Jump to content

Solutie de spalat parbrizul


Romulus

Recommended Posts

Acum cĂŁ a aproape a venit iarna, probabil aproape toți știm cĂŁ trebuie sĂŁ folosim soluție de spĂŁlat parbrizul de iarna, care conține și antigel. E mai bine sĂŁ punem cât mai devreme, pentru ca aceasta sĂŁ intre prin toatĂŁ tubulatura instalației. Eu am avut ĂŽn trecut experiențe mai puțin plĂŁcute și in plus, eu deja am dezgropat zilele trecute mașina dintr-un morman de zĂŁpadĂŁ.

 

Deci, nu uitați...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum cĂŁ a aproape a venit iarna, probabil aproape toți știm cĂŁ trebuie sĂŁ folosim soluție de spĂŁlat parbrizul de iarna, care conține și antigel. E mai bine sĂŁ punem cât mai devreme, pentru ca aceasta sĂŁ intre prin toatĂŁ tubulatura instalației. Eu am avut ĂŽn trecut experiențe mai puțin plĂŁcute și in plus, eu deja am dezgropat zilele trecute mașina dintr-un morman de zĂŁpadĂŁ.

 

Deci, nu uitați...

 

nu te supara dar nu exista solutie de spalat parbrizul cu antigel...poate cu alcool si ceva detergent si dedurizant pt apa...nu poti sa pui (etilen) glicooli pe parbriz...

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

@Brownshark, nu ma supar dar te contrazice, DEX-ul...

 

ANTIGĂL s.n. SoluĂžie care se adaugĂŁ ĂŽn apa de rĂŁcire a motoarelor cu ardere internĂŁ pentru a-i coborĂŽ punctul de ĂŽngheĂžare. ♦ Anticongelant. [Pl. -luri. / cf. fr. antigel].

 

ori citezi tot...ori verifici cu o publicatie tehnica , DEX-UL e dictionar explicativ al LIMBII Romane , nu e dictionar tehnic...

din nou subliniez ca nu am replicat aici fiindca as avea ceva cu tine dar , exact cum a sezizat cineva pe forum , un novice poate sa ia de bune unele informatii eronate postate de un membru cu vechime...chiar te rog , ca sa te lamuresti tu intii de toate , sa pui un topic unde sa intrebi daca a dat cineva cu antigel pe parbriz . sau sa intrebi pe cine crezi tu competent de la AB . oricum NU face experienta asta cu masina ta...sa nu ma injuri dupa aia...

Link to comment
Share on other sites

Orice solutie care contine un anticongelant se poate spune ca contine antigel. Solutia de spalat parbrizul iarna contine antigel sau anticongelant. Sunt sinonime.

 

anticongelant e , de exemplu , o solutie saturata salina . asta e antigel auto ?

nu poti sa repari / intretii o masina cu sintaxa... :blink:

ai vazut in DEX ca e vb de un termen derivat din franceza... sau la accente nu te-ai uitat ?... noi aici discutam de antigel auto...cred...

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

brownshark, faptul ca lucrezi intr-un service, nu te face mai destept, din pacate. Limba romana e aceeasi.

 

Antigelul auto de care vorbesti tu e un antigel, care este produs din tot felul de lucruri. Dar e tot un antigel. Poate fi produs din diferite solutii, printre care: glicoli, nitrati, nitriti, fosfati, silicati si multe alte substante care fac ca punctul de inghet al unui lichid sa coboare mult. Nu stiu, nu ma pricep decat la chimie elementara. Dar oricum ar fi, termenul de antigel e mai vechi. Acum ca s-a incetatenit ca solutia din radiatoarele masinilor sa fie numita antigel, e altceva. Dar asta nu schimba semnificatia originala a cuvantului, care e simpla. Antigel inseamna anticongelant, adica o solutie care coboara punctul de inghet. Pana si sarea e un antigel.

 

Eu spun sa te pui cu burta pe carte... :blink: Lumea n-a inceput intr-un service auto.

Link to comment
Share on other sites

@Brownshark, nu ma supar dar te contrazice, DEX-ul...

 

ANTIGĂL s.n. SoluĂžie care se adaugĂŁ ĂŽn apa de rĂŁcire a motoarelor cu ardere internĂŁ pentru a-i coborĂŽ punctul de ĂŽngheĂžare. ♦ Anticongelant. [Pl. -luri. / cf. fr. antigel].

 

 

Pai spune ca se adauga in apa de racire a motoarelor cu ardere interna, nu in solutia pentru spalat parbrizul. :)

 

Din punctul meu de vedere, antigel+ solutie pentru spalat parbrizul este un non sens. :blink:

Link to comment
Share on other sites

brownshark, faptul ca lucrezi intr-un service, nu te face mai destept, din pacate. Limba romana e aceeasi.

 

Antigelul auto de care vorbesti tu e un antigel, care este produs din tot felul de lucruri. Dar e tot un antigel. Poate fi produs din diferite solutii, printre care: glicoli, nitrati, nitriti, fosfati, silicati si multe alte substante care fac ca punctul de inghet al unui lichid sa coboare mult. Nu stiu, nu ma pricep decat la chimie elementara. Dar oricum ar fi, termenul de antigel e mai vechi. Acum ca s-a incetatenit ca solutia din radiatoarele masinilor sa fie numita antigel, e altceva. Dar asta nu schimba semnificatia originala a cuvantului, care e simpla. Antigel inseamna anticongelant, adica o solutie care coboara punctul de inghet. Pana si sarea e un antigel.

 

Eu spun sa te pui cu burta pe carte... :blink: Lumea n-a inceput intr-un service auto.

 

ti-am zis eu mai sus ca solutia salina e un anticongelant , nu antigel...

 

de ce m-i se pare ca presupunerea ta ca as lucra intr-un service are un ton peiorativ ?... sa stii ca din pacate toate masinile au nevoie de mecanic... si 524 si 650...unele mai rar , altele mai des...

 

corect , limba romana e aceeasi dar se pare ca la baia mare suna altfel ca la ploiesti...

 

in ceeace priveste "cartea" stii ca te-am mai intrebat dar nu ai binevoit sa raspunzi...optiunea ta legitima , de altfel . numai ca s-ar putea sa am eu mai multa vacanta decit ai tu studii...e doar o figura de stil...nu am nimic cu tine personal , asta sa-ti ramina clar , chiar daca mi-ai dat warn ... nu de alta dar e si o diferenta de virsta intre noi care se pare ca e evidenta in volumul experientei si in rationament...

Link to comment
Share on other sites

@Brownshark, nu ma supar dar te contrazice, DEX-ul...

 

ANTIGĂL s.n. SoluĂžie care se adaugĂŁ ĂŽn apa de rĂŁcire a motoarelor cu ardere internĂŁ pentru a-i coborĂŽ punctul de ĂŽngheĂžare. ♦ Anticongelant. [Pl. -luri. / cf. fr. antigel].

 

 

Pai spune ca se adauga in apa de racire a motoarelor cu ardere interna, nu in solutia pentru spalat parbrizul. :)

 

Din punctul meu de vedere, antigel+ solutie pentru spalat parbrizul este un non sens. :)

 

multumesc . ar fii trb sa fim 2 colegi de forum nesimtiti si sa-l sfatuim pe colegul Romulus sa dea cu antigel seara pe parbriz ca sa nu inghete peste noapte... :blink:

Link to comment
Share on other sites

E parerea ta. Dar tu nu mai esti vorbitor de limba romana, desi e limba materna. Si si tu ai experienta in service auto. Probabil defect profesional.

 

Astea sunt afirmatii total off-topic, era vorba despre antigel si despre DEX.

 

ANTIGĂL s.n. SoluĂžie care se adaugĂŁ ĂŽn apa de rĂŁcire a motoarelor cu ardere internĂŁ pentru a-i coborĂŽ punctul de ĂŽngheĂžare. ♦

 

Repet, nu scrie ca se adauga antigel in orice solutie , in scopul de a cobori punctul de inghetare, scrie ca se adauga numai in apa de racire a motoarelor.

 

ps

 

Mai scuteste-ma cu vorbitorul de limba romana modifica regulamentul daca doresti, daca faci discrimari de genul asta, cat am ajutat o gramada de oameni cu sfaturi, nu te-a deranjat...

Link to comment
Share on other sites

Nu n-are niciun termen peiorativ si masina mea are nevoie de mecanici buni. Doar ca acum am inteles de unele comentarii anterioare de-ale tale, ai un anumit interes.

 

Desi nascut la Baia Mare, acum locuiesc la Bucuresti. Si limba romana e la fel si aici si la Baia Mare. Faptul ca cineva ti-a dezvaluit marele secret ca sunt baimarean, nu e o problema: n-a fost niciodata un secret.

 

Posibil sa ai mai multa vacanta decat eu studii. Asta e un lucru rau? Ca eu n-am avut vacanta de tare mult timp. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu n-are niciun termen peiorativ si masina mea are nevoie de mecanici buni. Doar ca acum am inteles de unele comentarii anterioare de-ale tale, ai un anumit interes.

 

Desi nascut la Baia Mare, acum locuiesc la Bucuresti. Si limba romana e la fel si aici si la Baia Mare. Faptul ca cineva ti-a dezvaluit marele secret ca sunt baimarean, nu e o problema: n-a fost niciodata un secret.

 

Posibil sa ai mai multa vacanta decat eu studii. Asta e un lucru rau? Ca eu n-am avut vacanta de tare mult timp. :blink:

 

sincer , habar n-ai ce bine era in studentie...nu cred ca m-am distrat mai bine ca atunci...

 

""Doar ca acum am inteles de unele comentarii anterioare de-ale tale, ai un anumit interes.""

 

cam ce vrei sa spui ? care ar fii interesul ? daca se poate cu formulare corect gramaticala / sintactica ...rar si in lb. romana...

cu multumiri .

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. Am gresit fraza. Se mai intampla. Muncesc cam mult si dorm cam putin. Problema e ca in ultimele 72 de ore, muncesc aproape exclusiv pentru forumul asta. Si n-am prea dormit. Si in loc sa recuperez atasamentele pierdute, sigur din vina mea, stau si fac analize sintactice si disec 10% warn cu tine.

 

Am sa reformulez. S-a facut lumina. Lucrezi intr-un service sau detii unul. Oricum ar fi, iti urez succes. Dar interesul asta, te rog nu-l aduce in discutie, nici macar indirect. Reclama costa, chiar si indirecta.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. Am gresit fraza. Se mai intampla. Muncesc cam mult si dorm cam putin. Problema e ca in ultimele 72 de ore, muncesc aproape exclusiv pentru forumul asta. Si n-am prea dormit. Si in loc sa recuperez atasamentele pierdute, sigur din vina mea, stau si fac analize sintactice si disec 10% warn cu tine.

 

Am sa reformulez. S-a facut lumina. Lucrezi intr-un service sau detii unul. Oricum ar fi, iti urez succes. Dar interesul asta, te rog nu-l aduce in discutie, nici macar indirect. Reclama costa, chiar si indirecta.

 

faptul ca ai facut acest forum eu il respect ! asta ca sa fie clar .

faptul ca trb sa-ti pierzi f mult timp cu el e adevarat si stii ca ti-am mai zis ca moderarea e o corvoada nu un privilegiu .

e vb de 20 % pe care m-i i-ai dat tu pt ca discutasem in contradictoriu in alta parte si n-ai mai stat sa analizezi ca oricum erai in discutii cu WLF si nu ai mai vb nici cu MuadDib...poate si pt ca erai in pregatiri de schimbare...

nu lucrez intr-un service . nu am un service . am tot ce-mi trb ca sa nu calc intr-un service...asa ca nu am ce sa aduc in discutie . tot ca reclama indirecta , profesionistii de la AB m-au ajutat sa nu prea vreau sa ajung in vreun service , mai ales de fite si din buc...

...any other further questions ?....allways welcome...

Link to comment
Share on other sites

[...]

e vb de 20 % pe care m-i i-ai dat tu pt ca discutasem in contradictoriu in alta parte si n-ai mai stat sa analizezi ca oricum erai in discutii cu WLF si nu ai mai vb nici cu MuadDib...poate si pt ca erai in pregatiri de schimbare...

[...]

 

Nu, ti-am dat doar 10% pentru insistente inutile. Care era miza? Sa dovedesti ca n-ai gresit? WLF ti-a dat un warn de 10% si suspendare. Tu susti ca a fost incorect. L-am intrebat pe WLF si el n-a spus ca a gresit. A spus ca nu mai exista topicul respectiv sa-ti poata demonstra greseala. Ceea ce e foarte corect. Dar nici nu e nevoie de nimic. Pentru ca daca aveai de contestat trebuia s-o faci atunci. Ce sa-l intreb pe MuadDib? Daca tine minte ce era scris intr-un topic sters? De ce-ar tine minte? Ai luat warn, n-ai contestat la momentul potrivit, gata. Ai rabdare sa se prescrie. De ce discutam atata treaba asta? Ca sa imi dovedesti ca tu n-ai gresit? Dovedeste-mi-o prin comportamentul de acum inainte, nu dezgropand mortii.

 

PS Si uite cum am risipit alte 5 minute pentru aceeasi tema complet inutila. Cati ani spuneai ca ai? N-ai nimic de facut mai bun?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.