Jump to content

achizitionare m3(e46)


DGS

Recommended Posts

Nu cred ca e chiar asa. De exemplu celebrul 1.9tdi-131cp(euro3) pe vw passat a fost schimbat la sfarsitul lui 2004 cu 2.0tdi-136cp (euro4) tocmai din motive de poluare chiar daca n-a mai durat mult si a aparut modelul asta nou.

Cel mai simplu e sa mergi la RAR si-ti vor spune in ce categorie de poluare incadreaza masina.

 

 

sper sa fie la fel cu m3 e46 si sa intre in euro4 dar am mici temeri.

in caz ca au schimbat la inceputul lui 2005 si le-au trecut in norma euro4 am mea sper sa intre deoarece

prima inmatriculare e in iunie 2005 (sper sa nu fi fost fabricata in 2004 si sa fi stat printr-o concesiune nefiind inmatriculata

pina in iunie 2005 :blink: )

 

la RAR nu pot sa ajung decit in luna mai fiind momentan plecat din tara. :)

 

am vazut ca vrei sa-ti iei una cu cutie manuala, nu te tenteaza una cu cutie SMG2

ai incercat vreun m3 cu cutie smg2 sa vezi putin diferentele?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

in caz ca au schimbat la inceputul lui 2005 si le-au trecut in norma euro4 am mea sper sa intre deoarece prima inmatriculare e in iunie 2005 (sper sa nu fi fost fabricata in 2004 si sa fi stat printr-o concesiune nefiind inmatriculata

pina in iunie 2005 :blink: )

poti afla cand a fost produsa din VIN...

Link to comment
Share on other sites

in caz ca au schimbat la inceputul lui 2005 si le-au trecut in norma euro4 am mea sper sa intre deoarece prima inmatriculare e in iunie 2005 (sper sa nu fi fost fabricata in 2004 si sa fi stat printr-o concesiune nefiind inmatriculata

pina in iunie 2005 :blink: )

poti afla cand a fost produsa din VIN...

 

merci ptr pretul la asigurare si la impozit

 

pai si unde gasesc VIN in certificatul de inmatriculare sau la motor?

Link to comment
Share on other sites

din ultimile 2 caractere ale seriei de motor, iti dau norma de poluare

 

am gasit in certificat n° national de indentificare ultimele fiind F8844

si n° de indetificare al vehiculului ultimele fiind 90390

 

altceva nu am gasit.... nu scria nimic de seria motorului in certificat

Link to comment
Share on other sites

Daca prin "am" se intelege "am gasit si vreau sa cumpar", ii poti cere o copie a brief-ul vanzatorului si sa vezi exact daca e E4.

masina e deja cumparata, o am de aproape un an dar nu e inmatriculata in romania

avind in vedere schimbarea taxei de anul acesta in cazul in care m3 are euro4 ar fi mult mai usor de inmatriculat

Atunci reformulez: actele primite la cumparare :blink:

 

PS: conform mobile.de sunt si E46 euro4.

Link to comment
Share on other sites

Norma de poluare Euro 4 se da dupa o extensie de cod motor .... nu ai cum sa stii decat daca trimiti pe fax la RAR o copie a briefului ...apropo...are acte de Germania? ce norma de poluare are pe brief (rubrica 2)? EU ZIC CA E 100% EURO4 ... daca ai probleme da-mi un PM...chiar daca la RAR iti zic ca are EURO3

 

On topic: faza cu BMW-ul M3 si cu avansul sunt tzepe ...nu mai trimiteti avans aiurea....ca principiu la o masina nu trebuie trimis avans sa o rezervi....e de ajuns sa te intelegi cu "neamtul" (ca de fapt sunt toti turci/arabeti/kurzi/HOTI) si ti-o tine cateva zile, altfel....platesti-o prin banca cu proforma si verifica de cat timp e dealear mobile.de si fa plata numai pe cont de firma....NICIODATA pe cont personal indiferent de "vrajeala"....oricum masinile se cumpara cu banul jos si sa vezi ce iei...am patit sa dea jos tot sistemul ABS de pe o masina platita si ridicata dupa 2 saptamani :blink:

 

 

Nu puneti botul la e-mail ca nu exista nemti care sa stea la vrajeala pe mail-uri...de obicei scrie Kein e-mail !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu poti gasi norma de poluare pe realoem, mai bine cauta pe site-ul RAR.

 

 

am cautat pe site-ul RAR dar nu am gasit

am gasit un tabel cu masini de ocazie si era si m3 dar acolo era bagat in norma euro3

ceea ce poate e normal deoarece primele au fost produse in 2000 sau 2001 deci n-aveau cum sa aiba euro4

 

Norma de poluare Euro 4 se da dupa o extensie de cod motor .... nu ai cum sa stii decat daca trimiti pe fax la RAR o copie a briefului ...apropo...are acte de Germania? ce norma de poluare are pe brief (rubrica 2)? EU ZIC CA E 100% EURO4 ... daca ai probleme da-mi un PM...chiar daca la RAR iti zic ca are EURO

 

 

ce e brieful??

nu e inmatriculata in germania e pe franta si in actele fr nu apare norma de poluare

nu ajung in tara decit in mai si de aceea as fi vrut sa stiu inainte de a veni daca o pot inmatricula cu euro4

in caz ca nu are euro4 o las asa cum e acum (6000euro taxa in caz ca e euro3 e exagerat) :blink:

 

si eu cred ca are euro4 deoarece aici pe certificat de inmatriculare ea apare cu 26 cai fiscali iar celalalte m3 din 2000-2003 sint numai cu 25 cai fiscali deci e totusi ceva diferit la ele

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ar trebui sa se scrie o carte pe tema asta. Sau poate un film... Ba mai bine un serial.

" O fi fost ori n-o fi fost tzeapa "

 

Deja e fascinanta aceasta discutie.

 

S-ar mai putea initia un sondaj IMAS pe aceeasi tema.

ONG-urile ar trebui sa se implice activ in solutionarea acestui caz.

Opinia publica este indignata ca nu s-a gasit inca raspunsul la aceasta dilema.

 

 

.... o fi fost.... n-o fi fost.... ?????

 

DA' PE CINE DRACU INTERESEAZA !!!!!!!!??????

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ar trebui sa se scrie o carte pe tema asta. Sau poate un film... Ba mai bine un serial.

" O fi fost ori n-o fi fost tzeapa "

 

Deja e fascinanta aceasta discutie.

 

S-ar mai putea initia un sondaj IMAS pe aceeasi tema.

ONG-urile ar trebui sa se implice activ in solutionarea acestui caz.

Opinia publica este indignata ca nu s-a gasit inca raspunsul la aceasta dilema.

 

 

.... o fi fost.... n-o fi fost.... ?????

 

DA' PE CINE DRACU INTERESEAZA !!!!!!!!??????

:blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.