Jump to content

BMW e90


Rollyboy

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sal. Ce motorizare recomnadati pe un BMW seria 3 modelul nou?

320i, 170 CP, 210 Nm, 8.2s la 100km/h

320d, 177 CP, 350Nm, 7,9s la 100km/h

308635[/snapback]

consum 320i urban - 8.4%

extra-urban - 4.8%

mixt - 6.1

consum 320d urban - 6.0%

extra-urban - 4.1%

mixt - 4.8%

Costuri de intretinere?

Link to comment
Share on other sites

rollyboy

uita consumu urban de 8,4% la 520i....

Intretinerea e cam la fel...la d ai grija ce motorina bagi si daca nu te deranjeaza mirosul de sulf si relantiul masinii... nu prea vad un avantaj in 320i...

308650[/snapback]

E ciudat consumu la de 8.4% in oras la un benzinar de 2l si 170 cp, asa scrie in catalogul lor.

Mersi de raspuns.

Pareri despre bavaria?

Link to comment
Share on other sites

pai ce parere... eu ma dau cu parerea intre cele 2 masini... si el face la fel.

 

scuze de 520i.. ma refeream la 320i...

 

Eu gandesc in felul urmator.. nu imi iau masina dupa culoare... daca sunt sarac... si numa astea 2 mi le permit.. aleg cea mai performanta dintre ele... 320d are si ceva caluti in plus si cuplu mai mare..... si pe langa astea ma mai gandesc si la consum...

 

Datele acelea de catalog... sunt in functie de numaru de oameni din masina.. si condus de babalac, si eu am scos la 2,5 d in oras 8% consum .. dar in general e 10% si afara e trecut 5,9% in manual da a fost cand am scos si 8%.... e relativa treaba

 

Nu intelege din postu meu ca te-am facut sarac... ma refeream strict la o ipoteza in care imi permit doar aceste 2 masini..

Edited by Buck50
Link to comment
Share on other sites

pai ce parere... eu ma dau cu parerea intre cele 2 masini... si el face la fel.

 

scuze de 520i.. ma refeream la 320i...

 

Eu gandesc in felul urmator.. nu imi iau masina dupa culoare... daca sunt sarac... si numa astea 2 mi le permit.. aleg cea mai performanta dintre ele... 320d are si ceva caluti in plus si cuplu mai mare..... si pe langa astea ma mai gandesc si la consum...

 

Datele acelea de catalog... sunt in functie de numaru de oameni din masina.. si condus de babalac, si eu am scos la 2,5 d in oras 8% consum .. dar in general e 10% si afara e trecut 5,9% in manual da a fost cand am scos si 8%.... e relativa treaba

 

Nu intelege din postu meu ca te-am facut sarac... ma refeream strict la o ipoteza in care imi permit doar aceste 2 masini..

308656[/snapback]

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Bavaria dupa gandirea asta, atunci de ce sa isi ia 320i. de ce sa nu-si ia cel mai tare motor de pe seria 3 ?

 

Si in randul al 2-lea.. daca alegi bmw... tre sa faci alegerea din punct de vedere economic eronata ? adica performanta mai mica si consum mai mare ?

 

Deci daca nu tii cont de consum si de "bogatie" recomanda-i alt motor... dar daca conteaza si banutul din buzunar... iei un bemve la fel de performant dar mai usor de sustinut financiar... de aceeas sunt diferite motorizari .. fie diesel fie benzina, diferite serii etc.

 

Bavaria nu intelege gresit, dar intre cele 2 masini... de ce sa alegi aia care consuma mai mult si ofera acelas lucru ? Perfect valabil si de erau ipotetic vorbind motoare de 5000 cmc... nu ? pana la urma iti permiti si consumul de benzina si cel de motorina dar de ce sa dai mai mult daca nu simti nevoia sa auzi turatii de 5-6000 rpm ?

Edited by Buck50
Link to comment
Share on other sites

se refera la "distractia se plateste" daca vrei bmw suporti cheltuielile.. ca sigur e mai scump decat un opel astra.. si sunt complet de acord cu el, platesti mai mult dar numa daca e musai :blink:

 

Nu lua de lucru serios ce-ti trimit acum, dar dupa ce am verificat topicurile cu activitate am gasit topicul acesta.. referitor la consumul dat de tine :) la 320i...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=22243&st=0

Edited by Buck50
Link to comment
Share on other sites

Bavaria dupa gandirea asta, atunci de ce sa isi ia 320i. de ce sa nu-si ia cel mai tare motor de pe seria 3 ?

 

308661[/snapback]

 

 

Era vorba despre 320d si 320i, nu despre M3 sau 335i.

Eu as lua un 320i, si asta i-am recomandat si lui.

A pus o intrebare, am raspuns si eu cu o parere :blink:

Link to comment
Share on other sites

duxter :blink: te rog elaboreaza ce simti in plus la 320i fata de 320d.. cand performantele inclina spre 320d.. tocmai ca nu vorbim de 335i sau M3... vorbim de 2 masini... duxter ce ai postat tu poate fi interpretat si astfel "ia-ti 316i" ca benzina rulles, ...

 

Consider si eu ca intr-adevar benzina rulles da la motoare serioase.. nu la modelele 316, 318,320.....

Edited by Buck50
Link to comment
Share on other sites

320i se apropie mai mult de o masina sport decat 320d, parerea mea, eu as lua benzina dintr-un singur motiv ! si acela ar fi sunetul motorului, prefer sa aud zum-zum decat trank-trank si sa am cu 7cp mai putin :blink:

 

Edit: ai sa intelegi doar dupa ce auzi sunetul unui S6 :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Duxter: pai vezi ? ai mers pe ideea ca mai bine auzi zum zum si te afuma un tractor...

 

Masina sport nu se defineste prin zum zum.. se defineste si prin performante .. cei 7 caluti sa zicem ca nu sunt foarte relevanti.. dar cand mai punem in calcul si cuplu.. ceva diferenta exista intre cele 2 masini...

 

Se mai discuta pe ceva topicuri... despre masinile acestea supranumite sport, ca daca ne luam dupa zum zum, si loganu cu grila si ornamente de S4.. tot sport este.. si opelu calibra tot sport este.. si la performante lasa de dorit :blink:

 

Aud sunetul de L6 aproape in fiecare zi :)

Edited by Buck50
Link to comment
Share on other sites

cu toate astea eu tot benzina as alege. BTW datele de pe un site si cele din viata de zi cu zi difera mult. Eu am un L6 de 2.5l si sunt foarte multumit de el, ba chiar mai mult, pot sa afirm ca nu am cazut prada la niciun diesel. Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

ba chiar mai mult, pot sa afirm ca nu am cazut prada la niciun diesel.

308681[/snapback]

so what? te simti diferit? Depinde foarte mult de cati km faci in alegerea motorizarii...daca vrei o masina doar pt plimbari de duminica ia un benzinar , insa daca ai o afacere si ai de umblat nu mai sta pe ganduri si indreapta-te catre un diesel ca n-o sa regreti!

Edited by benarcis
Link to comment
Share on other sites

Normal ca ai dreptu sa alegi benzina, dar nu motiva alegerea prin faptul ca e mai bun in cazul de fata, motiveaza-ti alegerea prin faptul ca e mai zum zum :).

 

benacris: hai sa nu fim rai....treaba lui cat plateste pe benzina si cat merge cu masina, nu tre sa fi afacerist sa alegi diesel :blink: fiecare alege dupa cum poate financiar.... performante, culoare, zum zum, miros... etc...

Link to comment
Share on other sites

DrOps2000 :blink:) nu are ce sa inceapa in cazul de fata benzina vs diesel ca nu mai este vorba despre 5000cmc 507 cp vs 3000 cmc bi turbo :) este vorba despre 177 cp 350 Nm diesel vs 170 cp 210 Nm benzina :)

 

duxter: ziceai ceva de neconcordanta intre performantele pe foaie si cele pe asfalt ? sunt de acord cu tine.. dar si tu tre sa recunosti ca un sofer slab , va fi slab si cu benzina si cu dieslul :)

 

Seria 3 domnilor :) lasati seria 5

Edited by Buck50
Link to comment
Share on other sites

benacris: hai sa nu fim rai....treaba lui cat plateste pe benzina si cat merge cu masina, nu tre sa fi afacerist sa alegi diesel :blink: fiecare alege dupa cum poate financiar.... performante, culoare, zum zum, miros... etc...

308704[/snapback]

Eu mi-am exprimat opinia din punct de vedere practic ...fiecare e liber sa aleaga , asa ca pace voua!

Edited by benarcis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.