Jump to content

e90 318 din germania


craci87

Recommended Posts

salut!

am cautat topic asemanator dar nu am gasit...

in februarie-martie o sa ma duc in germania si sper sa ma intorc cu un e90 318i. am intrat pe mobile.de, autoscout24.de si am gasit fff multe 318i din 2006 cu pana in 30.000 km intre 18k si 20k euro vat inclus (nu tin sa aiba o gramada d optiuni).... preturile sunt reale? pot spera sa gasesc asa ceva si acolo? planul meu era sa merg in munchen (e mai aproape) si sa trec p la mai multe autohausuri... daca poate cineva sa ma ajute cu niste indicatii... sa-mi recomande un dealer anume, de ce sa ma feresc, la ce sa fiu f atent, daca sa incerc sa ma duc totusi mai in nord (am inteles ca sunt preturi mai bune) etc. astept sfaturile voastre (in special nume d autohausuri serioase). multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

salut!

am cautat topic asemanator dar nu am gasit...

in februarie-martie o sa ma duc in germania si sper sa ma intorc cu un e90 318i. am intrat pe mobile.de, autoscout24.de si am gasit fff multe 318i din 2006 cu pana in 30.000 km intre 18k si 20k euro vat inclus (nu tin sa aiba o gramada d optiuni).... preturile sunt reale? pot spera sa gasesc asa ceva si acolo? planul meu era sa merg in munchen (e mai aproape) si sa trec p la mai multe autohausuri... daca poate cineva sa ma ajute cu niste indicatii... sa-mi recomande un dealer anume, de ce sa ma feresc, la ce sa fiu f atent, daca sa incerc sa ma duc totusi mai in nord (am inteles ca sunt preturi mai bune) etc. astept sfaturile voastre (in special nume d autohausuri serioase). multumesc anticipat!

 

 

Cel mai bine iti gasesti masina pe mobile si mergi dupa ea , sunt destule :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine iti gasesti masina pe mobile si mergi dupa ea , sunt destule :blink:

am gasit destule 318 pana in 19.000 euro p mobile dar vroiam sa stiu daca sunt reale preturile... sa nu ma duc pana acolo si sa aflu ca nu gasesc 318 mai ieftin d 20.000... pt ca am inteles ca multe anunturi dp mobile sunt tepe

 

 

 

Care este bugetul pt masina ? Incearca sa cauti un 320 daca gasesti,daca nu orienteaza-te spre un 318i si cauta sa aibe macar xenon si navi.

 

maxim 20.000... deasta am ales 318 si nu 320. xenon vreau si eu neaparat si poate climatronic dar nu e obligatoriu. intradevar e mult mai tare interiorul cand ai navigatie dar dar nu cred ca merita inca 1-2k in plus tinand cont ca nu pot sa-i pun harti cu romania... daca as gasi un 318 cu 50-60.000 km la 20k euro cu navigatie iti dai seama ca-l iau fara sa clipesc :)

Link to comment
Share on other sites

La Munchen e multa tiganie ... sunt o gramada de turci si numai masini naspa. Daca iei masina tine cont sa o iei de la un neamt nu de la un turc :blink: .

 

ms pt sfat! daca stii si poti sa-mi spui din proprie experienta sau ce-ai auzit d la altii in c oras ar fi mai bine sau poate chiar sa-mi sugerezi niste dealeri mai d incredere?

Link to comment
Share on other sites

La Munchen e multa tiganie ... sunt o gramada de turci si numai masini naspa. Daca iei masina tine cont sa o iei de la un neamt nu de la un turc :blink: .

 

ms pt sfat! daca stii si poti sa-mi spui din proprie experienta sau ce-ai auzit d la altii in c oras ar fi mai bine sau poate chiar sa-mi sugerezi niste dealeri mai d incredere?

Daca nu scot aia taxa de inmatriculare, atunci macar.... vb cu neamtzu si ia-ti numere de tzoll pe cel putin 3 luni!

Link to comment
Share on other sites

La Munchen e multa tiganie ... sunt o gramada de turci si numai masini naspa. Daca iei masina tine cont sa o iei de la un neamt nu de la un turc :) .

 

ms pt sfat! daca stii si poti sa-mi spui din proprie experienta sau ce-ai auzit d la altii in c oras ar fi mai bine sau poate chiar sa-mi sugerezi niste dealeri mai d incredere?

 

 

incearca pe la neunberg si cam fereste sa iei de la turci ca e plin de ei :blink: ....acolo am auzit ca sunt preturile mai bune si ai oferta mai mare si e vreau sa merg sa imi aduc o masina dar mai astept putin :) multa bafta sa ai

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce dealeri sa iti recomand , sunt ffff multi in Germania . In Munchen am fost la o reprezentanta BMW si aveau ffff multe masini de vanzare. Alea masini bune dar si scumpe si km nu depaseau 70-80k . Din cate stiu eu Frankfurt e oras mare si sunt multe masini de vanzare in zona aceea , preturile sunt destul de mari in comparatie cu Munchen si Nurenberg . Eu zik sa cauti prima data pe mobile , o gasesti si te duci dupa ea. Aproape toti cu masini de vanzare din Germania le baga pe Mobile. Daca te duci asa direct in Germania , risti sa cheltui multi bani si sa nu gasesti ceea ce vrei . Si sfatul meu nu te lua dupa unu care iti spune ca vine el cu tine si te duce sa iti iei masina ieftina si buna si nu mai stiu eu cum ... Cauta pe Mobile , ia un prieten si du-te singur dupa ea ca nu e mare lucru. BAFTA

 

Daca iti iei E90 .... sa nu ii lipseasca Xenon-ul

 

Inca un sfat ... nu te grabi . Stai si cauta pe mobile cam cel putin 2 saptamani . Ai sa vezi ca apar masini la vanzare aproape in fiecare zi . Nu te arunca la prima care o gasesti. Poti sa il suni pe neamt , mai negociezi cu el , mai astepti 4-5 zile , daca nu o vinde , il suni iara si iar negociezi. Am fost cu un prieten dupa o masina in Septembrie si neamtu tinuse masina pe mobile ceva timp la un pret , nu i-a cumparato nimeni si dupa aia a scazut pretul cu 1000 Euro si a puso iar .

Link to comment
Share on other sites

cauta pe mobile cum zice DrOps2000, parcheaza-ti masina, vezi ce schimbari face/daca face omul/firma ce vinde masina.Mergi cu ea la un test,nu costa mult, aprox 80 de eur.Ia-ti numere pt o luna (sint si alea ieftine la ei) si pe urma inca o luna la noi...sa vedem ce se intimpla cu taxa de inmatriculare.Cum au spus si ale persoane de aici..fereste-te de turci.Incearca sa gasesti un neamt si vezi pe cit posibil sa nu te tocmesti la pret.Daca e neamt o sa ai de castigat (o sa plateasca el taxele pt numere,o sa iti dea cauciucuri de rezerva,etc...)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am gasit zilele astea pe autovit un 318 tentant... este din 2007 are 8500 km, mai are garantie 2 ani si a fost doar proprietatea BMW AG (premium selection).

prefer sa-i platesc acestui intermediar un comision si sa scap de un drum...(stiind ca oricum el a negociat in germania pretul mult mai bine decat as fi putut eu vreodata deci cu comision cu tot probabil ca ajung chiar sub pretul pe care l-as fi platit eu acolo p aceeasi masina...) ca sa dorm linistit m-am gandit sa o duc si la tester in vitan... dar inca nu sunt hotarat.

 

daca puteti sa imi explicati care sunt pasii care trebuie urmati pentru procesul de vanzare-cumparare (cum ii platesc banii fara sa-mi iau vreo tzeapa, cum se radiaza masina, cum se face scoaterea proprietarului din evidenta daca masina are numere provizorii de germania, etc.) iar apoi pasii pentru prima inmatriculare (unde si ce trebuie sa platesc, actele necesare) orice detaliu este bine venit...

 

se poate face casco cat timp masina are numerele provizorii de germania? nu suport sa stau fara asigurare pe masina nici macar o zi... si nu stiu daca ea are vreun fel de asigurare provizorie din momentul cumpararii in germania si care sa fie valabila aici... sau sa imi iau rpd numerele rosii la noi (se elibereaza usor?)

Link to comment
Share on other sites

daca poti sa o iei de la BMW AG, eu zic go for it, ai siguranta ca o vinde cineva care a avut grija de ea si oricum daca era ceva cazut la ea a fost inlocuit inainte de anuntul de vanzare.

ca dotari eu iti recomand cel putin xenon, clima automata nu prea (am una manuala si sunt foarte multumit de ea), kit-ul de fumatori (sa ai sa pui un detector/PDA navigatie), volan multifunctional piele si sport daca se poate, in rest nu as pune altceva pe ea, parerea mea. poate un 320i ar fi mai indicat, ca doar este un BMW si vrei si tu ceva senzatii cand calci pe ea.

bafta la cumparaturi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.