Jump to content

accident cu un e 60


paul530d

Recommended Posts

am un bmw e60 si am avut un accident. a intrat unu in mine in partea stanga fata. mi-au sarit 3 air bag-uri cele doua din usi si cel de la stalpul din fata. are cineva idee ce trebuie sa mai schimb in afara de air bag-uri si tapiterie? in sensul ca am inteles ca ar fi un calculator, niste senzori care declanseaza la impact!!! va multumesc pt eventualul ajutor
Link to comment
Share on other sites

Pai , air bag-uri , pretensionatoare centura ( daca s-au declansat ) , capsa pirotehnica de la baterie ( daca s-a activat ) + partile avariate

 

 

pai cam asa am patit-o si eu fara casco

 

sa vedem ce trebuie: airbag-urile de la usi, airbagul de la stalp, pretensionatoarele alea de la centuri carora le-au sarit capsele si capsa pirotehnica de la baterie ptr ca sar automat cand calculatorul de airbag hotaraste declansarea airbag-urilor, tapiserie, indreptat tabla, poate chiar schimbat aripa si dublura daca a fost puternic impactul, vopsit

trebuie sa vezi daca nu cumva e vreo problema la motor si/sau directie

calculatorul de airbag nu cred ca trebuie schimbat, am inteles ca el rezista la mai multe impacturi, iar senzorii, cel putin la a mea, au fost senzori de decelerare, nu cred ca am avut si de impact ptr ca nu am schimbat nimic la ei

 

vezi cum arata omul, cat de curatel e imbracat, ce masina avea, pentru ca, la ce spui tu acolo, e treaba de vreo cateva mii bune de euro pe care ai putea sa le iei de la el daca il dai in judecata, am inteles ca maxim 50% din venitul lui lunar

 

mersul fara asigurare valida este contraventie si se sanctioneaza cu amenda de pana la 2000 ron si cu confiscarea talonului, dar pe tine nu te mai incalzeste prea mult asta

 

cat despre lipsa casco, la un e60 530d este foarte periculos sa nu ai si trebuie neaparat ptr ca e masina scumpa; eu nu mi-am mai facut ptr ca, dupa un an de casco la generali mi s-au cerut in loc de 741 EUR, cat am platit prima oara, 6.300 RON ptr ca am avut dauna, la un calcul fara a fi luata in calcul dauna cereau 6.000 RON si cu toate fransizele lor au ajuns peste 4.000 RON, deci nu am avut ce face si am lasat-o asa; cand am lovit-o...am tinut din buzunar :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu bag mana in foc si nu vreau sa sperii pe nimeni, dar reparatia va fi EXTREM de costisitoare. Nu am date concrete despre pretul pieselor de caroserie BMW, dar stiu ca am lovit Mini Cooper S-ul prietenei mele (care se serviceaza tot la BMW) si pentru capota, far dreapta si bara fata a costa 90 milioane.

Tinanad cont de asta, gandeste-te cat ai de plata pentru 3 airbag-uri sarite, tabla de inlocuit, senzori de inlocuit, posibil calculatorul de airbag-uri. Fa un deviz de reparatie, vezi cat iese.

Parerea mea, nu ai alta posibilitate mai buna, da omul in judecata sa te despagubeasca. Asta daca nu vrei sa scoti 3-4000EUR din buzunar.

Link to comment
Share on other sites

uite dauna la mine la E90 .......m a lovit unu cu ratb si am facut pe casco cu regres

-janta fatza dreapta si stanga Inlocuite

-fatza usa dreapta inlocuit

-capac oglinda inlocuit

-vopsit aripa , bara , spoiler putin de tot zgariate cred ca au dat 2 pensule si gata

TOTAL 9200RON ......... manopera a costat 2000RON

Link to comment
Share on other sites

Nu ai casco?

nu!!!!!! nici macar ala n-a avut asigurare si nu stau sa ma judec cu el 45 de ani. asta e mi-o repar si gata.

 

 

de ce sa nu te judeci ...Avocatul face tot !..

Sau omul e amarat la maxim ?,,,Poate asa in cazul asta mai inchizi ochii daca-ti permite buzunarul !.. Pacat ca ai invatat prin cel mai nasol exemplu ca trebuie sa ai casco la masinile astea scumpe ...:blink: Asta e ...

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu-ti dai seama cat or sa te coste doar cele 3 aibag-uri cred ca o sa te mai gandesti la partea cu datu in judecata, ca sa le faci sa sara iar te-ar costa in jur de 9000-11000 euro asta doar cele 3 airbag-uri fara ce mai ai sramb.

 

Sigur nu vroiai sa spui 900-1100 euro? :blink:

Link to comment
Share on other sites

e exagerat 11.000 EUR, ce naiba...de unde ai scos asa pret

mereu se gaseste cate cineva sa dea preturi imense la reparatiile astea; tin minte ca si la accidentul meu mi-a zis cineva de pe aici ceva de multe mii de euro si am rezolvat mult mai ieftin decat imi zisese "cunoscatorul" ala

 

dar tot o sa fie cam 10.000 RON, sfatul meu este, ca si mai sus, sa judeci daca poti sa scoti ceva de la el prin judecata sau altfel, dar daca ai bani si-ti poti face tu masina singur, lasa-l in pace ca si asa e amarat cu reparatia lui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.