Jump to content

Recommended Posts

Parca facea si inainte putin, dar de cand am pus cauciucurile un pic mai late face mai tare. Si face numai in linie drepta, daca e virat din volan catusi de putin nu mai tremura deloc. Cauciucurle sunt noi, fara lovituri sau galme, rotile echilibrate :blink: Si altceva, se intampla intre 80 si 110 km/h.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Parca facea si inainte putin, dar de cand am pus cauciucurile un pic mai late face mai tare. Si face numai in linie drepta, daca e virat din volan catusi de putin nu mai tremura deloc. Cauciucurle sunt noi, fara lovituri sau galme, rotile echilibrate :blink: Si altceva, se intampla intre 80 si 110 km/h.

40023[/snapback]

 

 

Verifica daca nu ai joc la pivoti sau bucsi.Masoara discurile.Daca sunt sub limita, schimba-le(normal, cand schimbi placutele).

Masina ta a fost implicata intr-un accident,dupa cate imi amintesc.Daca a fost schimbata bascula stanga ,trebuia schimbata si cea din dreapta.

Cand strangi rotile incerca sa le strangi la cuplu.Nu cat poti de tare :)

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceiasi problema .. la frinare usoara in zona 110 - 80kmh se simte o vibratie in volan .. daca frinez mai tare, sau am rotile virate - all ok ..

am verificat toate alea (bucsi, pivoti, discuri, placute, etc ..) si toate par ok ...

banuiesc ca ca un etrier inchide putin mai greu (daca frinez ceva mai tare vibratia dispare) ..

Link to comment
Share on other sites

Verifica daca nu ai joc la pivoti sau bucsi.Masoara discurile.Daca sunt sub limita, schimba-le(normal, cand schimbi placutele).

Masina ta a fost implicata intr-un accident,dupa cate imi amintesc.Daca a fost schimbata bascula stanga ,trebuia schimbata si cea din dreapta.

Cand strangi rotile incerca sa le strangi la cuplu.Nu cat poti de tare :blink:

Parerea mea...

40060[/snapback]

 

Nu am joc la bucsi, discurile sunt inca fff bune ca grosime, dupa accident a fost schimbata bascula stanga cu cap de bara cu tot, cu amortizor si cu fuzeta. Pe partea dreapta le-am schimbat pe banii mei, mai putin fuzeta. Facea asa si pana la accident oricum, dar de cand am pus anvelopele noi, care sunt un pic mai late a inceput sa faca mai tare.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu problema asta atat la franare cat si  in mers intre 80 - 100. e enervant rau.  :blink: Mi-a zis cineva ca trebuie sa pun niste distantiere intre geanta si fuzeta. o sa fac si treaba asta si daca da rezultate va anunt.

40075[/snapback]

 

tu trebuie sa te duci sa indrepti jantele...sunt pe 17'' si talon de 40...sigur sunt ovale...dute pe fundeni, indreaptale, echilibreazale si apoi vezi dc mai face... :)

Link to comment
Share on other sites

facea si rechinulm meu la fel, dar la viteze mari, peste 150 km/h si la franare violenta totodata.

 

Ursuletul face si el, la viteze mai mici ( 100+ ). La rechin nu stiu cauza, dar la urs stiu sigur ca am un cap de bara dus. Sa fie de la el?

Ar mai fi bieleta antiruliu pe aceeasi parte, dar nu cred ca asta afecteaza franarea in vre-un fel.

Link to comment
Share on other sites

chiar toate tremura?

care se mai arunca? :blink:

40119[/snapback]

 

si a mea tremura...:) nu am crezut ca e ceva de remarcat pana am vazut discutia aici... culmea e ca am schimbat jantele si acum am niste jante BMW adevarate in 5 spite, 16 inch 205/ 55 Pirelli (o sa pun poza) si parca inainte cu jante de tabla stock si capace dar roti de 15 cu 195/65 roti pirelli nu facea asa. Cinstit vorbind eu mai cred ca noi nu avem cauciucuri noi pe masini ci le-am luat second hand si cat de tare le-ar echilibra baiatul nu are cum sa le faca sa fie ca noi deci de aici vibratiile... eu recunosc ca am luat cu jantele si cauciucurile si ca nu toate sunt tocite exact in acelasi grad si desi diferentele sunt minore la o viteza mare asta se simte... asta e parerea mea si bag aici si pozele cu masina asa cum e acum...:)

post-453-1125349700_thumb.jpg

post-453-1125349776_thumb.jpg

post-453-1125349807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.