Jump to content

dilema: X5 sau Q7


catalin83

Recommended Posts

sd-ul tau cat a fost cip? si ce optiuni ai pe el?

70.579 cip -adaptive drive, active steering, scaune comfort, piele, scaune incalzite, oglinzi heliomate rab. el.,trapa, jante20, pachet sport, navi+tv, xenon, camera video pt mersul inapoi, senzori parcare, ploaie, lumina, pachet lumini, pachet depozitare, harman kardon, magzie cd, roate rezerva, geamuri fumurii spate, pilot automat, alarma,si multe alte maruntisuri pe care nu mi le mai amintesc acum.

Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

eu spun sa alegi q7 daca iti convine mai mult ca pret. am vazut recent un articol unde era comparat GL 420cdi si Q7 4.2tdi si Q7 era laudat pt neutralitatea de care da dovada in viraje. In schimb nu erau laudate suspensiile prea tari si slabele capacitati offroad.(nu era dotat cu nimic special masina..parca e optiune pt reductor sau asa ceva), Gl le avea. X5 am auzit ca e la fel de tare ca si suspensie . simti orice denivelare mai ales cu roti de 20' . iar la Q7 ce sa mai spun ...21'?! ca si motorizari eu zic ca nu o sa iti iei SUV mare cum e X5 sau Q7 sa mergi pe circuit cu el. iar pt traficul din Romania eu mi-as lua SUV nu pt performante dinamice care sunt si ele prezente la 3.0d si sunt suficiente pt ce e aici , mi-as lua SUV pt gropile mai mari unde cu o masina mica iti spargi baia de ulei , pt borduri , ca sa poti iesi la sfarsit de saptamana cu masina la munte si sa nu te limitezi doar la drumuri asfaltate , sa ai spatiu in masina fara sa devii claustrofob , sa vezi mai bine drumul , sa ai spatiu de depozitare , si de ce nu ....sa ai un anumit prestigiu ca pana la urma nu isi ia nimeni Q7 sau X5 si spune "mama ce modest sunt". Dintre cele doua eu as alege X5 pt ca mi se pare mai echilibrata ca dimensiuni , masa , motorizare , design , imi place mai mult interiorul . Singurul dezavantaj e lipsa unei amortizari mai moi pe drumuri rele. Dezavantajul asta il cunosc f bine de la x3 dar m-am obisnuit. In schimb daca mai duc pe cineva pasager se mira de ce zdruncina asa tare .
Link to comment
Share on other sites

Cosmine, ai mers cu X5? Ai mers cu X3 (2007)? Te asigur ca nu mai zdruncina si e chiar ok, suspensia e destul de sportiva dar nu rigida. La capitolul asta pe Q7 iti poti pune suspensie pneumatica.

 

On-topic, imi place X mai mult decat Q7, exact aceleasi observatii care le-a facut si Cosmin, una peste alta X5 este mai omogen decat Q7.

Q7 e prea mare, pur si simplu are alura aia de break umflat si nu are alura de 4x4.

 

Daca ar fi sa am bani si sa aleg intre Q7 si X5 as alege Mercedes ML, eventual versiunea AMG. Mergeti cu masinuta aia, analizati-o si apoi vedem daca va mai intereseaza si altceva in clasa asta de masini.

Link to comment
Share on other sites

acum 1 luna am avut si eu aceeasi dilema; la mercedes ml nu mi-a placuit deloc interiorul si l-am scos de pe lista

 

ca si bani x5 si q7 sunt comparabile, eu am cautat masini in configuratia de baza + piele si xenon

 

am ales x5 3.0d si sunt tare happy; fara nici un dubiu acum daca as alege din nou as alege tot x5

Link to comment
Share on other sites

problema e in felul urmator: la 55.000E net germania - q7 cu s-line complet(interior, exterior) , jante 21",trapa panoramica, suspensie, poate si bose; pe cand x5 cam greu de gasit la banii astia cu optiunile astea. Este vorba de masini noi sau pana in 10.000km

 

si un q7 alb cu s-line si jante pe 21" arata f.bine, nu e ambulanta

 

E dric.

Link to comment
Share on other sites

problema e in felul urmator: la 55.000E net germania - q7 cu s-line complet(interior, exterior) , jante 21",trapa panoramica, suspensie, poate si bose; pe cand x5 cam greu de gasit la banii astia cu optiunile astea. Este vorba de masini noi sau pana in 10.000km

 

si un q7 alb cu s-line si jante pe 21" arata f.bine, nu e ambulanta

 

E dric.

 

nu e nici dric nici ambulanta , daca o ai sa vezi cum e cea mai buna masina . mie personal imi place q7 e frumos dar si x5 mai ales cel cu sportpaket , fiecare cu gusturile lui .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.