Jump to content

Inlocuire bara fata + aripi CASCO


Cristianu

Recommended Posts

Salutari. Am un 318 D din 2004. Am avut un accident minor, in care ambele aripi fata ( stanga dreapta) si bara fata s-au avariat. Am full casco si as vrea sa stiu urmatoarele, daca ma puteti ajuta :

 

1. Pot schimba bara fata cu una de M ? Pe casco? Daca oricum trebuie inlocuita? Si daca da, cum cer o bara de M ? cu codul de pe real oem?

2. Aripile sunt destul de atinse, deci trebuie inlocuite. De ce mai am nevoie pe langa aripi? Trebuie sa comand si aparatorile separat? Am gasit pe real oem urmatoarele :

 

01 SIDE PANEL, FRONT LEFT 1 09/2001 41357042323 $267.84

01 SIDE PANEL, FRONT RIGHT 1 09/2001 41357042324 $267.84

11 COVER, WHEELL HOUSING, FRONT RIGHT 1 51717039678 $53.29

08 COVERING RIGHT 1 51718193812 $43.80

 

Astea sunt?

 

Va rog putin ajutor :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur platesti tu diferenta sa ti-o accepte . Cu siguranta bara de M e mai scumpa decat una normala si ti-o refuza din start asiguratorul . Indiferent daca il cunosti sau nu pe inspectorul de daune . Ei lucreaza pe acte , pe devize , pe sume fixe , nu pe cunostinte si prieteni .
Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur platesti tu diferenta sa ti-o accepte . Cu siguranta bara de M e mai scumpa decat una normala si ti-o refuza din start asiguratorul . Indiferent daca il cunosti sau nu pe inspectorul de daune . Ei lucreaza pe acte , pe devize , pe sume fixe , nu pe cunostinte si prieteni .

hai sa fim seriosi, in romania se poate orice. intereseaza-te putin .. si se rezolva

 

Poti sa rezolvi si cu cineva de la bavaria. Sa iti comande kitu de M si pe factura la denumire sa baga bara normala, dar cu preturi si coduri de la M

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

cunosc un caz in care omu, sau mai bine zis unu de la asigurare a scos un golf4 lovit cu reparatie de 3000de euroi si masina nici macar nu a fost zgariata...omu a primit un set de jante noi cu anvelope in val de 1000 euro ...deci orice e posibil...

 

 

bara originala costa noua 300 E ....cea stock .,...cauta pe cineva sa-ti aduca o bara M ...SI SA-ti dea si factura pe 300 E ...Atat timp cat valoarea declarata nu depaseste valoarea stock ...asiguratorii nu au nici cea mai mica problema ...Ulterior suplimentezi polita casco cu exact diferenta de bara ..la care vei plati max 10 E in plus la polita !..Asa ai scapat de probleme la urmatorul eveniment !...Succes

 

Ai tot dreptul sa ceri inlocuire cu piesa originala deci 300 E max poti lua de la ei !..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur platesti tu diferenta sa ti-o accepte . Cu siguranta bara de M e mai scumpa decat una normala si ti-o refuza din start asiguratorul . Indiferent daca il cunosti sau nu pe inspectorul de daune . Ei lucreaza pe acte , pe devize , pe sume fixe , nu pe cunostinte si prieteni .

hai sa fim seriosi, in romania se poate orice. intereseaza-te putin .. si se rezolva

 

Poti sa rezolvi si cu cineva de la bavaria. Sa iti comande kitu de M si pe factura la denumire sa baga bara normala, dar cu preturi si coduri de la M

 

 

Asa as vrea sa vorbesc, dar la service la Oradea. Doar ca precis, omu meu de la service habar n-are sa comande kit de M, asa ca va trebui sa-i spun codurile. care sunt alea? :blink:

Link to comment
Share on other sites

 

Mersi! Acum vad , eu o cautam la body parts.

 

Alta intrebare... :blink: Care e diferenta? PAINTED FRONT BUMPER TRIM CODE - UNI/MET. 1 51110029880 $780.08

PRIMED FRONT BUMPER TRIM M 1 51117893328 $434.12

 

 

Una e vopsita alta nu? O pot comanda gata vopsita? Trebuie sa stiu aceste detalii fiindca sunt mai mult ca sigur ca va trebui sa-i explic omului de la service...

Link to comment
Share on other sites

Bun...am fost la service.

Bineinteles ca omul de acolo nu a vrut sa imi inlocuiasca bara cu una de M si sa o puna pe factura de la asigurare, ca cica nu il despagubeste. Dar eu cum puteam sa ii explic ca am vbit deja cu omul de la sigurari? :blink: A zis ca imi poate aduce doar cu diferenta.... Care ar fi o diferenta de pret intre cele 2?

 

In alta ordine de idei, mai am si aripa stanga fata lovita, si mi-a cerut 350 de euro pentru inlouire si vopsire. E un pret corect? :) E mai scump la Bavaria?

 

 

Va rog ajutati-ma

Link to comment
Share on other sites

Diferenta dintre cele doua este de 434.12$ (M) - 312.48$ (normala) = ~122 $ (asta in teorie).

Legat de pretul pt inlocuirea aripii, ce conteaza pretul ? Nu plateste CASCO ? Cred ca pretul e unul normal, o aripa originala costand ~270€ + vopsire... cam pe acolo ajungi.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta dintre cele doua este de 434.12$ (M) - 312.48$ (normala) = ~122 $ (asta in teorie).

Legat de pretul pt inlocuirea aripii, ce conteaza pretul ? Nu plateste CASCO ? Cred ca pretul e unul normal, o aripa originala costand ~270€ + vopsire... cam pe acolo ajungi.

 

 

diferenta in teorie o stiam si eu, de pe realoem. Dar real ma intereseaza, care e pretul corect pentru o bara M ??! Stiu ca una normala e cam 11mil ( 300 euro)

Cat despre aripa, cea din dreapta e pe casco, iar cea din stanga trebuie sa o fac eu, caci nu e pe casco, a fost lovita dinaintea politei de asigurare.:blink: Deci 350 de euro e un pret corect?

Link to comment
Share on other sites

Pai cum ziceam, preturile alea de pe realoem sunt corecte, trebuie doar sa transformi $ in € (312$=312€= ~ 11 mil). Asta inseamna ca M Technik II o sa coste aproximativ 16 mil (nevopsita). Iar in legatura cu aripa, daca vorbim de una originala si nu turcism, da, pretul e corect.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.