Jump to content

de unde stiu


Recommended Posts

Am un E46/2004 cu CD business si 6 boxe daca nu ma insel. De unde stiu ce marca e?Intrebarea mi-am pus-o dupa ce am fost intr-un A6 nou, ce avea instalatie BOSE si suna demential? Sunt putin dezamagit de sunetul de la a mea!! :blink:

Oare cum as putea sa-i fac un upgrade...nu neaparat cu subwoofere de sute de wati si alte minuni?

Link to comment
Share on other sites

pai daca scrie pe tweeter-ul de la oglinda harman kardon, atunci ai bang&olufsen. :blink: am glumit. deci daca scrie h/k ai h/k, daca nu, atunci ai instalatia standard, care vine cu HU alpine/blaupunkt/philips... difuzoarele nu stiu ce firma is.... mai ceva, ca sa ai h/k, tre' sa ai si butonul jos de DSP, acolo la scrumiera....
Link to comment
Share on other sites

iti spun eu ce trebuie sa faci : in primul rand trebuie sa schimbi head-unitul

Poti sa lasi difuzoarele originale si sa pui 2 subwoofere sub scaunele din fata ca sa nu ocupe spatiu ( PM me)

In cazul in care nu vrei sa strici linia bordului poti sa iei 2 sisteme de difuzoare si un amplificator neaparat.

Daca te intereseaza o configuratie super (care mi-am pus-o si eu pe masina saptamana trecuta) poti sa ma contactezi !

Edited by cipus
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
iti spun eu ce trebuie sa faci : in primul rand trebuie sa schimbi head-unitul

Poti sa lasi difuzoarele originale si sa pui 2 subwoofere sub scaunele din fata ca sa nu ocupe spatiu ( PM me)

In cazul in care nu vrei sa strici linia bordului poti sa iei 2 sisteme de difuzoare si un amplificator neaparat.

Daca te intereseaza o configuratie super (care mi-am pus-o si eu pe masina saptamana trecuta) poti sa ma contactezi !

 

 

ai pm !

 

daca mai stie cineva cum putem sa imbunatatim calitatea sunetului la e 46 rog sa posteze.

 

as fi interesat de un amplificator si subwoofer la playerul original

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrei sa strici linia bordului nu te grabi ... pt ca incepand cu 11/2002 CD business are mufa auxiliar ; cu o statie , o pereche ovale pt spate ti-ai schimbat sunetul.. dac tot zici ca nu vrei cva iesit din comun :twoup:

 

 

La ce te referi ....Al meu e 2004 ...in afara de intrarea pt magazie ..despre ce AUX e vb

Noi avem nevoie de Line out ..nu AUX in

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrei sa strici linia bordului nu te grabi ... pt ca incepand cu 11/2002 CD business are mufa auxiliar ; cu o statie , o pereche ovale pt spate ti-ai schimbat sunetul.. dac tot zici ca nu vrei cva iesit din comun :D

 

 

La ce te referi ....Al meu e 2004 ...in afara de intrarea pt magazie ..despre ce AUX e vb

Noi avem nevoie de Line out ..nu AUX in

 

 

scz... :twoup: uitasem ca e input ... :twoup: atunci solutie e sa ia mufa de cas si sa urmareasca care sunt firele de la boxele din spate si ia adaptor pt semnal si transforma semnalul mare al cas. in semnal mic pt statie si-l leaga , apoi rca-urile le duce in spate la statie :D la fel si pentru fata :D

Link to comment
Share on other sites

si rezultatele cum sunt?

 

ai pus si amplificator?

 

N-am pus amplificator , sunt legate la firele care ies din HU , adik firele din usa ;:D , singurul dezavantaj poate ar fi ca nu se poate lega tweeter-ul de sus de la stalp , dar de la boxele astea pur si simplu nu simti ca nu mai ai tweeter-ul ala legat suna exact cum ar trebui :D

Cat despre calitate , no comment ... nici nu se compara cu vechile boxe de bmw , sound-ul este prea bun si bass-ul la fel :twoup:

Vreau sa revizuiec in cateva luni si sa pun si amplificator :P deh... lipsa atunci de bani :twoup:

Un sfat la montare e ca boxele cand le montezi sa le prinzi cat mai bn de panoul usii , si in spatele lor sa adaptezi inzolatia aia de la boxele vechi de bmw :) ajuta putin ca incinta ;) si inca cva trebuie setat HU ca bass si inalte ... adik nu date la blana setarile :D

Link to comment
Share on other sites

cum ai scos rama originala care era acolo ..ai dat fetele de usi jos ?,,,,sau ai decupat cumva prin exterior :twoup:

 

 

Am scos fata de usa , am scos boxele vechi si am luat pendularul :twoup: si am taiat circular ca sa se potriveasca gaura la noile boxe :D

Nu am folosit inelele de prindere care sunt pe net :D

Iar ca prindere , boxa intra perfect in noua gaura facuta si e prinsa in toate gaurile disponibile pe rama boxei cu : - in cele 4 extremitati cu subur + piulita si contra piulita ( piulitele fiind cu camasa de plastic la capat )

- si in celelalte am pus holzsuruburi micutze

Garantat nu mai iese si nici nu am distorsionari :D la o boxa prinderea trebe sa fie facuta pe cva cat mai bn stabil , pt ca dac in timpul folosirii boxa are alte miscari in afara de cele cauzate de ea , se ajunge la o pierdere a calitatii sunetului :)

Edited by Gyxu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.