este deductibil... te-am intrebat pt ca ma gandeam ca poate stii o scapare a ordonantei prin care se mai poate recupera tva-ul. nici macar cheltuielile de intretinere nu mai sunt deductibile!
Link to comment
Share on other sites

costin, un mare om (cam mic ce-i drept) a dat o ordonanta in care tva-ul nu mai este deductibil... te-am intrebat pt ca ma gandeam ca poate stii o scapare a ordonantei prin care se mai poate recupera tva-ul. nici macar cheltuielile de intretinere nu mai sunt deductibile!

 

eu am o singura masina pe firma deci cheltuielile de intretinere la mine sunt deductibile. Din ce stiu ordonanta aia are anumite conditii si depinde de la firma la firma ...cate masini are , ce activitate desfasoare etc. Cat despre acest "mare om" de stat sper sa nu-l mai vad multa vreme in frunte. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

@ Cristi B. Cred ca lucrul asta s-a aflat in mare pe celalalt topic :D

 

 

Pt. Teddy si Iulian: Cam cat credeti c-ar valora masina mea? Chiar sunt cusios de cifra fara misto.

 

Eu am mai intrebat odata chestia asta intr-un topic dedicat si nu prea s-a inghesuit lumea sa raspunda. M-am orientat si eu in functie de ce-am vazut prin tara si pe afara. Am lasat si o marja de negociere. Masina e buna, nu tipa s-o dau. Nu ma preseaza creditorii sau mai stiu eu ce altceva :) Repet a nu stiu cata oara ...prin targuri n-am fost si nici nu cred ca vreau sa merg datorita circului si minciunii de acolo unde asa zisii "cunoscatori" iti tin lectii de morala. Chiar discutam cu un amic zilele trecute (are aceeasi masina ca a mea ca dotari doar ca e sedan) si-mi spune ca se gandeste s-o vanda pe a lui si sa-si cumpere Touring. I-a nascut sotia si are nevoie de spatiu mai mult :lol: Asa ca sa ne intelegem ... eu nu incerc sa vand o masina "sport", pt. liniute, figuri sau promenada pe bulevard. Eu zic ca vand o masina de familie, sigura, intretinuta, ce nu implica costuri astronomice pt. o familie in Romania. E adevarat nu e pt. impresionat fetele :) Cumparatorul ei e undeva acolo ...am tot timpul sa-l astept.

 

P.S. Mi-a "placut" mult patania unui coleg de forum ce a fost corect si cinstit, si-a vandut masina cu km reali si la un pret sub piata ca mai apoi s-o vada dupa numai o zi pe autovit cu km muuulti dati inapoi, cu texte de samsar si cu pret mult mai mare. Asta e tara in care traim. Multora dintre noi ne plac chilipirurile si suntem atrasi de ele fara sa ne gandim la ce pot ascunde.

 

UP!!! Masina e tot de vanzare pretul este 9200 euro NEG pt. cei cu adevarat interesati sa ma contacteze. Raspund la toate intrebarile. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi toate aceste randuri :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pt. Teddy si Iulian: Cam cat credeti c-ar valora masina mea? Chiar sunt cusios de cifra fara misto.

Sper ca nu ai luat-o in nume de rau sau sa ai impresia ca imi place sa ma bag in seama cu "scump doamna scump"... Si pe masina mea de la semnatura daca as cere 5000 de euro ar sari 1000 de "cunoscatori" cum zici tu, si stiu din proprie experienta ca ii neplacut. Cum i-am mai zis si unui coleg de pe forum cu un E34 de vanzare care cerea cam mult fata de preturile pietei: Numai tu stii pretul si valoarea masinii si in ce stare ii deci poti sa ceri oricat pe ea si sa nu te iei dupa cei cu gura-mare care is total paraleli, ca de-astia o venit si la mine cu comentarii de genul:am vazut pisica cu 2500... Numa' bine!

Link to comment
Share on other sites

Sper ca nu ai luat-o in nume de rau sau sa ai impresia ca imi place sa ma bag in seama cu "scump doamna scump"...

 

Nu ti-am luat-o in nume de rau sau altceva. Te-am intrebat doar cat crezi ca face din moment ce-ai spus ca e "cam mare pretul". Nu pot sa cred c-ai facut o afirmatie fara sa ai in cap o cifra. Eu e normal sa fiu mai mult subiectiv ca doar e masina mea si o cunosc cel mai bine dar vroiam sa stiu si ce cred altii.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am vazut masina joi pe la 12:00-13:00 in Tg Neamt langa o scoala...nu stiu cum ii zice. Foarte bine arata! Bafta la vanzare!

 

Multumesc de aprecieri. Sa fie ... :) Sotia e profesoara de asta ai vazut-o linga o scoala. Ce faceai prin Tg. NT ?

 

Apropo c-am vazut ca esti din Cluj am vb cu un prieten care si-a cautat in week-end masina acolo la voi si-mi povestea ca majoritatea masinilor care l-au interesat aveau carti service trase la xerox sau primele foi cu scris in germana apoi ultimele erau cu textul tiparit in franceza etc. Am ramas :lol: :) Mi-a spus ca la sf. tirgului nu se vanduse mai nimic si ca toti erau foarte nervosi. Atat de jos a ajuns romanul acum incat nici nu se mai ascunde cu faptul c-a dat km inapoi? Oare ce oameni cumpara asemenea masini? Ce sanse are un vanzator cinstit cu o masina cu km reali sa o vanda in targ la un pret real ? Probabil zero :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La faza cu cumparatul/vandutul masinilor ai dreptate, ii cam nasol la cluj, si masini scumpe si pe deasupra rar gasesti o masina in starea originala cu km ei in stare buna, cam toate is smecherite...

Offtopic: eu is sofer pe camion, ma duc la Iasi saptamanal,am mai vaz odata masina martea trecuta tot cam la aceleasi ore.... Numa' bine spor la vanzare, ma tenteaza tot mai tare dar daca nu sunt bani... :)

Link to comment
Share on other sites

@iulian pai daca te tenteaza masinuta baga "pisicuta" ta la vanzare cred ca e muuult mai cautata ca masina mea ...in concluzie o dai repede ..pui diferenta si cauti ce-ti place sau opresti odata si-o vezi pe a mea daca tot ai drum :lol:

 

up anunt valabil ..pret negociabil :) asteptam propuneri :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest poleposition
Ti-am vazut masina joi pe la 12:00-13:00 in Tg Neamt langa o scoala...nu stiu cum ii zice. Foarte bine arata! Bafta la vanzare!

 

Multumesc de aprecieri. Sa fie ... :) Sotia e profesoara de asta ai vazut-o linga o scoala. Ce faceai prin Tg. NT ?

 

Apropo c-am vazut ca esti din Cluj am vb cu un prieten care si-a cautat in week-end masina acolo la voi si-mi povestea ca majoritatea masinilor care l-au interesat aveau carti service trase la xerox sau primele foi cu scris in germana apoi ultimele erau cu textul tiparit in franceza etc. Am ramas :lol: :) Mi-a spus ca la sf. tirgului nu se vanduse mai nimic si ca toti erau foarte nervosi. Atat de jos a ajuns romanul acum incat nici nu se mai ascunde cu faptul c-a dat km inapoi? Oare ce oameni cumpara asemenea masini? Ce sanse are un vanzator cinstit cu o masina cu km reali sa o vanda in targ la un pret real ? Probabil zero :lol:

 

asta pentru ca cei care cumpara nu stiu ca pot acuza dupa achizitie vanzatorul de ascunderea unor vicii in ceea ce priveste bunul cumparat, asta ar atrage anularea contractului de v-c si eventual tragerea la raspundere a vanzatorului... desigur, trebuie sa existe si interes din partea reprezentantilor legii in asemenea situatii. Spre exemplu situatia in care vanzatorul declara ca masina are 150.000 de km, iar apoi se dovedeste ca are 500.000, spune ca nu a fost lovita dar aceasta a fost de fapt... etc etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
UP ...pret nou 8950 EURO ... :lol:
.

E un pret mai aproape de realitate.

Eu am vazut masina fiind in trecere de cate ori m-am intors de la Iasi si chiar arata bine, curata, aranjata, in stare in care a facut-o fabrica, si zic asta pt ca sunt multe masini mai noi decat a mea si decat a dlui @costinlogin si odata cumparate de romani incep sa fie tiganite si accesorizate ca sa zic asa in toate felurile... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.