Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Romanian style: cumparam beamve si rectificam discurile...

Ia ma discuri originale, cum a spus si brane.

 

Intr-un final am pus discuri TRW si placute tot TRW, totul bine numai vibreaza chiar raspunde mai bine in pedala frana! Problema e alta acum se poate ca masina mea sa aiba alarma originala din fabrica si sa nu fie activata? Cand am facut revizia , mecanicul mi-a arata ceva sub filtru de aer din partea soferului, el crede ca aia e alarma, cum o fac sa o activez si sa activez si cate-va functii precum Follow me home si cea de inchidere a oglinzilor odata cu masina! Se fac cumva si update de soft la navigatie? Daca da, unde? Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu s-a uitat atent la nimic doar 5 minute am stat in service ca m-a strecurat intre 2 programari si a zis ca trebuie sa ii las masina sa se uite atent sa nu imi zica prostii...astept deci inca 2 saptamani ;((

Pun si o poza cu toba de esapament si cu motorul fara capac

https://imageshack.com/i/ip2fb2a4j

motorul

 

https://imageshack.com/i/hlb7eb6ej

dedesupt se vede clar ca scapa ulei dar...

https://imageshack.com/i/p805dccaj

 

Salut revin cu vesti despre problema mea cu consumul de ulei am reusit in sfarsit sa trec pe la mecanic am facut toate schimburile de filtre plus uleiu https://imageshack.com/i/iqQ2P5bjj

vreau sa va zic ca dupa vreo 60 km uleiul in motor este super curat ca abia se vede pe tija la verificare, ulei a intrat 6litri si nivelul este intre mijloc si maxim pe tija, a refacut filetul la baia de ulei la buson ca era dat peste cap si scapa pe acolo si a inlocuit o garnitura in stanga motorului in zona filtrului de ulei pe unde scapa iar ulei...si inca inainte de schimb daca desfaceam capacul de la motor pe unde se baga uleiul iesea un fum albastru cu miros intepator de gaze si acum dupa schimb iese dar foarte putin in comparatie cu innainte si de culoare alba de data asta, mentionez ca a spalat si filtrul epurator in benzina, acum astept doar sa o iau la un drum de autostrada de cateva sute de km sa vad atunci deca mai consuma...a facut si o verificare generala la masina si per total a zis ca masina este ok acum ramane sa vedem ce iese Doamne ajuta sa nu mai consume ! O zi buna va doresc!rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

Am gasit un Bmw 530diesel,din 2004,la un pret rezonabil.Din poze masina arata f bine,live,cand am facut un test drive,la fel,arata exceptional.Nu stiu la ce sa ma astept,deoarece pana acum 2 sapt am condus un Golf6,deci nu exista termen de comparatie. :)

Am dus-o la un tester,si mi-a aparut eroare la bujiile incadescente,la cilindrul 3 si cilindrul 5.Ma scuzati daca vorbesc prostii,dar asa mi-a iesit traducerea din olandeza.Omul a facut programare la bmw,si cei de acolo i-au recomandat sa schimbe toate bujiile,nu doar cele 2 la care a aparut eroarea.O alta eroare aparuta a fost la luminile pt mersul inapoi,desi ambele becuri functioneaza. ???

Am sa pun un link cu anuntul,masina se afla in Olanda,a avut inca 3 propietari,km sunt reali,verificati.desi a cerut 8250e,ne-am inteles pt 7500e.Daca o cumpar,nu am de gand sa o inmatriculez in RO,deoarece ma costa f mult acel timbru/taxa de inmatriculare.

Intrebarea mea este daca voi ati cumpara acest bmw?

 

 

http://www.marktplaats.nl/a/auto-s/bmw/m829194309-bmw-5-serie-530d-high-executive-full-options.html?c=4dc4183dfac1254e7aa85845826d5acd&previousPage=mympBuyer

Link to comment
Share on other sites

Ce cod sau model e, ca din poza nu-mi dau seama?

 

Multumesc inca o data.

 

E nr 5?

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC31&mospid=48801&btnr=63_0799&hg=63&fg=05&hl=6

e un bec de la Narva W10W nu e nevoie sa iei tot soclul , e relativ simplu . Costa doar 10 ron , neaparat sa fie de la Narva , poti comanda la orice magazin de piese dar codul sa fie W mare

uite aici povestea clara

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/140938-cumpar-bec-pozitie-angel-eyes/

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Salut am la o intrebare legata de oglinzile la un E60 oglinda din dreapta este functionala electrig dar cea din stanga nu o pot modifaca din buton deloc si inca ceva am leduri sub oglinzi ca la toate de fapt dar la mine nu se aprind ledurile de sub oglinzi , mentionez ca nu am cartea masinii si am verificat sigurantele vizual is ok..merci
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am cumparat masina de mai sus.Totul e in regula,doar consumul parca e prea mare.13,8% si nu scade deloc.vreau sa va zic,ca fiind in Olanda,sunt foarte multe limite de viteza,peste tot,si mai tot timpul merg cu masina subturata.sa fie asta problema,sau sa fie ceva problema cu masina?am venit si pe autostrada,dar la fel,limita de 90 km.inca nu am avut ocazia sa merg cu 130km(cel putin) constant.

Apreciez orice sfat!!!

Link to comment
Share on other sites

Si cum ai verificat tu vizual sigurantele? Le-ai scos afara? Ca asa la loc slabe sanse sa vezi.

Legat de oglinda care nu-ti functioneaza, nu e din sigurante. N-ar merge nici cea din stanga.

 

M-am uitat pe schema de sigurante din portbagaj si normal ca le-am scos slea care figurau pt oglinzi inseamna ca poate este ceva fir intrerupt , trebuie data oglinda jos, ceva idei? merci

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am cumparat masina de mai sus.Totul e in regula, doar consumul parca e prea mare.13,8% si nu scade deloc.vreau sa va zic,ca fiind in Olanda, sunt foarte multe limite de viteza, peste tot,si mai tot timpul merg cu masina subturata.sa fie asta problema,sau sa fie ceva problema cu masina?am venit si pe autostrada,dar la fel,limita de 90 km.inca nu am avut ocazia sa merg cu 130km(cel putin) constant.

Apreciez orice sfat!!!

 

Felicitari in primul rand! Imi plac foarte mult scaunele!

Cum ai verificat consumul? Si eu am 530d din 2006 de aproape 1 luna, si am facut cu primul plin 650 km dar am forjat-o mult si cu ultimul plin am facut 800km din care 300 pe autostrada, si nu am mers deloc "la consum" i-am dat destule reprize de 0-200, 80-180, inca nu ma pot abtine sa nu infund pedala si sa ascult motorul cum rage in DS! Saptamana viitoare plec in romania si am sa fac consumul la pompa! Numai bine!

Nu sunt deloc multumit de sunetul boxelor, am in plan sa schimb boxele de pe usi si cele din spate cu niste focal-uri + tweeters apoi amplificate separat!

Stie cineva daca sunt si cabluri pentru boxa din bordul masinii? Aveti alte idei in remedierea sunetului din e60? Va multumesc!

Edited by catalin2090
Link to comment
Share on other sites

Am și eu o intrebare care este diferența intre aer condiționat și climatronic la e60 , eu am are condiționat și setez temperatura la 22 și dau pe auto și se reglează automat

La e60 nu este aer conditionat simplu, ambele sunt climatronic, doar ca unul este cu functii extinse.

Edited by Unknovvn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.