Jump to content

e34 525ix se poate transforma in 525i?


mih_amb

Recommended Posts

a cazut cutia automata la un e 34 525ix si nu am gasit decat cutie manuala doar cu tractiune spate se poate monta?

astfel anuland panetarele pe fata. se transmite tot cuplul pe spate suporta diferentialul si planetarele spate?

directia ,suspensia fata se potriveste de la celelalte e34?

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e la E34 ix, dar iti zic cum e la E30 ix.. cred ca e cam la fel totusi.

 

ca sa o faci cu tractiune spate trebuie sa scoti cutia de transfer si sa pui un cardan lung, de E34 cu tractiune spate.

apoi trebuie sa scoti cardanul fata, planetarele si cardanul fata.

 

oricum e o mare prostie ce faci.. masina aia o sa se comporte ca naiba pt ca e gandita sa fie 4x4, nu cu tractiune spate.

ix-ul nu e un rwd cu planetare si diferential fata.. toata suspensia fata e diferita, facuta pt 4x4..

 

oricum cutia de viteza din cate stiu eu e la fel la ix cu cea de la rwd.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca scoti planetarele pe fata sa rezolvi si sa ramai cu directia fata...cred ca si diferentialul e proiectat pt un cuplu mai mic avand in vedere ca, asa cum spunea si @florin83, masina e gandita sa traga cu toate rotile....eu imi ofer e34-ul pt comparatie daca vrei..sa le punem una langa alta si sa vedem ce ar mai fi compatibil daca suspenzi tractiunea fata....

PS:a ce pret e e34-ul gasit de tine? an fabricatie? dotari?

Link to comment
Share on other sites

deci masina ar putea avea ceva probleme daca schimb cutia si anulez cardanul care leaga planetarele fata de cutie?

sa devina masina mai instabila?

din ce stiu eu la calibra 4x4 este o problema tractiunea asta in sensul ca tre mereu sa ai cauciucuri bune acelasi profil cu acelasi grad de uzura ca sa nu strici masina

Link to comment
Share on other sites

deci masina ar putea avea ceva probleme daca schimb cutia si anulez cardanul care leaga planetarele fata de cutie?

sa devina masina mai instabila?

din ce stiu eu la calibra 4x4 este o problema tractiunea asta in sensul ca tre mereu sa ai cauciucuri bune acelasi profil cu acelasi grad de uzura ca sa nu strici masina

 

La Calibra e mai mult improvizatie decat tractiune integrala, iar cutia de transfer e un punct foarte vulnerabil. Cutia de viteze are 2 iesiri ale diferentialului, una se duce in roata stanga-fata si alta catre cutia de transfer; din cutia de transfer sunt tot 2 iesiri, una catre roata dreapta-fata si alta catre diferentialul spate.

 

Cat despre E30/34 e normal sa aiba alta suspensie pe fata in varianta 4x4, din moment ce rotile sunt motrice; diferenta e mai mult acolo pentru a face loc planetarelor. Eu nu vad de ce ar putea dauna comportamentului eliberearea puntii fata de tractiune si de o parte din greutate, ba din contra asta i-ar da o directie mai agila, o suspensie mai supla, ar mari capacitatea franelor si ii va da o distributie mai buna a greutatii.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nici E30-ul RWD nu are 50/50 ci mai degraba 53/47, probabil ix-ul are spre 55/45.

Imi cer scuze ca nu am mentionat si dezavantajele pierderii tractiunii integrale, incercam doar sa ii raspund lui florin83; dealtfel si avantaje ar mai exista si nu le-am mentionat nici pe acelea pentru ca nu aveau strict legatura cu discutia de aici. Adevarul e ca toate aceste mici avantaje pot fi foarte usor complet uitate cand esti in situatia aia frustranta in care ti-ai fi dorit 4x4.

 

Legat de diferential (am vazut ca iulian518 a zis ceva), cel de pe ix are o demultiplicare putin mai mare decat cel de la RWD :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nici E30-ul RWD nu are 50/50 ci mai degraba 53/47, probabil ix-ul are spre 55/45.

 

eu stiu de 325i E30 (rwd) ca are 50/50 si ix-ul 55/45.. :blink:

 

later edit: am gasit de 318i ca are 53/47.. deci ai dreptate

 

Cat despre E30/34 e normal sa aiba alta suspensie pe fata in varianta 4x4, din moment ce rotile sunt motrice; diferenta e mai mult acolo pentru a face loc planetarelor. Eu nu vad de ce ar putea dauna comportamentului eliberearea puntii fata de tractiune si de o parte din greutate, ba din contra asta i-ar da o directie mai agila, o suspensie mai supla, ar mari capacitatea franelor si ii va da o distributie mai buna a greutatii.

 

pai suspensia in sine e gandita pt 4x4.. nu e la fel ca cea de la rwd la care s-au adaugat planetare si restu.. e total diferita.

nu stiu cum e la e34, dar la e30 amortizoarele sunt perpendiculare pe sol, la e30 rwd sunt inclinate spre spate, bara stabilizatoare la ix e in fata puntii, la e30 rwd e in spatele puntii, etc.

 

eu zic ca mai mult conteaza constructia puntii decat 10-15kg in minus..

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt curios de comportament..pacat ca a trecut zapada..ca atunci iti dai seama de distributia maselor...fara sa fortezi masina sau cauciucurile...eu cred, totusi, ca nu va avea un comportament radical altfel..chiar sunt curios de eventualele dispuneri diferite, poate, ale amortizoarelor sau ale altor elemente de suspensie sau de legatura dintre punti si caroserie.....astept invitatia la comparatie si test-drive :blink:
Link to comment
Share on other sites

mih_amb, poti pune o poza cu compartimentul motor de la ix? tare curios sunt sa vad cum e la E34..

am cautat poze pe net, dar n-am gasit.. :blink:

am avut eu acum cativa ani e34 525ix,si din cate imi aduc aminte oalele de la amortizoare sant mai mari in rest nicio diferenta

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
a cazut cutia automata la un e 34 525ix si nu am gasit decat cutie manuala doar cu tractiune spate se poate monta?

astfel anuland panetarele pe fata. se transmite tot cuplul pe spate suporta diferentialul si planetarele spate?

directia ,suspensia fata se potriveste de la celelalte e34?

multumesc!

 

 

Salut. Daca mai ai nevoie de cutie, da-mi un semn. Am un e34 ix luat din Germania, dar cu acte de Elvetia, iar in conditiile astea nu-mi convine sa-l inscriu in circulatie. Iti pot da si alte piese. Putem sa-i facem si proba. Masina e intacta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.