Jump to content

ce asigurator recomandati pentru CASCO ?


EdY D

Recommended Posts

da .. .ne dam toti cu parerea .. cel mai bine ca sa afli cat te costa te duci la asigurator. si da .. este si in functie de varsta. sub 25 de ani unii asiguratori considera un risc marit de daune/avarii.

BCR si cativa mai fac pe stil vechi, fara varsta, dar sunt penali ca servicii.

 

Daca vrei sa mai adaugi la lista:

-BCR: Penali. Pret mic, dar sunt vai de capul lor. Un singur centru de constatare in tot Bucurestiul, langa Autovit. 3 agenti constatatori .. "pretentiosi" in tot sediul. Te ia capul pana iti rezolvi problema.

-Allianz: Procent cam mare la calcul, deci preturi mai mari. Singura problema e ca sunt cam tardivi cu plata fata de service-uri (fata de client sunt corecti), iar daca ai o preferinta mai ciudata in privinta service-ului, e posibil ca service-ul respectiv sa nu fie incantat sa astepte dupa plata lor. Valabil si pentru unele service-uri din lista lor.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Allianz a crescut de ceva timp, cam un an preturile la casco pt bmw mercedes si audi pt pers fizica. Anu trecut pt casco full, la un 320ci din 2003 mi-au cerut 4000euro / an. Deci daca nu esti pers juridica, eu zic ca ar trebui sa te duci in alta parte.
Link to comment
Share on other sites

Micul dezvantaj e ca allianz va face tot posibilul si chiar va reusi sa-ti asigure masina la cea mai scumpa valoare in caz de furt sau dauna totala ..Astfel vei avea o rata crescuta desi sansa de furt etc e relativ redusa ......Ca sa-ti dau un exemplu ....masina mea anul trecut ...iesise la Allianz ..cam 12500 valoare toatal de asigurare si rezulta o rata consistenta ...In partea cealalta (stii tu unde ) mi-au scos masina la 9000 E ...ceea ce a scazut rata semnificativ ....respectiv 550 E ...la un 316 i din 2000 ...

 

Asa ca trebuie sa iei si asta in calcul !..Normal ca Alianz are renume bun ...dar vine odata cu pretul !..Pe de alta parte ...fiecare cheltuie cat il tine buzunarul !:blink:

 

Nu mai spun daca ai daune la ei ...nu mai poti semna al 2-lea an ..Cresc polita cu aprox 35% .

 

Tarifele au crescut peste tot anul asta ...In principiu eu am reusit sa ma feresc de franciza de 100E ...care e o mare porcarie si se aude ca de la anul va fi obligatorie prin lege la toti !

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Eu am un e 46 facelift din 2002, valoarea masinii e anul asta la 13500 parca, oricum, am rata anuala de 40 milioane, dar repet beneficiez de niste reduceri neavand dauna, eu cred ca fiind la inceput la ei la o masina asemanatoare e undeva la 50 mil. poate si mai mult.

 

Oricum stii ca se iau in considerare si optionalele de pe masina, si asa cum spunea cineva ei merg la valoarea maxima pe care ti-o pot da, astfel mie mi-au luat in considerare absolut toate optiunile(iar masnia mea e destul de bine echipata), a contat inclusiv ca am scaune electrice si cu memorie :blink:

 

Ca o concluzie, cel mai simplu sa aflii cat va fi e sa mergi la ei sa se faca o evaluare, altfel nu poti avea o informatie corecta oricat s-ar pricepe lumea. Conteaza si cati ani ai, si de cand ai carnetul mai nou. Mai e si faza cu franciza ... sunt multe aspecte de discutat. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am un e 46 facelift din 2002, valoarea masinii e anul asta la 13500 parca, oricum, am rata anuala de 40 milioane, dar repet beneficiez de niste reduceri neavand dauna, eu cred ca fiind la inceput la ei la o masina asemanatoare e undeva la 50 mil. poate si mai mult.

 

Oricum stii ca se iau in considerare si optionalele de pe masina, si asa cum spunea cineva ei merg la valoarea maxima pe care ti-o pot da, astfel mie mi-au luat in considerare absolut toate optiunile(iar masnia mea e destul de bine echipata), a contat inclusiv ca am scaune electrice si cu memorie :blink:

 

Ca o concluzie, cel mai simplu sa aflii cat va fi e sa mergi la ei sa se faca o evaluare, altfel nu poti avea o informatie corecta oricat s-ar pricepe lumea. Conteaza si cati ani ai, si de cand ai carnetul mai nou. Mai e si faza cu franciza ... sunt multe aspecte de discutat. :)

Deci un 320i din 2004 ma duce cred ca peste 6000RON... :), asa mult? si cand te gandesti ca mai nou se face numai in regim de franciza o asigurare !

Link to comment
Share on other sites

Deci un 320i din 2004 ma duce cred ca peste 6000RON... :), asa mult? si cand te gandesti ca mai nou se face numai in regim de franciza o asigurare !

 

320i 2001 - ~25 mil la BCR, franciza 10% furt. Sa vedem anul asta cat o fi ca mi-am "recuperat" banii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Deci un 320i din 2004 ma duce cred ca peste 6000RON... :), asa mult? si cand te gandesti ca mai nou se face numai in regim de franciza o asigurare !

 

320i 2001 - ~25 mil la BCR, franciza 10% furt. Sa vedem anul asta cat o fi ca mi-am "recuperat" banii :blink:

pai eu platesc la bcr la 320ci din 2003 700euro cu franciza pt furt si dauna totala.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica ti-au reziliat contractul? Scrie undeva ca au voie sa o faca pentru ca provoci daune? Nu asta e scopul pt car ai asigurare? Comisia de supraveghere a asiguarilor ce zice?

daca rata daunei este mai mare decat prima tarifara au voie sa nu te mai ia in asigurare ca esti daunos

 

exista vreun calculator pe net unde pot sa vad cat m-ar duce un casco?

Nu cred. Ar trebui mentinut in primul rand un catalog anual cu preturile la toate masinile plus diverse optiuni de pe ele.

 

daca ar exista asa ceva , ar fi calculator per asigurator. deci ca un prim pas ar trebui sa cauti pe site-urile asiguratorilor. Fiecare face un calcul in functie de tarifele lor dupa cate stiu eu.

Majoritatea se inspira din acelasi Schwacke pentru a estima valoarea masinii. Difera doar procentul pe care il practica si termenii contractului. Mai nou se calculeaza si dupa varsta si alti parametri.

este catalogul swache

care are toate modelele

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca toata lumea lauda Allianz dar eu personal am avut o singura experienta si aia negativa

Lasand la o parte CASCO-ul, care este foarte scump....cand am vrut sa-mi fac eu la ei, valoare contractului iesea aproape dubla fata de oricare din ceilalti asiguratori

Problema mea a fost legata de RCA, si anume m-a avariat cineva care avea RCA la ei, si, desi service-urile (bavaria& filaret) au cerut piesa respectiva de inlocuit, inspectorul Allianz n-a vrut cu nici un chip (si subliniez cu nici un chip :) ) sa faca reconstatare pt inlocuit, insistand pe reparat/indreptat; ma vad nevoit sa ma plimb prin service-uri aiurea pt o avarie la care nici macar nu avut vreo vina

Nu stiu daca asa se comporta in cazul RCA-urilor, dar e o bila neagra

 

Despre Asiban pot sa spun ca au o oferta buna de pret la CASCO, insa cam intarzie cu platile catre service...si daca ai masina in service gata reparata, trebuie sa astepti sa-si "aminteasca" inspectorul care se ocupa de tine, sau poti sa-l "ajuti" sa-si aminteasca mai repede, dupa caz :blink:

 

Momentan am la BCR, o singura dauna pana acum, constatarea a fost ok (fara nevoie de "stimuli"), plata catre service a venit destul de repede. Ca minusuri, asa cum s-a mai spus, un singur centru de daune, la Vitan; si un RSA destul de mare...sau asa mi s-a parut mie

Edited by VeNoMouS
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca toata lumea lauda Allianz dar eu personal am avut o singura experienta si aia negativa

Lasand la o parte CASCO-ul, care este foarte scump....cand am vrut sa-mi fac eu la ei, valoare contractului iesea aproape dubla fata de oricare din ceilalti asiguratori

Problema mea a fost legata de RCA, si anume m-a avariat cineva care avea RCA la ei, si, desi service-urile (bavaria& filaret) au cerut piesa respectiva de inlocuit, inspectorul Allianz n-a vrut cu nici un chip (si subliniez cu nici un chip :) ) sa faca reconstatare pt inlocuit, insistand pe reparat/indreptat; ma vad nevoit sa ma plimb prin service-uri aiurea pt o avarie la care nici macar nu avut vreo vina

Nu stiu daca asa se comporta in cazul RCA-urilor, dar e o bila neagra

 

Despre Asiban pot sa spun ca au o oferta buna de pret la CASCO, insa cam intarzie cu platile catre service...si daca ai masina in service gata reparata, trebuie sa astepti sa-si "aminteasca" inspectorul care se ocupa de tine, sau poti sa-l "ajuti" sa-si aminteasca mai repede, dupa caz :blink:

 

Momentan am la BCR, o singura dauna pana acum, constatarea a fost ok (fara nevoie de "stimuli"), plata catre service a venit destul de repede. Ca minusuri, asa cum s-a mai spus, un singur centru de daune, la Vitan; si un RSA destul de mare...sau asa mi s-a parut mie

Sal....Recomanzi BCR-ul?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca toata lumea lauda Allianz dar eu personal am avut o singura experienta si aia negativa

Lasand la o parte CASCO-ul, care este foarte scump....cand am vrut sa-mi fac eu la ei, valoare contractului iesea aproape dubla fata de oricare din ceilalti asiguratori

Problema mea a fost legata de RCA, si anume m-a avariat cineva care avea RCA la ei, si, desi service-urile (bavaria& filaret) au cerut piesa respectiva de inlocuit, inspectorul Allianz n-a vrut cu nici un chip (si subliniez cu nici un chip :) ) sa faca reconstatare pt inlocuit, insistand pe reparat/indreptat; ma vad nevoit sa ma plimb prin service-uri aiurea pt o avarie la care nici macar nu avut vreo vina

Nu stiu daca asa se comporta in cazul RCA-urilor, dar e o bila neagra

 

Despre Asiban pot sa spun ca au o oferta buna de pret la CASCO, insa cam intarzie cu platile catre service...si daca ai masina in service gata reparata, trebuie sa astepti sa-si "aminteasca" inspectorul care se ocupa de tine, sau poti sa-l "ajuti" sa-si aminteasca mai repede, dupa caz :blink:

 

Momentan am la BCR, o singura dauna pana acum, constatarea a fost ok (fara nevoie de "stimuli"), plata catre service a venit destul de repede. Ca minusuri, asa cum s-a mai spus, un singur centru de daune, la Vitan; si un RSA destul de mare...sau asa mi s-a parut mie

Sal....Recomanzi BCR-ul?

 

daca te avantajeaza si ca pret, da.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

omniasigul mi-a platit saptamana trecuta tot, si ce nu speram. si preturile sunt ok.

bcr-ul mi-a platit iar bine in 2005, am avut o dauna mai mare.

 

cam astea ar fi: tiriac, omniasig, bcr. astea 3 sunt numai cazuri fericite din cate stiu.

sa fugi de asirom, probleme multe pe acolo ( proprie experienta )

Link to comment
Share on other sites

ma surprinde faptul ca asiromul mai e inca pe piata, 90% din clientii lor sunt dezamagiti, toata lumea ii vorbeste de rau, au si preturi mari si servicii comuniste.

cred ca doar cu dealerii mai fac ei manevre si rca-uri ca la casco nu-s buni de nimic.

era frumos daca era un adac ceva pe la noi :x

Link to comment
Share on other sites

ah inca o chestie frumoasa de tot cu omniasigul:

 

am lovit o bordura nasola noaptea la 2, am sunat la ei sin in 20 min a venit o platforma, m-au dus la politie pentru dovada, dupa care au dus masina la service la bmw si ne-a dus pe toti acasa ( eram 4 in masina ).

Dupa care a facut ala constatarea peste 3 zile si s=au si comandat piesele, nu a comentat nimic, nu au fost nici un fel de probleme si s-au miscat bine. Nu am scos nici un leu din buzunar, e nice ca au serviciul ala non stop care e ff important, nu as vrea sa stiu cat ma costa sa plimb masina pe platforma vreo 3 ore :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu am la asirom al doilea an si am 2 masini asigurate la ei:un 318d 2002 la 1100E pe an si un mercedes s600 1997 si nu am avut nici o problema cu ei.Service-ul la bmw facut la un prieten care are service pe langa pipera,plata o faceau in contul lui cam la 10 zile,iar la mercedes service-ul facut numai la reprezentanta.Sunt supr multumit,iar franciza este de 20% in caz de dauna totala sau furt.Probleme cu asiguratorii oricum sunt indiferent de societatea de asigurare,dar unii au norocul sa nu aiba probleme,iar altii au ''norocul'' sa aiba probleme.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.