Jump to content

Schimbare motor E30


djraven

Recommended Posts

am si eu o q....

dc am un 316 ursuletz...si vreau sa ii pun motor mai mare...sa zicem de vreo 2.5->tre sa ma duc undeva sa il omologhez?sau nu trebuie?

ca stiam ca motoru' e piesa de schimb...dar nu stu dc e acelasi lucru dc ii schimb si capacitatea....:blink:....

i really dont wanna have problems with garcea after....

Link to comment
Share on other sites

nu ma tenta :blink:....

deci...mashina e luata din germania...si vreau sa o inscriu la noi prin recarosare...deja am dat anunturi de cumparare acte,....si nu vreau sa mai ramana motorashu ala....ca deja m-am plictisit de el....desi e destul de nervos...dar doar in a 1a si a2a...si f putin in a 3a....

caroseria e in stare aproape perfecta

nici pic de rugina....nimic....nu sunt semne clare de accident...am spus clare pentru ca nu sunt expert....din ochiul meu nu e lovita....are doar putin sarita vopseaua la aripa stanga fata jos,

si vreau sa ii pun un motor mai mare, si tot ce tine de asta,cutie cardan, grup, planetare,etc....

vreau sa o fac in asa fel incat dc ma pun pe liniuta cu oricine sa nu ma fac de ras, dar sa pot sa si merg cu ea zi de zi prin oras

 

deci...dc aveti sugestii....please go 4it :)

 

asta-i mashina

post-7406-1198846690_thumb.jpg

post-7406-1198846700_thumb.jpg

post-7406-1198846717_thumb.jpg

post-7406-1198846732_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

normal ca nu cu oricine....dar cu cele tunate cat de cat....ca doar nu o sa ma dau cu un lambo sau cine stie ce....

pe lista de modif e asa:-suspensie sport(arcuri plus amortizoare)

etriere cat mai mari pe fata preferabil cu 2 pistonase

schimbat fuzetele pe spate pentru franare pe disc

schimbat jante si anvelope cu ceva slim...preferabil 17'

angel eyes...plus xenon(asta inca mai e probabil...ca mi-e frica cu instalatia electrica)

front bumper+rear bumper+praguri...

paint job.....

si deja am ajuns la o cifra de genu 3-4k de euro

dar daca reusesc sa o inscriu pana la sf lui feb cred ca la anu pe vremea asta e 90% complete....

treaba e ca nu prea gasesc un urs cu aceeasi caroserie ca a mea

:blink:((((

if u find one....buzz me....please????

Link to comment
Share on other sites

1000E...desi acu regret ca am dat atat...ca o luam mai ieftin dc ma duceam la germani eu....dar poate e mai bine...ca ma pacaleam....:blink:

si nu as vrea sa o inscriu la bulgari...dar dc nu gasesc pana in februarie acte si caroserie o sa o inscriu la aia....ca e pacat de ea sa stea pe dreapta....

mi se rupe inima cand o vad in fiecare dimineata trasa pe dreapta:)....

Link to comment
Share on other sites

Salut,chiar cat a costat masina?stiu ca acum un an si ceva cineva de aicea din oras a luat un urs din germania 318i m40 coupe '89 cu 600 euro si arata chiar bine,dar bine ca in cazul tau asta e singurul urs care al ai,ca daca aveai unul inscris era de preferabil sa al ti pe asta de piese ,adika ''mutai'' de pe ala de germania pe unul inmatriculat aripi ,capota,portbagaj,accesorii interior,etc etc tot ce era necesar,ca sa nu te mai trambalezi cu inscrisul,acte,alea,alea,eu unul asa a-si fi facut,ok,salut.
Link to comment
Share on other sites

eh...nu am banutzii sa dau pe unu care sa aiba o caroserie buna

sa fac asta

si asta are caroseria super....de aceea caut o caroserie cu acte sa o recarosez pe asta...

desi daca as gasi unu pe la 1000E cu caroserie in starea astuia...poate m-as mai razgandi...dar nu cred...

am cautat...toate sunt roase de rugina....si care nu sunt roase sunt lovite sau trase de ele de zici ca au fost la raliuri....

si asta are doar o singura problem la aripa...care dc ma enervez pot sa o si schimb....desi nu e nevoie...

si really...atat am dat pe el...:blink:

si mere superb.....:X......am dat 180 cu el si mergea de vis...mai avea pedala...dar mi-era mie frica sa ii dau mai mult:)....

desi imi face putin zgomot grupul cand ii dau goarna cu volanu tras la max .....

Link to comment
Share on other sites

1000E...desi acu regret ca am dat atat...ca o luam mai ieftin dc ma duceam la germani eu....dar poate e mai bine...ca ma pacaleam....:blink:

si nu as vrea sa o inscriu la bulgari...dar dc nu gasesc pana in februarie acte si caroserie o sa o inscriu la aia....ca e pacat de ea sa stea pe dreapta....

mi se rupe inima cand o vad in fiecare dimineata trasa pe dreapta:)....

am dat eu acum un an pe un urs 320 900 de euro cu kit de m adica spoilere si amortizoare pe gaz cu tija groasa avea si aer c

,uite si poza

post-880-1198874851.jpg

Link to comment
Share on other sites

vad ca e inscris la bulgari

nu imi zici si mie la cine ti-ai inscris-o???:blink:

 

in cazul in care nu gasesc o caroserie aici o incsriu la bulgari...si as vrea sa stiu cam pe la cine sa vb si cam cat costa...si sa cunosc persoana respectiva...pentru ca aici mere f mult pe incredere....cu inscrierea la bulgari

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca degeaba faci recarosare, ca tot platesti taxa de prima inmatriculare :blink:

 

Decat sa faci magarii la serii, dar nu merita sa te risti.

 

Eu am facuto pe Bulgaria. Perfect legal. Nu ai probleme cu radarele daca nu te opreste, nu ai probleme cu amenzi daca o parchezi pe unde nu trebuie, etc :)

 

http://img178.imageshack.us/img178/5681/indexb5beactp8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut,Raven parerea mea ca o sa ai nervi intinsi la maxim cu inscrisul asta la bulgari,o sa treaca multe luni si nu o so rezolvi asa usor,poti sa fi tepuit,politia o sa te opreasca mereu ca sunt cu ochii pe astea vechi si cu numere straine ca stiu ca poate sa gaseasca la ele fel de fel de smecherii facute mai ales la bmwuri si o sa ai de raspuns la multe intrebari,eu a-si proceda mult mai usor si simplu si fara dureri de cap,iei unu de aicea inscris si al folosesti pe cel cu nr straine ca piese,gandeste-te un pic,alergatura,itp-ul,etc,etc,pana la urma faci ce vrei dar ti-am dat un ex.,salut.
Link to comment
Share on other sites

Salut,Raven parerea mea ca o sa ai nervi intinsi la maxim cu inscrisul asta la bulgari,o sa treaca multe luni si nu o so rezolvi asa usor,poti sa fi tepuit,politia o sa te opreasca mereu ca sunt cu ochii pe astea vechi si cu numere straine ca stiu ca poate sa gaseasca la ele fel de fel de smecherii facute mai ales la bmwuri si o sa ai de raspuns la multe intrebari,eu a-si proceda mult mai usor si simplu si fara dureri de cap,iei unu de aicea inscris si al folosesti pe cel cu nr straine ca piese,gandeste-te un pic,alergatura,itp-ul,etc,etc,pana la urma faci ce vrei dar ti-am dat un ex.,salut.

 

Ma scuzi ca te contrazic, dar esti pe langa subiect. Nu m-a oprit nimeni, si daca ma opreste am asigurare, itp,procura,contract vanzare-cumparare, toate actele in regula. Masina are toate actele gata in 2 zile de cand e dusa in Bulgaria. Nu e birocratia din Romania. Si mare lucru o data pe an sa te duci 60 km de bucuresti in Bulgaria sa ii faci asigurare si ITP si sa ii dai impozitul la om. 100E pe an costa treaba asta. Faceti cum vreti.

Link to comment
Share on other sites

@bogdyy...sincer sa fiu man nu vreau sa dau banii pe un urs obosit din ro....mai toate sunt ruginite, plus ca nu vreau sa dau de 2 ori mai mult pe un urs de 2 ori mai prost decat cel pe care il am....

plus ca la radarele-camera nu ma intereseaza:D....

ai si tu dreptate...dar nu pot ,m-am interesat si se pare ca si cu recarosarea tot tre sa platesc taxa aia dementa , asa ca nu am ce sa fac, nu am alternative....plus ca imi place prea mult ursu' asta....poate o sa il inscriu aici ....dar peste vreo 2 ani...dupa ce scoate cineva prostia aia de taxa....dar pana atunci nu....

cat despre inscrisu la bulgari...stiu ca poate fii teapa...de aceea caut de pe acum...ca banutzii o sa ii am abia pe la jumatatea lui feb....dar vreau sa caut pe cineva in care sa am incredere...si sa imi convina procedura de inscriere....de ex unu vroia sa ii dau masina si sa vina el cu ea inscrisa la mine....dupa ce ii vindeam masina si ii dadeam toate actele....lool...cine drq e asa prost mei frate???????

plus ca eu nu vreau sa plec de langa masina pana nu am procura in mana....si atunci imi este putin frica....dar 1-2 ani pot circula fara grija .cat este valabila procura...ca dupa aceea o vand iar mie si mai fac odata tarasenia ...pt ca nu am incredere in altu sa imi reinoiasca procura pe o masina pe care poate sa o ia la orice ora....

am gasit cativa care au o procedura cat de cat acceptabila...adica eu merg cu masina....nu ma despart de ea....dar cum a zis si gsm...dureaza vreo 2 zile...

so what?imi iau 2 zile liber de la munk si presto....

problema mare la mine e ca tre sa o duc pe platforma pana la ruse....pentru ca nu mai am drept de circulatie...

big problem....

asa ca o sa trebuiasca sa gasesc un preten care sa ma lase mai subtire la transport....ca altfel.....ma astept la muuulllltttt.....

dar merita....

deja am in gand tunning-ul.....

:):):D

ce sa zic..?sunt "prins"...imi place la nebunie ursu' meu....

@Unicul GSM. man...o sa te sun zilele astea...sa te intreb ce si cum...:blink:

Edited by djraven
Link to comment
Share on other sites

Te duci cu actele la Ruse, si iti faci numere provizorii de Bulgaria.Te mai costa cam 50E in plus treaba asta, plus inca 2 drumuri. Apoi pui numerele pe masina, si te duci cu ea pe roti. Sa o iei cu numere galbene de 5 zile, sa nu iti face Brief nou poe numele tau, ca atunci trebuie sa mergi si la notar, sa i-o vinzi bulgarului, si costa in plus. Iti explic eu. Masina trebuie sa stea 2 zile acolo pe mana bulgarului, sa o duca la RAR si la Politie, iti face si asigurare.Apoi te duci cu el la notar, iti face contract vanzare-cumparare si procura sa poti circula linistit cu ea.Fi linistit un om care are parc auto cu 30 de masini nu sta sa iti dea tie teapa pt 1000E cat valoareaza un urs.

 

P.S. Vezi ca e SGM, nu GSM

Edited by Unicul_SGM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.