Jump to content

probleme electrice


cvalro

Recommended Posts

Servus la toata lumea,

 

E prima oara cind incerc sa caut o solutie intr-un forum, sper ca cei mai versati sa nu rida pe sub mustati.

Probleme la un bmw 520 D touring din dec. 2000. Dupa ploile din 13 iulie, au aparut fenomene ciudate la blocul de lumini si care se manifesta cam in felul urmator:

- in prima faza nu a mai mers stergatorul de parbriz. Dupa verificarea sigurantelor, si-a revenit dar ...

- a doua faza - se aprindeau intermitent luminile de intilnire ( pozitiile si faza scurta), fara ca sa am cheia in contact si comutatorul in pozitia inchis, ba mai mult, masina incuiata.

- dupa mai multe verificari si gidiliri, acestea si-au revenit dar mai tirziu am constatat ca nu mai am faza de drum ( faza lunga). Iar verificari amanuntite, dar nu am mai reusit sa fac nimic. La un check control, totul este OK.

Stiu ca pare putin cam stiintifico fantasmagoric dar astea sunt faptele.

Ceea ce a mai ramas de facut este sa o pun pe tester la reprezentanta sa vedem ce povesti imi spun aia.

Are cineva vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

se aprindeau  intermitent luminile de intilnire ( pozitiile si faza scurta), fara ca sa am cheia in contact si comutatorul in pozitia inchis, ba mai mult, masina incuiata.

- dupa mai multe verificari si gidiliri, acestea si-au revenit dar mai tirziu am constatat ca nu mai am faza de drum ( faza lunga).    Iar verificari amanuntite, dar nu am mai reusit sa fac nimic. La un check control, totul este OK.

36464[/snapback]

 

 

:blink: parca am mai auzit asta undeva.. cred ca in "CHRISTINE" de STEPHEN KING :)

 

sunt off topic rau de tot, da` mi-a placut asemanarea cazurilor :)

Edited by user `02
Link to comment
Share on other sites

Servus la toata lumea,

 

E prima oara cind incerc sa caut o solutie intr-un forum, sper ca cei mai versati sa nu rida pe sub mustati.

Probleme la un bmw 520 D touring din dec. 2000. Dupa ploile din 13 iulie, au aparut fenomene ciudate la blocul de lumini si care se manifesta cam in felul urmator: 

  - in prima faza nu a mai mers stergatorul de parbriz.  Dupa verificarea sigurantelor, si-a revenit dar ...

  - a doua faza - se aprindeau  intermitent luminile de intilnire ( pozitiile si faza scurta), fara ca sa am cheia in contact si comutatorul in pozitia inchis, ba mai mult, masina incuiata.

- dupa mai multe verificari si gidiliri, acestea si-au revenit dar mai tirziu am constatat ca nu mai am faza de drum ( faza lunga).    Iar verificari amanuntite, dar nu am mai reusit sa fac nimic. La un check control, totul este OK.

Stiu ca pare putin cam stiintifico fantasmagoric dar astea sunt faptele.

Ceea ce a mai ramas de facut este sa o pun pe tester la reprezentanta sa vedem ce povesti imi spun aia.

Are cineva vreo idee?

36464[/snapback]

 

vezi la blocul de sigurante sa nu fie umezeala...incearca sa suflii cu aer la o vulcanizare sau benzinarie si apoi vezi ce se intampla...

Link to comment
Share on other sites

nici acum nu-ti merge? daca era de la apa trebuia sa isi revina.. cred ca alta e problema.

36925[/snapback]

 

cu siguranta. s-a intimplat ca sa se intimple tocmai in acea perioada ploioasa, dar nu cred ca a fost de la umezeala, nu am gasit nimic in acest sens care sa indice ca ar fi de la cutia de sigurante.

mai mult, sunt convins ca e foarte probabil sa ajunga apa la un e 39 in torpedou (acolo unde sunt sigurantele), poate mai degraba ceva in portbagaj, unde se afla al doilea grup de sigurante.

Si acum intrebare: stie cineva care este siguranta specifica la un E 39 pentru faza lunga?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Servus la toata lumea,

 

E prima oara cind incerc sa caut o solutie intr-un forum, sper ca cei mai versati sa nu rida pe sub mustati.

Probleme la un bmw 520 D touring din dec. 2000. Dupa ploile din 13 iulie, au aparut fenomene ciudate la blocul de lumini si care se manifesta cam in felul urmator: 

  - in prima faza nu a mai mers stergatorul de parbriz.  Dupa verificarea sigurantelor, si-a revenit dar ...

  - a doua faza - se aprindeau  intermitent luminile de intilnire ( pozitiile si faza scurta), fara ca sa am cheia in contact si comutatorul in pozitia inchis, ba mai mult, masina incuiata.

- dupa mai multe verificari si gidiliri, acestea si-au revenit dar mai tirziu am constatat ca nu mai am faza de drum ( faza lunga).    Iar verificari amanuntite, dar nu am mai reusit sa fac nimic. La un check control, totul este OK.

Stiu ca pare putin cam stiintifico fantasmagoric dar astea sunt faptele.

Ceea ce a mai ramas de facut este sa o pun pe tester la reprezentanta sa vedem ce povesti imi spun aia.

Are cineva vreo idee?

36464[/snapback]

 

Verifica cu atentie sa nu fi intrat sobolani sa-ti fi ros ceva pe la instalatie.Asa a patit un vecin.

Edited by Romulus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.