Jump to content

Consum 316-318


aviatorul

Recommended Posts

Salutare sunt la inceput pe forum si sunt viitor posesor de bmw,mai am de asteptat 2 sapt.Oricum vroiam sa va cer sfaturile pt ca trebuie sa ma hotarasc intre 316,318 si 320.Mentionez ca este vorba de ceva la anii 200-2001,un e46 ,si benzinar.Astept sa-mi spuneti un consum informativ Nu ma zgarcesc la cativa litri in plus sau in minus dar ideea e ca un prieten de-al meu posesor de e46 ma speriat cu un consum de peste 20 % .E posibil si asa ceva la un e46 din 2002?

mersi pt rabdare

Link to comment
Share on other sites

Salutare sunt la inceput pe forum si sunt viitor posesor de bmw,mai am de asteptat 2 sapt.Oricum vroiam sa va cer sfaturile pt ca trebuie sa ma hotarasc intre 316,318 si 320.Mentionez ca este vorba de ceva la anii 200-2001,un e46 ,si benzinar.Astept sa-mi spuneti un consum informativ Nu ma zgarcesc la cativa litri in plus sau in minus dar ideea e ca un prieten de-al meu posesor de e46 ma speriat cu un consum de peste 20 % .E posibil si asa ceva la un e46 din 2002?

mersi pt rabdare

20% este imposibil si pentru un 320.

Al meu 320 consuma in jur de 16 in aglomeratia din bucuresti.

fostul 318 consuma in jur de 13 si 316 se invarte tot cam inre 12-13 din care am auzit.

Oricum variaza foarte mult de cum mergi cu masina, de ex. am auzit posesori de 320i care spun ca le consuma 13....

Te sfatuie sa alegi 320i, avand 6 pistoane e mult superior celor 2. Acum depinde si cat de mult mergi cu masina.

Link to comment
Share on other sites

eu am 318

din 2000

si consuma in oras max 15

sambata si duminica max 11

si afara max 7

 

 

apreciem sinceritatea ! :blink:

Si confirm ! Interesant de vazut la frig ...cum se comporta !..

Momentan 13,3 la pompa , in oras ...la 316

11,8 pe BC

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

In primul rand mersi de raspuns.Cum am facut eu calculele nu cred sa depasesc 4-5000 km pe an,deci din cate am inteles consumul se invarte undeva intre 11-14 l

Pai atunci nici nu ar trebuii sa te mai intereseze consumul. Eu zis sa te orientezi spre minim 320i, acum depinde si de cati bani ai, adica sa nu renunti la prea multe optiuni pentru un motor mai mare.

Link to comment
Share on other sites

316-ul meu consuma 16 pe frigul asta..cand s-au facut 10 grade acu vreo 3 zile imediat a scazut...nu-mi venea sa cred cum prin aglomeratie ziua la 11, imi scadea consumul mediu pe obc..dar media mea in ultimii 150 Km e aproape 15% si real si pe OBC...asta numai prin trafic nasol, si frig...o sa ma duc si la tester, dar nu pare sa aibe altceva in neregula...

20% nu e chiar greu de realizat daca te dai la ea....

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Salutare sunt la inceput pe forum si sunt viitor posesor de bmw,mai am de asteptat 2 sapt.Oricum vroiam sa va cer sfaturile pt ca trebuie sa ma hotarasc intre 316,318 si 320.Mentionez ca este vorba de ceva la anii 200-2001,un e46 ,si benzinar.Astept sa-mi spuneti un consum informativ Nu ma zgarcesc la cativa litri in plus sau in minus dar ideea e ca un prieten de-al meu posesor de e46 ma speriat cu un consum de peste 20 % .E posibil si asa ceva la un e46 din 2002?

mersi pt rabdare

 

salut... first, felicitari pt alegerea de a-ti lua un bmw!

second, e kiar imposibil sa iti consume mai mult de 15 in oras, cu trafic aglomerat... eu am 318i din 2001, si afara ma duce la 7.5-7.7 l/100km, iar in oras pe la 11.5-12.5 l/100km (depinde mult si de stilul de mers).

oricum, prietenul tau cu 20% are o problema, de fapt nu el, ci masina... ar trebui sa mearga cu ea numai peste 4000 rot/min, or in oras e kiar imposibil, sa stii... mai sunt mici diferente de la 4 pistoane la 6, dar in nici un caz nu treci de 15-16 l/100km in oras in aglomeratie.

third, daca masina are si bord computer o sa fii super incantat, cand vei vedea care este de fapt consumul real, si nu cel din povestile unui vanator.

bafta si ai grija de masina !

Link to comment
Share on other sites

eu am 318

din 2000

si consuma in oras max 15

sambata si duminica max 11

si afara max 7

 

 

apreciem sinceritatea ! :blink:

Si confirm ! Interesant de vazut la frig ...cum se comporta !..

Momentan 13,3 la pompa , in oras ...la 316

11,8 pe BC

Este foarte ciudat ca aud pe foarte multi ca difera consumul de la OBC la pompa. Eu am facut de 2 ori calculul si mi-a dat identic ca OBC (sau cu o dif de 0.2-0.4 mai mult). Momentan, de cand a venit frigul am cam 13.1% in Buc si cam 12 in week-end la 320 i!

Link to comment
Share on other sites

eu am 318

din 2000

si consuma in oras max 15

sambata si duminica max 11

si afara max 7

 

 

apreciem sinceritatea ! :blink:

Si confirm ! Interesant de vazut la frig ...cum se comporta !..

Momentan 13,3 la pompa , in oras ...la 316

11,8 pe BC

Este foarte ciudat ca aud pe foarte multi ca difera consumul de la OBC la pompa. Eu am facut de 2 ori calculul si mi-a dat identic ca OBC (sau cu o dif de 0.2-0.4 mai mult). Momentan, de cand a venit frigul am cam 13.1% in Buc si cam 12 in week-end la 320 i!

cu o mica marja de eroare, adica undeva 0.5 - 1.0 l/100km si mie imi da cam acelasi consum intre OBC si consumul la pompa... problema e ca oricum becul nu se aprinde intotdeauna la acelasi nivel (vb de mililitri!), ci mai depinde si de vapori, balans, inclinatia masinii etc...

oricum eu sunt supermultumit

bafta

Link to comment
Share on other sites

E46 318i din 2000:

De cand s-a facut frig am ajuns la 14 , cu doi litri mai mult fata de consumul de vara, in special ca merg dimineata si seara cand este cel mai racoare afara.

Poate si din cauza ca am un stil de condus 'putin' mai agresiv.....

mie nu mi-a sarit de 12.8 l/100km... poate fi si stilul tau, dar si temperatura coroborata cu distanta ... oricum e mai bine sa pleci cu motorul rece la drum, sa se incalzeasca in mers, decat sa il incalzesti pe loc... dar banuiesc ca stiai deja asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

salut ,ca sa nu mai deschid si eu un alt topic, si eu vreau sa imi iau un BMW 316,318 sau 320d.

 

Deci pentru 316/318 consumul este de cam de 12-13 l/km,dar pentru 320d ? Care este diesel?

 

Ce vroiam sa va mai intreb in legatura cu aceasta serie 3, spatiul interior mai are rost sa intreb cat de mare este?:twoup: pana acum nu m'am urcat decat intr'un 316 Compact din '95 sau ceva gen.

Edited by Dagga
Link to comment
Share on other sites

Mie imi consuma 316i din 98

10% in oras (exclus Bucuresti unde mi-a luat aproape 12)

extern 6.3% la pompa cu un mers cuminte (80-120 km/h)

extern 7% la pompa, cu mers normal (80 - 150km/h)

autostrada germania, la pompa, 150 - 200 km/h - 9%

 

Aer Conditionat non stop

 

Diferentele intre 316i si 318i nu sunt foarte mari la consum din ce am vazut la alti prieteni

Edited by CodMedia
Link to comment
Share on other sites

salut ,ca sa nu mai deschid si eu un alt topic, si eu vreau sa imi iau un BMW 316,318 sau 320d.

 

Deci pentru 316/318 consumul este de cam de 12-13 l/km,dar pentru 320d ? Care este diesel?

 

Ce vroiam sa va mai intreb in legatura cu aceasta serie 3, spatiul interior mai are rost sa intreb cat de mare este?:twoup: pana acum nu m'am urcat decat intr'un 316 Compact din '95 sau ceva gen.

diesel este cel cu d... pe bune!

are rost sa intrebi cat de mare e spatiul interior, dar cel mai potrivit ar fi sa incerci o comparatie cu alta masina... intre compact si sedan nu e mare diferenta la interior... doar la touring creste habitaclul si implicit si spatiul, dar nu impresionant de mult...

 

join the club... BMWClub!

Link to comment
Share on other sites

Deci pentru 316/318 consumul este de cam de 12-13 l/km,dar pentru 320d ? Care este LA diesel? (consumul desigur)

 

 

PS: Am mancat si eu un cuvant :twoup: :twoup:

 

Referitor la spatiul interior,comparandul cu un Opel Vectra B.

Edited by Dagga
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.