Jump to content

Airbag-single sau dual stage? nu am idee de care


Recommended Posts

Am avut un accident cu masina si mi-au sarit airbagurile fata, sofer si pasager. vreau sa le pun la loc si am gasit un airbag frontal sofer, dar este single stage dupa ce imi zice vanzatorul? cum pot sa aflu daca eu am avut single sau dual stage? cum se diferentiaza? si ce se intampla daca pun single si aveam dual?
Link to comment
Share on other sites

modelul de airbag din poza este dual stage. cel single arata altfel si nu se mai folosea in momentul in care s-a facut masina ta.

 

LE - din cate stiu s-a renuntat la el prin '99. dupa cum arata volanul, masina ta e mai noua, dupa 09. 2000

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Chiar e m-am lovit de problema asta si am ajuns la concluzia ca la o masina din 2.000 trebuie sa caut numai volane din 2000 sau inainte pentru ca cele de dupa 2000 sunt dual stage si dau eroare, nu merg pe masina mea. Acest lucru e chiar aiurea pentru ca daca vreau sa pun un volan mai nou, ma frumos, cu comenzi, nu pot, decat sa caut unul VECHI!!! Am intrebat la filaret si mi-au zis ca softul masinii NU SE POATE reprograma sa recunoasca dual. THIS SUCKS!! Adica ramai blocat forever cu volan de kko daca ai avut ghinionul sa nu ai pe masina un volan ok!
Link to comment
Share on other sites

Chiar e m-am lovit de problema asta si am ajuns la concluzia ca la o masina din 2000 trebuie sa caut numai volane din 2000 sau inainte pentru ca cele de dupa 2000 sunt dual stage si dau eroare, nu merg pe masina mea.

a ta nu e din 1999?

Masina mea are privilegiul sa fie model 2.000, chiar daca e fabr in 09.1999. In sensul ca, chiar in sept 99 au schimbat tipul de cheie, modelul de climatronic si alte mici detalii etc. Asadar nu e nici o dif intre o masina din 2.000 si a mea, spre deosebire de o masina din 2.000 si una fabr inainte de 09.1999. In plus, in actele din DE scria ca a fost pusa in circulatie, respectiv achizitionata de cetateanul German in Trier la 02.2.000!

In concluzie consider ca masina mea e din 2.000 (oricum arata mai bine decat multe E46 chiar si din 2002)

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

bine ca am lamurit chestia asta

si cu airbagul fata pasager o fi tot la fel? si ala e dual stage? nici ala nu a mai fost single stage dupa 2001?

vreau sa pun alt volan, deh, nu gasesc doar airbag ptr al meu

merge unul de x5 produs in 2002? mi s-a spus ca merge si la e46 si la e39. e posibil sa primesc vreo eroare in bord?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.