Jump to content

Sfaturi Achizitionare BMW


Pistolescu

Recommended Posts

Salutare la toate lumea. Sunt nou membru al acestei comunitati si ma bucur ca m-am alaturat voua.Am o mare rugaminte. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Sunt un mare fan al BMW-urilor si in iarna asta ( sper prin ianuarie ) vreau sa-mi cumpar un BMW , eu as vrea un seria 3 , un BMW320d , anul 2002-2003.Bugetul meu este undeva in jurul a 12.000. Ce ziceti? Am sanse sa-mi iau ceva bunisor la banii astia ? Sa-l iau de afara ? Sau din tara ?Cum e mai bine sa procedez ?

Si in legatura cu intretinerea...e chiar asa scumpa cum am auzit ? Cam la ce probleme o sa ma astept ? Va multumesc mult de tot.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toate lumea. Sunt nou membru al acestei comunitati si ma bucur ca m-am alaturat voua.Am o mare rugaminte. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Sunt un mare fan al BMW-urilor si in iarna asta ( sper prin ianuarie ) vreau sa-mi cumpar un BMW , eu as vrea un seria 3 , un BMW320d , anul 2002-2003.Bugetul meu este undeva in jurul a 12.000. Ce ziceti? Am sanse sa-mi iau ceva bunisor la banii astia ? Sa-l iau de afara ? Sau din tara ?Cum e mai bine sa procedez ?

Si in legatura cu intretinerea...e chiar asa scumpa cum am auzit ? Cam la ce probleme o sa ma astept ? Va multumesc mult de tot.

 

La 12 000 , un 320d din 2002-2003 nu gasesti decat foarte chel si cu 250-300k km , la 12 000 sa fie o masina buna , cu ceva dotari si in mintile lui iei un 2000 , poate 2001 tras de par (in nici un caz face-filt si motor 150cp common rail).

 

E posibil sa gasesti la 12000-12500 ceea ce cauti tu , dar sigur nu in mintile ei.

 

P.S. Piesele nu sunt nici scumpe , nici ieftine . Intereseaza-te de preturi si pe urma mai gandeste-te daca iti poti permite un BMW.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toate lumea. Sunt nou membru al acestei comunitati si ma bucur ca m-am alaturat voua.Am o mare rugaminte. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Sunt un mare fan al BMW-urilor si in iarna asta ( sper prin ianuarie ) vreau sa-mi cumpar un BMW , eu as vrea un seria 3 , un BMW320d , anul 2002-2003.Bugetul meu este undeva in jurul a 12.000. Ce ziceti? Am sanse sa-mi iau ceva bunisor la banii astia ? Sa-l iau de afara ? Sau din tara ?Cum e mai bine sa procedez ?

Si in legatura cu intretinerea...e chiar asa scumpa cum am auzit ? Cam la ce probleme o sa ma astept ? Va multumesc mult de tot.

 

 

daca il iei din tara are dreptate stefann, daca il iei din germania cred ca ai ceva sanse, cu bani astia poti sa te incurci cu ceva frumos, bafta.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit si eu pe forum s-ar putea as opta si pentru un benzinar 318i, tinand cont ca nu fac atatia km anual.Macar de afara ar avea euro 4 si taxele in tara ar fi mai mici.Am vazut multe anunturi pe mobile.de dar nu prea am incredere , din cate stiti voi cate de reale sunt ?

Am vazut ca intre 10.000 si 11.000 imi pot lua un 318i bunisor cu euro 4.Intretinerea e mai ieftina la benzinar ?

Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit si eu pe forum s-ar putea as opta si pentru un benzinar 318i, tinand cont ca nu fac atatia km anual.Macar de afara ar avea euro 4 si taxele in tara ar fi mai mici.Am vazut multe anunturi pe mobile.de dar nu prea am incredere , din cate stiti voi cate de reale sunt ?

Am vazut ca intre 10.000 si 11.000 imi pot lua un 318i bunisor cu euro 4.Intretinerea e mai ieftina la benzinar ?

 

 

uite ceva informativ......http://www.mobile.de/SIDTPnr.FfYnJY6PQLSEW8FVA-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11LsearchPublicJ1195205213A2LsearchPublicD1100CCar%5B-t-vctpLtt~BmPA1C181B20C521%81q-t-vCaMiMkPRQuRDSeUnVb_X_Y_x_ycoetrdsO~BSRA6D1100B10D3500I120000000AGD2003CPKWA0Hin

PublicA2A0A0A0ADFDieselD2001A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sprache=2&sr_qual=G&top=189&id=11111111286661108&

eu zic ca se merita....acum tu stii mai bine ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa te uiti la anunturile cu pret normal, pretul pietii. Anunturile cu preturi scazute sunt in general tepe.

 

Intretinerea este mai ieftina...in orice caz, sa ai minim 1000 de euro pt reparatii si schimbarea tuturor consumabilelor dupa achizitie.

 

apropo de 1000 de euro pt reparatii, man io daca gag 1000 in a mea ......nu stiu o fac avion....nu e cam mult 1000? zic si iop acum....?

Link to comment
Share on other sites

apropo de 1000 de euro pt reparatii, man io daca gag 1000 in a mea ......nu stiu o fac avion....nu e cam mult 1000? zic si iop acum....?

 

Pai nu e ...... schimb filtre + ulei + placute care se schimba la o masina proaspat cumparata de costa 250-300 euro , ceva retusuri sau cine stie , vreun debitmetru ceva.......la o masina proaspat cumparata trebuie sa schimbi mai multe la ea , sa fii tu sigur de ea.

 

Daca 12 000 sunt toti banii , cauta ceva pe la noi prin tara , in jur de 10.500-11.000 .

 

De afara nu prea te atingi , taxa pentru 316/318 sau 320 e undeva in jur de 1800-2000 euro + drumul cu taxe cu numere acolo platite etc cam inca 1000 ...... deci din 12 000 ramai cu 8000 efectiv de masina , ceea ce este foarte putin , nu prea iti iei nimic bun.

Link to comment
Share on other sites

1000 de euro este in general suma minima care trebuie bagata intr-o masina sh premium dupa achizitie.

 

Nimeni nu vinde masini sh care sa fie 100% in regula, masini la care sa nu trebuiasca sa schimbi nimic.

 

Cine vrea sa aiba o masina de care sa fie sigur trebuie sa aiba asta in vedere..

Link to comment
Share on other sites

sincer sunt un pic dezamagit...eu as vrea sa-mi iau totusi ceva bun...dar asta e bugetul. Din pacate nu pot sa fac rost de mai multi bani.

Cu intretinerea nu este o asa mare problema...probabil nu o sa ma lase lunar catev ceva ( sper cel putin ). Sunt programator...si cu banii stau binisor deocamdata...insa sper sa nu fie nevoie sa muncesc numai pt masina.Eu chiar vad pe net anunturi , in banii astia , cu masini care arata super bine....sper sa fie si reale astefel incat in ianuarie sa pot sa gasesc ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

hai sa facem un calcul mic sa vedem daca renteaza de afara: 100eu biletu pana acolo 2-3 zile de stat acolo undeva la 250-300 eu, benzina de acolo pana in tara si taxele de autostrada in jur de 500eu, numerele de tol 360sau 380 nu ma retin (pt o luna) si ar mai fii taxa de prima inmatriculare la noi. daca am omis eu ceva .....mai completati si voi
Link to comment
Share on other sites

hai sa facem un calcul mic sa vedem daca renteaza de afara: 100eu biletu pana acolo 2-3 zile de stat acolo undeva la 250-300 eu, benzina de acolo pana in tara si taxele de autostrada in jur de 500eu, numerele de tol 360sau 380 nu ma retin (pt o luna) si ar mai fii taxa de prima inmatriculare la noi. daca am omis eu ceva .....mai completati si voi

 

 

cred ca ai gresit la calcul benzina si taxele , ai pus prea mult 500 e , autobanda pe germania nu se plateste , pe austria in jur de 7, 8 euro , ungaria 8 euro . ma mir sa consume atata benzina de vre-o 450 e doar daca vine cu un motor de 5000 cmc . numerele de tol pe 3 luni sunt 390 la nurnberg si difera infunctie de zona , la dusseldorf 180 e parca 1 luna . aici eu cred ca ai exagerat cu preturile in rest cam asa e .

Link to comment
Share on other sites

cred ca ai gresit la calcul benzina si taxele , ai pus prea mult 500 e , autobanda pe germania nu se plateste , pe austria in jur de 7, 8 euro , ungaria 8 euro . ma mir sa consume atata benzina de vre-o 450 e doar daca vine cu un motor de 5000 cmc . numerele de tol pe 3 luni sunt 390 la nurnberg si difera infunctie de zona , la dusseldorf 180 e parca 1 luna . aici eu cred ca ai exagerat cu preturile in rest cam asa e .

 

bun ...deci renteaza al naibi de mult sa o iei de acolo si sa o inmatriculezi la noi....si taxa ....asta e ....2000-3000 cat o fi, dar la 9500euro iti iei ceva bun , care sa nu necesite reparatii severe, consumabilele sunt alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

bun ...deci renteaza al naibi de mult sa o iei de acolo si sa o inmatriculezi la noi....si taxa ....asta e ....2000-3000 cat o fi, dar la 9500euro iti iei ceva bun , care sa nu necesite reparatii severe, consumabilele sunt alta poveste.

 

Pai ce calculezi tu aici nu are nici o logica . Daca da 9500 pe masina si inca 2-3 mii pe inmatriculare , deja sare de bugetul lui maxim admis , asta fara nici un leu pe langa pentru eventuale retusuri.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce calculezi tu aici nu are nici o logica . Daca da 9500 pe masina si inca 2-3 mii pe inmatriculare , deja sare de bugetul lui maxim admis , asta fara nici un leu pe langa pentru eventuale retusuri.

 

man , acum fiecare intelege ce vre prin masina "buna", iar pretul de 9500 euro e cu aprox, a-ti vazut si voi ca un e46 in germania pleaca de la 6500,(starea masinii e alta poveste)

Link to comment
Share on other sites

Deci...cineva care stie cum sta streaba cu masinile sh din Germania...in jur de 10.000-10.500 pot sa-mi iau ceva scula mai buna...in care sa nu bag o groaza de bani dupa ce o cumpar ( in afara de consumabile)?

Si cum e treaba cu km...? ce inseamna mult pt un BMW seria 3 ?Adica ma refer la nr de km....cam la cati km se considera ca e ok ?Sa zicem un 320d din 2002 ( asa cum am vazut multe anunturi pe mobile.de ) undeva la 250.000 km....se considera "obosit"..?

Va multumesc la toti ...! :blink:

Link to comment
Share on other sites

bun ...deci renteaza al naibi de mult sa o iei de acolo si sa o inmatriculezi la noi....si taxa ....asta e ....2000-3000 cat o fi, dar la 9500euro iti iei ceva bun , care sa nu necesite reparatii severe, consumabilele sunt alta poveste.

 

De ce ar fi taxa de inmatriculare 2000-3000?

 

Din urmatorul tabel: Taxe inmatriculare

reiese ca:

 

# Motor 2.0 litri, Euro 4:

# <1an = 490E; <2ani = 463E; <3ani = 431E; <4ani = 400E; <5ani = 372E

 

Deci daca prinde un 318i cu motor 143cp, euro4, sa zicem din 2002, taxa e vreo ?350, dupa acest tabel.

Gresesc eu undeva?

 

Daca cumpara 320d, 99% va fi euro3... acolo va fi cel putin ?1500.

Link to comment
Share on other sites

bun ...deci renteaza al naibi de mult sa o iei de acolo si sa o inmatriculezi la noi....si taxa ....asta e ....2000-3000 cat o fi, dar la 9500euro iti iei ceva bun , care sa nu necesite reparatii severe, consumabilele sunt alta poveste.

 

De ce ar fi taxa de inmatriculare 2000-3000?

 

Din urmatorul tabel: Taxe inmatriculare

reiese ca:

 

# Motor 2.0 litri, Euro 4:

# <1an = 490E; <2ani = 463E; <3ani = 431E; <4ani = 400E; <5ani = 372E

 

Deci daca prinde un 318i cu motor 143cp, euro4, sa zicem din 2002, taxa e vreo ?350, dupa acest tabel.

Gresesc eu undeva?

 

Daca cumpara 320d, 99% va fi euro3... acolo va fi cel putin ?1500.

 

Eu vb de prezent , nu de viitor .

 

Actualmente taxa este ceva mai scumpa , se pare ca din 2008 va fi un pic mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Eu vb de prezent , nu de viitor .

 

Actualmente taxa este ceva mai scumpa , se pare ca din 2008 va fi un pic mai mica.

 

Da... nu stii un tabel din acesta pe net undeva, doar sa fie pe 2007.

Oricum colegul numai anul viitor va cumpara ("si in iarna asta ( sper prin ianuarie ) vreau sa-mi cumpar un BMW").

 

Si chiar e ?2000 pentru euro4 acum? Chiar asa de mult?

 

Mai mult ca sigur se vor schimba taxele, deoarece in martie 2007 Comisia Europeana ne-a dat un termen de 6 luni se "rectificam" problema taxelor, si se cam sfarseste acest termen... asa am citit.

Sincer, sper sa nu accepte nici asta, sa fie si mai lejer. Altfel vom fi nevoiti sa cumparam Dacie... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu vb de prezent , nu de viitor .

 

Actualmente taxa este ceva mai scumpa , se pare ca din 2008 va fi un pic mai mica.

 

Da... nu stii un tabel din acesta pe net undeva, doar sa fie pe 2007.

Oricum colegul numai anul viitor va cumpara ("si in iarna asta ( sper prin ianuarie ) vreau sa-mi cumpar un BMW").

 

Si chiar e ?2000 pentru euro4 acum? Chiar asa de mult?

 

Mai mult ca sigur se vor schimba taxele, deoarece in martie 2007 Comisia Europeana ne-a dat un termen de 6 luni se "rectificam" problema taxelor, si se cam sfarseste acest termen... asa am citit.

Sincer, sper sa nu accepte nici asta, sa fie si mai lejer. Altfel vom fi nevoiti sa cumparam Dacie... :blink:

http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html aici poti vedea exact cat se plateste acum.Iar despre ce va fii in viitor,poate o taxa de poluare,de aer ceva tot va fii.

Link to comment
Share on other sites

Eu vb de prezent , nu de viitor .

 

Actualmente taxa este ceva mai scumpa , se pare ca din 2008 va fi un pic mai mica.

 

Da... nu stii un tabel din acesta pe net undeva, doar sa fie pe 2007.

Oricum colegul numai anul viitor va cumpara ("si in iarna asta ( sper prin ianuarie ) vreau sa-mi cumpar un BMW").

 

Si chiar e �2000 pentru euro4 acum? Chiar asa de mult?

 

Mai mult ca sigur se vor schimba taxele, deoarece in martie 2007 Comisia Europeana ne-a dat un termen de 6 luni se "rectificam" problema taxelor, si se cam sfarseste acest termen... asa am citit.

Sincer, sper sa nu accepte nici asta, sa fie si mai lejer. Altfel vom fi nevoiti sa cumparam Dacie... :blink:

http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html aici poti vedea exact cat se plateste acum.Iar despre ce va fii in viitor,poate o taxa de poluare,de aer ceva tot va fii.

 

Da, cu aceste taxe ar veni cam €990 pentru 318i euro4...

Ca "gluma", un 330d de 4 ani, care mai mult ca sigur e euro3, ar avea o taxa de €5149... :)

 

Pai taxa de poluare va fi aplicabil si Daciilor nou cumparate (euro3/4), asa ca nu cred ca vor pune prea mult... incat nu ne preseaza UE...

Link to comment
Share on other sites

Fratilor...hai ca m-au bulversat niste amici rau de tot.Cum sunt un novice un domeniul asta...ascult si "casc gura" la ce se discuta.Cine imi da un exemplu , va rog mult de tot , cam la cat se ridica costurile de intretinere ...sa zic...anual...al unui BMW 320d( sa zicem un model cam de 5 ani ).Din cate mi-au spus niste amici...undeva la 2000 euro pe an ..?!!! :blink: . Ei au zis ca dupa 5 ani de zile...masina deja e cam obosita...findca afara ( chiar si in tara ) masina e rulata destul de mult(si aici nu stiu inca cam cati KM inseamna ca sunt multi pt un BMW)...si incepe sa ma lase cate ceva : rulmenti, pivoti, bucsi, telescoape...etc... Chiar asa mult costa acestea ? Poate un cunoscator sa-mi dea o idee cam cat costa o piesa de genu asta ? Scuze...poate par plictisitor...insa vreau sa nu fac o greseala.Adica eu vreau sa-mi cumpar un BMW insa daca trebuie dupa aceea sa bag atatia bani pe an in el...atunci ....nu stiu ce sa mai zic... .Va rog mult ajutati-ma cu aceste informatii .Va multumesc mult de tot !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.