Jump to content

mufa OBC II


Recommended Posts

sal. am un urs din 90 si acum are motor de 2000 i din 90 .

am cumparat o mufa adaptoare la mufa masinii si o mufa OBD II . faza e ca nu imi recunoaste calculatorul masinii...

folosesc programul BMW carsoft 6.1 SP4.. are careva idee?? trebuie un alt program?... nu e buna mufa obc II... singurul lucru pe care l-a facut e ca mi-a resetat oil check!

e careva pasionat sau in cunostinta de cauza... multumesc!

scuze pentru denumire.. vroiam sa zic OBD II

Edited by runceanumircea
Link to comment
Share on other sites

Daca motorul e din '90, de ce ai mai cumparat mufa OBDII? Ce vrei sa faci cu ea? Nu ai asa ceva pe masina...parerea mea!Diagnoza o faci prin conectorul rotund, cu 20 pini, din compartimentul motor.

Probabil ca nu sint facute bine legaturile intre "pinii" de pe interfata cu pinii "mufei adaptoare", cum ii zici tu. Verifica acest cablu cu schema de la Carsoft, sa vezi daca folosesti pinii corespunzatori.

 

Si "da", adica foloseste alt soft.

 

Bafta!

 

Ps. Vezi ca, in principiu, poti citi/sterge erorile si fara interfata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca motorul e din '90, de ce ai mai cumparat mufa OBDII? Ce vrei sa faci cu ea? Nu ai asa ceva pe masina...parerea mea!Diagnoza o faci prin conectorul rotund, cu 20 pini, din compartimentul motor.

Probabil ca nu sint facute bine legaturile intre "pinii" de pe interfata cu pinii "mufei adaptoare", cum ii zici tu. Verifica acest cablu cu schema de la Carsoft, sa vezi daca folosesti pinii corespunzatori.

 

Si "da", adica foloseste alt soft.

 

Bafta!

 

Ps. Vezi ca, in principiu, poti citi/sterge erorile si fara interfata. :blink:

am mufa OBD II si adaptorul pt bmw , adica conectorul ala rotund cu 20 de pini.. au venit la pachet. eu nu am un carsoft bun cred.. am folosit vag-com 409-1 si imi recunoaste mufa.. pt ca ai o optiune acolo.. dar nu recunoaste calculatorul masinii... probabil ca vag-com e doar pt WV si familia WV. de unde pot lua un carsoft compatibil cu bmw e30?

 

 

Pai ce nu-ti recunoasrete? daca nu-lvede...cum totusi ai resetat oilul si/sau inspection? ca la carsoft ai butoane clare si separate de reset pt oil si, respectiv, pt inspection...

 

am dat reset oil si cand nu era conectat la masina si mi-a dat mesajul ca a fost resetat.. deci clar nu am facut asta...

am si vag-com, iar pe asta imi recunoaste mufa.. pt ca ai optiuni acolo si iti face o verificare... cu asta nu imi recunoaste masina.. imi da erori ca si cum nu sunt conectat.." Module does not respond "

unde as putea oare gasi un soft compatibil?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema asemanatoare, la E34, mi-am luat de pe ebay cablul din poza, a venit cu Carsoft 3.2, 3.4 si 3.7, dar nu am reusit sa ma leg la computerul masinii. Daca e cineva priceput, si care ma poate ajuta, macar cu un sfat...

 

post-2218-1199919740_thumb.jpg

 

Armadilo da-mi nr tau de tel.. si poate ne intalnim intr-o zi.. cu ce am eu.. si cu ce ai tu, poate ii dam de cap! esti din buc nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.