Jump to content

Comparatie X3 3.0D 2006 vs X3 3.0SD 2007


Courage

Recommended Posts

Nu prea mai sunt secrete.

Mai erau niste optiuni ascunse pt navigatie.

 

Daca pui contactul si tii apasat la max acceleratia timp de 30 de sec se sterg setarile invatate de computer si cutia de viteza.

 

Daca ai scaune cu memorie, cand dai in spate oglinda din dreapta se pozitioneaza in jos, ca sa vezi roata spate (util la borduri).

Sa ai tot timpul 1l de ulei in portbagaj pt urgente, si sa pui un detector de radar de preferinta modular, pt ca nu merge prin parbriz tratat termic.

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mda, la noul X3, au modificat partea de alimentare cu motorina de la rezervor, in sensul ca i-au adaugat o valva.

Am pus pompa, am observat ca nu intra ff. bine, dar am apasat cu sarg...

 

M-am facut din cap pana in picioare de motorina...

 

Cei de la Rompetrol C-ta mi-au spus ca doar o pompa din statie merge pt acest tip de busoane si aceea nu functiona !

 

Aviz amatorilor !

E prima oara cand mi se intampla asta, dar clar e modificata partea de alimentare a rezervorului.

Diametrul e mai mic la nivelul valvei, ca pt sonda de benzina fara plumb.

Revin cu niste poze comparative.

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

testat in Pro Motor din Martie. X3 , Tiguan , CR-v , Freelander , Outlander , captiva , antara , Rav 4. ...vreo 10 suv-uri

.X3 a iesit pe locul 2 per total , dupa Freelander , si inaintea lui CR-v . a fost depunctat la aspectul interior , design exterior si off-road. Pe sosea a primit maxim de puncte. a fost testat motorul 2.0d 177cp.

Link to comment
Share on other sites

http://www.promotor.ro/articol/150606/test...ive/bmw-x3-30sd

 

Doar motorul in sine ar fi de ajuns pentru ca masina sa primeasca 5 stele. L-am cunoscut pe 535d si m-a lasat masca. Aici este mai puternic cu 14 CP, atingand nivelul lui M3 E36! Marele atu al acestui propulsor, pe langa modul Warp (0-100 kmh in 6,6 secunde, viteza maxima 240 km/h), este ca urca in ture rapid. Nu oboseste deloc pe la 4.000 rpm, ba iti da impresia ca ar urca si pana la 8.000! Dinamica este exceptionala si nu intr-o comparatie de genul “fata de o masina mica”. Cuplul de 580 Nm te face rege pe Valea Prahovei, rezervele fiind practic inepuizabile. Depasirile dureaza doar cateva milisecunde, viteza urca ametitor si te trezesti alergand mult prea repede in curba. Franezi, bineinteles puternic, chiar in viraj, dar in loc sa dea din dorsal, X3 retrogradeaza, se-nclina moderat, gaseste aderenta de unde nu-i si iese din viraj numai ca sa-l atace, nestingherit, pe urmatorul. Feeling-ul meu a fost ca mor, dupa care imi dadeam seama ca se putea si mai repede. Practic, in aproape orice conditii, o viteza cu cel putin 50% mai mare pare una normala.

 

Cutia automata cu 6 trepte este perfecta. Schimba atat de rapid, incat modul manual este total inutil. Directia, o idee cam grea la tempo de oras, straluceste in viraje, trasa ideala fiind usor de ales si, mai ales, de tinut.

 

Dotat cu pachet M, X3 este bine accesorizat atat in exterior (spoilere, jante, evacuari), cat si in interior (volan, scaune, praguri), dar pretul e pe masura, mai ales cel al optionalelor. Poate singurul punct slab al masinii

Link to comment
Share on other sites

bine ...asta e testul mai vechi cu X3 3.0sd . :blink: oricum nu mi se pare nici un test relevant ....nu in RO unde orice dealer are interes sa isi promoveze produsul prin orice mijloc. Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Probabil la anu :blink:

 

Deja X3 are nevoie de modificari majore ca sa fie adus la standardul actual.

Faceliftul de anul trecut a fost o spoiala.

Apare GLK, Q5 si XC 60

 

 

Sint f. interesat de subiect.Stie cineva mai concret cind o sa apara noul model si cam cu ce noutati o sa vina??

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la viitorul model de X3.. atunci mai este de asteptat cam 3 ani (2011); abia au facut facelift si scot modele noi pe banda.

 

Oricum, un calendar orientativ al lansarilor poti vedea aici:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Template:BMW_cars

 

Urmatorul X3 pare a fi F25 (nu am gasit alte detalii).

 

De interes va fi si GLK, cu suspensie pe perna de aer si chiar motorul 63 AMG :blink:

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la viitorul model de X3.. atunci mai este de asteptat cam 3 ani (2011); abia au facut facelift si scot modele noi pe banda.

 

Oricum, un calendar orientativ al lansarilor poti vedea aici:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Template:BMW_cars

 

Urmatorul X3 pare a fi F25 (nu am gasit alte detalii).

 

De interes va fi si GLK, cu suspensie pe perna de aer si chiar motorul 63 AMG :)

 

 

Mersi mult :blink: Ma cam luase valul...

 

ps;se pare ca noul GLK nu va avea motorul 63 AMG...

Link to comment
Share on other sites

Citisem pe undeva ca nu va fi d ela inceput, dar se studiaza optiunea.

Cam toti modifica motoarele dupa 1-2 ani, ca sa faca mai atractiva masina.

 

Chiar si asa, 320CDI intra sigur, ceea ce e echivalentul la 3.0D. Nu cred ca e loc de 420CDI. Mercedes nu are inca rival pt 3.0SD.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 6 months later...

bmw a revizuit motorul de 3l biturbo diesel si din toamna va oferi noi cifre. mai multi cai (306), mai mult cuplu (600nm), disponibil de la o turatie mai joasa (1500rpm)

 

modelele vizate initial sunt 735d, 335d si X5 35d. deja 335d se anunta o mica racheta. actualul model, cu un soft bun, batea spre 300km/h real cu niste reprize foarte bune si un consum jenant de mic.

 

sper totusi sa puna motorul asta si pe masini xdrive mai mici decat X5.

 

prevad ca voi mai tine actuala masina suficient de mult sa fac saltul la noul motor direct.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.