Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Salut,sunt nou pe aici si curand am cumparat un bmw e60 520i din 2004. As avea cateva intrebari: pe ecranul navigatiei in dreapta am Obc,deci masina are navigatie? Cd player-u nu functioneaza,invarte cd si la un moment dat apare "medium cannot be read",am bagat un cd cu peri si solutie cumparat de la shop iar in ziua acea am asc muzica,a fost totul k insa pe seara iar a dat eroare si nu a mai mers,lam tot curatat cu acel cd dar degeaba. Senzori pdc au fost verificati si am pe spate 2 arsi si pe fatza 3,aveti idee unde gasesc sh la un pret bun? Sau daca se potrivesc de la e46,e39,etc?

daca in bord in dreapta iti apare OBC inseamna ca NU ai navigatie. senzori ar trebui sa gasesti SH pe la 100 ron. Se potrivesc cei de e46 sau e39 dar nu iti recomand sa pui deoarece nu o sa functioneze corect. am pus eu unul de e46 si detecta mai mereu obstacol desi nu era. cat despre cd, e cam dusa unitatea de citire, mai exact laserul care citeste cd-ul

Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt nou pe aici si curand am cumparat un bmw e60 520i din 2004. As avea cateva intrebari: pe ecranul navigatiei in dreapta am Obc,deci masina are navigatie? Cd player-u nu functioneaza,invarte cd si la un moment dat apare "medium cannot be read",am bagat un cd cu peri si solutie cumparat de la shop iar in ziua acea am asc muzica,a fost totul k insa pe seara iar a dat eroare si nu a mai mers,lam tot curatat cu acel cd dar degeaba. Senzori pdc au fost verificati si am pe spate 2 arsi si pe fatza 3,aveti idee unde gasesc sh la un pret bun? Sau daca se potrivesc de la e46,e39,etc?

Am avut o problema asemĂŁnĂŁtoare la vechea navigatie,ĂŽncearcĂŁ cu un cd original,mie imi mergeau indiferent de situatie,iar astea fĂŁcute la PC doar unele mergeau,iar despre navi ti-a raspuns colegul mai sus,daca ai obc in dreapta NU ai navigatie,senzorii iti recomand sa ii cauti pe la dezmembrari,noi sunt destul de scumpi

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa treaca de 80,ideal 88+.Daca nu trece sau,cind mergi in afara orasului scade temp in mers poate fi problema de termostate(ai doua ).Daca masina inca are filtru de particule,rezolva problema urgent.

 

Merci de reply, l-am schimbat pe cel de la EGR si acum imi ajunge pe la 87.

Are rost sa-l schimb si pe celalalt?

Link to comment
Share on other sites

Toata partea drepta sau stanga a fost lovita, era mai de mult un anunt de vanzare cu ea lovita.

Verifica caseta de directie, ambreiaj/volanta, motorul sa nu aibe scurgeri/pierderi si in rest ca la orice masina.

 

Ca sfat, cauta una berlina sau diesel.

Combinatia asta benzina+break e f "exclusivista", nu cumpara nici dracu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Am cumpĂŁrat recent un E60 525i 218ps din 2008. Ănainte sa o cumpĂŁr, am fost in probe cu ea câțiva km. Mașina sa comportat normal, nu am vĂŁzut nici un defect.

De 2-3 zile mi sa aprins martorul motor in bord. Sa ĂŽntâmplat la o intersecție când am apĂŁsat accelerația mai brusc (nu pana in podea) si nu a mai avut putere pe moment, dar și-a revenit dupĂŁ. A doua zi dimineața când am verificat din nou, era stins becul. Am plecat la cumpĂŁraturi si in drum spre casa sa aprins din nou exact la aceeași apĂŁsare mai brusca a pedalei de accelerație. Acum e aprins si nu se mai stinge si nici putere cât 218 ps nu mai are. Nu are sprint. Se duce, dar mai greu. Ce ar putea fi? Vreau sa o duc la un service, dar as vrea sa știu la ce sa mĂŁ aștept.

 

Mulțumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am cumparat un BMW 520 e60 2009..am inteles ca ele vin din fabrica cu un sim T-mobile..daca schimb simul cu unul Telekom(t-mobile)..credeti ca pot folosi optiunile pentru internet din idrive.

A mai incercat cineva?...simul se afla in portbagaj intr-un modul in partea stanga(a portbagajului).Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am cumparat un BMW 520 e60 2009..am inteles ca ele vin din fabrica cu un sim T-mobile..daca schimb simul cu unul Telekom(t-mobile)..credeti ca pot folosi optiunile pentru internet din idrive.

A mai incercat cineva?...simul se afla in portbagaj intr-un modul in partea stanga(a portbagajului).Multumesc.

 

 

nu poti . singurul mod in care poti face netul sa mearga este printr o codare si apoi sa faci telefonul hotspot

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am cumparat un BMW 520 e60 2009..am inteles ca ele vin din fabrica cu un sim T-mobile..daca schimb simul cu unul Telekom(t-mobile)..credeti ca pot folosi optiunile pentru internet din idrive.

A mai incercat cineva?...simul se afla in portbagaj intr-un modul in partea stanga(a portbagajului).Multumesc.

poti pune ceva poze cu acel modul?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Voi pune azi poze...eu am inteles..colegul Inedit cred ca nu a inteles😊.

De modul am citit pe alte siteuri specifice bmw..si un coleg de acolo..a explicat unde e modulul..si cum l-a desfacut..dar el a schimbat simul cu unul orange...a reusit sa mearga doar vremea..si locatia..el fiind din bucuresti..restul informatiilor fiind din germania si in germana..

Link to comment
Share on other sites

Ce spune un coleg:

la E60 este in partea stanga si trebuie data mocheta care acopera oala rotii pentru a ajunge la modul.

am pus si eu un sim de date iar schimbarile sunt urmatoarele:

- poti apela 112 direct din butonul SOS de pe plafon

- pe display arata informatii meteo din Bucuresti si stiri din Germania binenteles numai in limba germana, in rest nimic util.

 

in afara tarii s-ar putea sa mearga si informatiile online legate de starea drumurilor, blocaje etc dar nu cred ca s-ar merita sa platesti roaming de date doar pentru atat.

 

parerea mea e ca nu se merita sa platesti un abonament internet doar pentru atat. 

 

Altul spune :

 

Am gasit sim-ul.

Este in modulul TCU din portbagaj. 

Trebuie desfacut modulul, iar in interior sub placa de baza principala este un modul mai mic cu un slot de sim card gsm standard.

 

Am gasit inauntru un sim TMobile DE. 

Am pus un sim Orange cu toate serviciile de date active dar nu functioneaza. Mai trebuie setat APN-ul in iDrive si asta nu stiu cum se face.

Cu sim-ul Orange introdus, merge functia SOS, adica chiar suna la 112.

 

Aveti mai jos ceva poze.

 

Daca are cineva idee cum se seteaza APN-ul pentru BMW Online sau BMW Connected Drive astept sugestii. Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.